Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2005-02-16

Co jest z tą nową fabryką IKEA


Zebraliśmy kilka ostatnich, oficjalnych wieści na temat inwestycji koncernu IKEA na Warmii i Mazurach. Burmistrz Jarosław Maśkiewicz obiecywał, że jeden z zakładów powstanie w Iławie, jednak sama IKEA podaje lokalizację w promieniu nie więcej niż 40 kilometrów od Olsztyna. Tymczasem Iławę od stolicy województwa dzieli 75 km...

W środę 2 lutego dział public relations IKEA Polska wysłał do mediów następującą informację:

NOWA FABRYKA NA WARMII I MAZURACH

„Inwestycje grupy przemysłowej Swedwood. Na początku stycznia 2005 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250.000 m3 surowca tartacznego rocznie. Dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko-mazurskim.

Plany zakładają stworzenie „łańcucha” zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt – mebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę 2005 roku, przewiduje się budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio – w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów itp. – drugie tyle. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Obecnie trwają poszukiwania terenu o odpowiednich parametrach technicznych i wielkości tj. o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Decyzja grupy przemysłowej Swedwood o inwestycjach na Warmii i Mazurach nie jest decyzją przypadkową; zaważyły na niej następujące czynniki:

 bezpośredni dostęp do dobrego surowca drzewnego;

 wieloletnia, modelowa wręcz, współpraca zarówno z władzami województwa jak i dyrekcjami Lasów Państwowych;

 wieloletnie doświadczenie przemysłu meblarskiego i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

– Swedwood jest obecny na Mazurach od ponad 10 lat – mówi Hakan Eriksson, prezes zarządu Swedwood Polska. – Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami i społecznościami. Kiedy otwieraliśmy zakład w Lubawie, zatrudniliśmy ok. 250 osób. Obecnie zatrudniamy 1000 pracowników, współpracujemy z wieloma fabrykami z regionu, mamy wielu poddostawców i partnerów, a fabryka jest nadal rozbudowywana. (...)

Należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood powstała w 1991 roku. Jej głównym celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do sieci domów meblowych IKEA na całym świecie”. (...)

PYTANIE „KURIERA”

W piątek 4 lutego Jarosław Synowiec, redaktor naczelny „Kuriera”, pocztą elektroniczną wysłał do działu public relations IKEA następujące pytanie: „Gdzie konkretnie na Warmii i Mazurach wytypowano lokalizację dla nowych zakładów?”.

ODPOWIEDŹ IKEA

Tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź od Joanny Łozińskiej z działu PR IKEA:

„Dostaliśmy wiele interesujących ofert z rożnych powiatów z terenu województwa – bardzo uważnie je analizujemy. W przyszłym tygodniu w lokalnej prasie ukaże się nasze ogłoszenie, w którym informujemy, że jesteśmy zainteresowani zakupem terenu o powierzchni 100 ha w promieniu 40 km od Olsztyna. A więc, jak pan widzi, jeszcze za wcześnie na informacje na temat konkretnej lokalizacji. Oczywiście, jak tylko zapadnie decyzja, z przyjemnością poinformujemy o niej Pana oraz czytelników Kuriera Iławskiego”.

Była to, jak dotąd, ostatnia w tej sprawie oficjalna wypowiedź szwedzkiego koncernu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

„Rzeczpospolita” z 12 lutego:

Zagrożenie dla zagranicznych
inwestycji w Polsce

Bałagan w obowiązującym prawie, nierychliwe samorządy i ospali urzędnicy stanowią zagrożenie dla zagranicznych inwestycji w Polsce. „Rzeczpospolita” ocenia, że wartość kontraktów, jakie nasz kraj mógłby stracić, wynosi około 500 milionów euro.

„Rzeczpospolita” w publikacji pt. „Zagrożone miliony euro” pisze także o słabej infrastrukturze i niejasnej w wielu przypadkach kwestii własności gruntów, szczególnie działek o dużej powierzchni, atrakcyjnych dla poważnych inwestorów.

Wszystkie te czynniki mogą stać się w niedalekiej przyszłości powodem wycofania się wielu mniej lub bardziej znanych koncernów z inwestycji w Polsce. Pod znakiem zapytania stoją plany takich firm, jak Saint-Gobain, IKEA i Kronospan.

Chętnych na rozwinięcie biznesowych skrzydeł w Polsce jest wielu, napotykają jednak na przeszkody, od lokalnych ograniczeń branżowych, przez utarczki polityczne samorządowców, aż do sprzecznych ze sobą przepisów prawnych.

  2005-02-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102171253REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.