Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Lekarze uciekają ze szpitala
Pociąg ściął pół samochodu
Wojna o dziecko
PODSUMOWANIE ROKU 2021
ŚWIĄTECZNI DESPERACI
GOTUJEMY RAZEM NA SYLWESTRA!
Taaaaka ryba!
Ostatni taki facet w mieście
„Tata zabierał mnie na operacje”
Sąsiedzkie piekło w bloku
Kobieta wpadla do studni na cmentarzu
Tragedia rodzinna na drodze. Nie żyje ojciec
Prezes wodociągów nagle odwołany
Chciał spalić go żywcem
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Więcej...

INFORMACJE

2005-02-16

Co jest z tą nową fabryką IKEA


Zebraliśmy kilka ostatnich, oficjalnych wieści na temat inwestycji koncernu IKEA na Warmii i Mazurach. Burmistrz Jarosław Maśkiewicz obiecywał, że jeden z zakładów powstanie w Iławie, jednak sama IKEA podaje lokalizację w promieniu nie więcej niż 40 kilometrów od Olsztyna. Tymczasem Iławę od stolicy województwa dzieli 75 km...

W środę 2 lutego dział public relations IKEA Polska wysłał do mediów następującą informację:

NOWA FABRYKA NA WARMII I MAZURACH

„Inwestycje grupy przemysłowej Swedwood. Na początku stycznia 2005 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250.000 m3 surowca tartacznego rocznie. Dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko-mazurskim.

Plany zakładają stworzenie „łańcucha” zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt – mebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę 2005 roku, przewiduje się budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio – w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów itp. – drugie tyle. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Obecnie trwają poszukiwania terenu o odpowiednich parametrach technicznych i wielkości tj. o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Decyzja grupy przemysłowej Swedwood o inwestycjach na Warmii i Mazurach nie jest decyzją przypadkową; zaważyły na niej następujące czynniki:

 bezpośredni dostęp do dobrego surowca drzewnego;

 wieloletnia, modelowa wręcz, współpraca zarówno z władzami województwa jak i dyrekcjami Lasów Państwowych;

 wieloletnie doświadczenie przemysłu meblarskiego i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

– Swedwood jest obecny na Mazurach od ponad 10 lat – mówi Hakan Eriksson, prezes zarządu Swedwood Polska. – Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami i społecznościami. Kiedy otwieraliśmy zakład w Lubawie, zatrudniliśmy ok. 250 osób. Obecnie zatrudniamy 1000 pracowników, współpracujemy z wieloma fabrykami z regionu, mamy wielu poddostawców i partnerów, a fabryka jest nadal rozbudowywana. (...)

Należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood powstała w 1991 roku. Jej głównym celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do sieci domów meblowych IKEA na całym świecie”. (...)

PYTANIE „KURIERA”

W piątek 4 lutego Jarosław Synowiec, redaktor naczelny „Kuriera”, pocztą elektroniczną wysłał do działu public relations IKEA następujące pytanie: „Gdzie konkretnie na Warmii i Mazurach wytypowano lokalizację dla nowych zakładów?”.

ODPOWIEDŹ IKEA

Tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź od Joanny Łozińskiej z działu PR IKEA:

„Dostaliśmy wiele interesujących ofert z rożnych powiatów z terenu województwa – bardzo uważnie je analizujemy. W przyszłym tygodniu w lokalnej prasie ukaże się nasze ogłoszenie, w którym informujemy, że jesteśmy zainteresowani zakupem terenu o powierzchni 100 ha w promieniu 40 km od Olsztyna. A więc, jak pan widzi, jeszcze za wcześnie na informacje na temat konkretnej lokalizacji. Oczywiście, jak tylko zapadnie decyzja, z przyjemnością poinformujemy o niej Pana oraz czytelników Kuriera Iławskiego”.

Była to, jak dotąd, ostatnia w tej sprawie oficjalna wypowiedź szwedzkiego koncernu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

„Rzeczpospolita” z 12 lutego:

Zagrożenie dla zagranicznych
inwestycji w Polsce

Bałagan w obowiązującym prawie, nierychliwe samorządy i ospali urzędnicy stanowią zagrożenie dla zagranicznych inwestycji w Polsce. „Rzeczpospolita” ocenia, że wartość kontraktów, jakie nasz kraj mógłby stracić, wynosi około 500 milionów euro.

„Rzeczpospolita” w publikacji pt. „Zagrożone miliony euro” pisze także o słabej infrastrukturze i niejasnej w wielu przypadkach kwestii własności gruntów, szczególnie działek o dużej powierzchni, atrakcyjnych dla poważnych inwestorów.

Wszystkie te czynniki mogą stać się w niedalekiej przyszłości powodem wycofania się wielu mniej lub bardziej znanych koncernów z inwestycji w Polsce. Pod znakiem zapytania stoją plany takich firm, jak Saint-Gobain, IKEA i Kronospan.

Chętnych na rozwinięcie biznesowych skrzydeł w Polsce jest wielu, napotykają jednak na przeszkody, od lokalnych ograniczeń branżowych, przez utarczki polityczne samorządowców, aż do sprzecznych ze sobą przepisów prawnych.

  2005-02-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
133725123


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.