Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2008-12-17

Droższa woda i ścieki w Iławie


Od 1 lutego 2009 r. mieszkańcy i firmy w Iławie zapłacą za wodę brutto 2,33 zł/m3 (było 2,14) i 3,76 zł za odprowadzenie m3 ścieków (było 2,93 zł). Łącznie zatem za zużycie wody płacić będziemy 6,09 zł (było 5,07 zł).


Podczas głosowania podwyżce przeciwny był jeden radny – Henryk Witkowski, który argumentował swój sprzeciw zbyt dużym skokiem cen.

* * *

A oto tekst opublikowany w „Kurierze” przed głosowaniem nad podwyżką:

Zanosi się na to, że od lutego zapłacimy w Iławie więcej za wodę oraz ścieki, i to aż o 20%! Podwyżka ma wyrównać straty, które w 2008 roku odnotowały Iławskie Wodociągi. Radni zagłosują nad podwyżką w środę 17 grudnia.

W tej chwili koszt dostawy 1m3 wody to 2,14 zł, a odbiór tej samej ilości ścieków to 2,93 zł (razem 5,07 zł). Od 1 lutego 2009 roku stawka wynosić będzie odpowiednio: 2,33 zł i 3,76 (razem 6,09 zł).

– W Iławie i tak jest taniej niż wynosi średnia krajowa, która jest na poziomie 6,25 zł – podkreśla Andrzej Kolasiński, prezes miejskiej spółki Iławskie Wodociągi. – Podwyżka jest konieczna, bo spółka nie może generować straty na podstawowej działalności.


BILANS ZYSKÓW I STRAT

Prezes wystąpił do władz miasta o podniesienie cen o 20%. Na koniec września 2008 roku spółka zanotowała bowiem 79 tys. zł globalnej straty. Na jej wysokość miała wpływ głównie olbrzymia strata w odbiorze ścieków – ponad 578 tys. zł, a także koszty związane z kredytami pobranymi na inwestycje zrealizowane przez spółkę, m.in. modernizację ciągu technologicznego fermentowania osadów pościekowych i suszarni osadów w oczyszczalni ścieków w Dziarnach.

Mimo faktu, że na dodatkowej działalności spółka wypracowała prawie 395 tys. zł zysku, to nie może pokryć tymi pieniędzmi strat z działalności podstawowej, bo zabrania tego prawo.

Zyski ze sprzedaży samej wody to około 43 tys. zł (dane z 30 września).

– Jej zużycie od kilku lat maleje – podkreśla prezes. – Od 2006 roku spadło o 5%. Ludzie zaczęli oszczędzać.

Prezes podwyżkę tłumaczy także wciąż rosnącymi kosztami, które nie są zależne od zakładu, tj. paliwa, gazu, energii i części zamiennych.

– Wiele kosztuje również przystosowanie spółki do zaostrzonych parametrów ochrony środowiska – dodaje.


DUŻE OSZCZĘDNOŚCI

Prezes podkreśla, że spółka dużo oszczędza, szczególnie na energii – 80%.

– Koszta ograniczamy, jak tylko się da – tłumaczy. – Dzięki nowoczesnym technologiom, w które spółka inwestuje, sporo oszczędzamy, np. biogaz powstający z fermentacji pościekowego osadu biologicznego wykorzystywany jest do produkcji prądu i ciepła. Ale na wiele czynników wpływu nie mamy, np. na ceny paliw.


MORALNOŚĆ PODWYŻKI

Prezes IW na obradach wszystkich komisji iławskiej rady tłumaczył, że choć ostatnia podwyżka (8%) miała miejsce w lutym 2008 roku, to od 2001 roku ich w ogóle nie było. Była też obniżka cen, gdy w 2004 r. były burmistrz Jarosław Maśkiewicz bez porozumienia z radnymi obniżył ceny o 4%, realizując swoją obietnicę przedwyborczą i dodatkowo uzasadniając to wówczas kilkusettysięcznym zyskiem Iławskich Wodociągów.

– To była polityczna decyzja – komentował to wydarzenie na jednej z komisji wiceburmistrz Stanisław Kieruzel.

Z kolei zdaniem radnego Henryka Witkowskiego, tak duża podwyżka jest bezzasadna.

– Spółka odnotowywała przecież zyski lub wychodziła na zero – powiedział. – To za duży skok. Jeśli mają być podwyżki, niech to będzie na poziomie 5-8%.

Jednak skarbnik miasta Janina Okołowska zaznacza, że tak niewielka podwyżka nic nie wniesie. Przestrzega, że jeśli ceny za wodę nie zostaną podniesione teraz, gdy spółka poniosła straty, to w przyszłym roku może dojść do dalszego zwiększania strat – co w efekcie doprowadzi do jeszcze większych podwyżek w latach następnych!

Radni na komisjach w większości pozytywnie zaopiniowali projekt podwyżki. Ostateczne głosowanie w środę 17 grudnia na sesji w ratuszu. Początek sesji, jak zawsze otwartej dla publiczności, o godz. 13.

JUSTYNA JASKÓLSKA


Andrzej Kolasiński, prezes Iławskich Wodociągów przekonuje, że podwyżki cen za wodę i ścieki są konieczne na pokrycie strat firmyRadny Henryk Witkowski uważa, że 20-procentowa podwyżka jest bezzasadna, tym bardziej, że niedawno – bo w lutym tego roku – ceny wody i ścieków wzrosły już o 8 procent

ZAROBKI W WODOCIĄGACH

Oszczędności zauważyliśmy też w zarobkach prezesa. Jak wynika z oświadczenia majątkowego, Kolasiński w 2007 zarobił nieco ponad 100 tys. zł, a jeszcze w 2006 r. było to aż 146 tys. zł.

Z kolei pracownicy spółki co roku otrzymują podwyżki.
W tym roku takowa wyniosła 5% (w poprzednich latach
– od 4 do 8%).

  2008-12-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667836REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.