Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2005-02-16

Co jest z tą nową fabryką IKEA


Zebraliśmy kilka ostatnich, oficjalnych wieści na temat inwestycji koncernu IKEA na Warmii i Mazurach. Burmistrz Jarosław Maśkiewicz obiecywał, że jeden z zakładów powstanie w Iławie, jednak sama IKEA podaje lokalizację w promieniu nie więcej niż 40 kilometrów od Olsztyna. Tymczasem Iławę od stolicy województwa dzieli 75 km...

W środę 2 lutego dział public relations IKEA Polska wysłał do mediów następującą informację:

NOWA FABRYKA NA WARMII I MAZURACH

„Inwestycje grupy przemysłowej Swedwood. Na początku stycznia 2005 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250.000 m3 surowca tartacznego rocznie. Dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko-mazurskim.

Plany zakładają stworzenie „łańcucha” zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt – mebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę 2005 roku, przewiduje się budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio – w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów itp. – drugie tyle. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Obecnie trwają poszukiwania terenu o odpowiednich parametrach technicznych i wielkości tj. o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Decyzja grupy przemysłowej Swedwood o inwestycjach na Warmii i Mazurach nie jest decyzją przypadkową; zaważyły na niej następujące czynniki:

 bezpośredni dostęp do dobrego surowca drzewnego;

 wieloletnia, modelowa wręcz, współpraca zarówno z władzami województwa jak i dyrekcjami Lasów Państwowych;

 wieloletnie doświadczenie przemysłu meblarskiego i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

– Swedwood jest obecny na Mazurach od ponad 10 lat – mówi Hakan Eriksson, prezes zarządu Swedwood Polska. – Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami i społecznościami. Kiedy otwieraliśmy zakład w Lubawie, zatrudniliśmy ok. 250 osób. Obecnie zatrudniamy 1000 pracowników, współpracujemy z wieloma fabrykami z regionu, mamy wielu poddostawców i partnerów, a fabryka jest nadal rozbudowywana. (...)

Należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood powstała w 1991 roku. Jej głównym celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do sieci domów meblowych IKEA na całym świecie”. (...)

PYTANIE „KURIERA”

W piątek 4 lutego Jarosław Synowiec, redaktor naczelny „Kuriera”, pocztą elektroniczną wysłał do działu public relations IKEA następujące pytanie: „Gdzie konkretnie na Warmii i Mazurach wytypowano lokalizację dla nowych zakładów?”.

ODPOWIEDŹ IKEA

Tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź od Joanny Łozińskiej z działu PR IKEA:

„Dostaliśmy wiele interesujących ofert z rożnych powiatów z terenu województwa – bardzo uważnie je analizujemy. W przyszłym tygodniu w lokalnej prasie ukaże się nasze ogłoszenie, w którym informujemy, że jesteśmy zainteresowani zakupem terenu o powierzchni 100 ha w promieniu 40 km od Olsztyna. A więc, jak pan widzi, jeszcze za wcześnie na informacje na temat konkretnej lokalizacji. Oczywiście, jak tylko zapadnie decyzja, z przyjemnością poinformujemy o niej Pana oraz czytelników Kuriera Iławskiego”.

Była to, jak dotąd, ostatnia w tej sprawie oficjalna wypowiedź szwedzkiego koncernu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

„Rzeczpospolita” z 12 lutego:

Zagrożenie dla zagranicznych
inwestycji w Polsce

Bałagan w obowiązującym prawie, nierychliwe samorządy i ospali urzędnicy stanowią zagrożenie dla zagranicznych inwestycji w Polsce. „Rzeczpospolita” ocenia, że wartość kontraktów, jakie nasz kraj mógłby stracić, wynosi około 500 milionów euro.

„Rzeczpospolita” w publikacji pt. „Zagrożone miliony euro” pisze także o słabej infrastrukturze i niejasnej w wielu przypadkach kwestii własności gruntów, szczególnie działek o dużej powierzchni, atrakcyjnych dla poważnych inwestorów.

Wszystkie te czynniki mogą stać się w niedalekiej przyszłości powodem wycofania się wielu mniej lub bardziej znanych koncernów z inwestycji w Polsce. Pod znakiem zapytania stoją plany takich firm, jak Saint-Gobain, IKEA i Kronospan.

Chętnych na rozwinięcie biznesowych skrzydeł w Polsce jest wielu, napotykają jednak na przeszkody, od lokalnych ograniczeń branżowych, przez utarczki polityczne samorządowców, aż do sprzecznych ze sobą przepisów prawnych.

  2005-02-16  

 TWOJE ZDANIE
Co jest z IKEA
A na cholerę paniczom Umińskiemu i Humięckiemu konkurencja potrzebna?
~Gabriel
2005-03-08
Po to potrzebna
Szanowny komentatorze, a no po to potrzebna, zeby wiecej osob mialo prace oraz zeby to co wytwarza...
~God
2005-03-09
a co potem?
będą ciąć i ciąć drzewa aż powstanie pustynia, a po miejscach pracy zostanie zgrzyt piasku w zębach
~marma
2005-03-10

Wróć   Góra strony
95971863REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.