Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Lekarze uciekają ze szpitala
Pociąg ściął pół samochodu
Wojna o dziecko
PODSUMOWANIE ROKU 2021
ŚWIĄTECZNI DESPERACI
GOTUJEMY RAZEM NA SYLWESTRA!
Taaaaka ryba!
Ostatni taki facet w mieście
„Tata zabierał mnie na operacje”
Sąsiedzkie piekło w bloku
Kobieta wpadla do studni na cmentarzu
Tragedia rodzinna na drodze. Nie żyje ojciec
Prezes wodociągów nagle odwołany
Chciał spalić go żywcem
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-01

Burmistrza nie ruszyli


Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę iławskiej Rady Miejskiej o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Jarosławowi Maśkiewiczowi z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania burmistrza Iławy jednak nie odbędzie się.

Kolegium stwierdziło, że uchwała radnych z 21 kwietnia o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi jest niezgodna z prawem i dlatego ją unieważniło.

W uzasadnieniu RIO podkreśla, że sprawozdanie burmistrza Jarosława Maśkiewicza z wykonania zeszłorocznego budżetu Iławy zostało przed głosowaniem rady pozytywnie zaopiniowane zarówno przez skład orzekający RIO, jak i komisję rewizyjną iławskiej rady.

Pomimo tego Rada Miejska w Iławie absolutorium burmistrzowi nie udzieliła. O tym fakcie zadecydowały jednak „względy pozabudżetowe”, jak napisało Kolegium Izby.

A tymczasem „procedura absolutoryjna służy wyłącznie zbadaniu, czy budżet został wykonany zgodnie z wolą rady, tj. z treścią uchwały budżetowej (...). Tylko negatywne ustalenia w tym zakresie i konkretne, podniesione na sesji zarzuty wadliwej prawnie oraz gospodarczo realizacji budżetu z winy organu wykonawczego (czyli burmistrza – red.) stanowią przesłankę do nieudzielenia absolutorium” – pisze RIO. – „Wykorzystywanie instytucji absolutorium do innych celów, prowadzi do wypaczenia istoty absolutorium”.

Czy Rada Miejska w Iławie, drugi rok z rzędu podejmując uchwałę o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Maśkiewiczowi, którą to uchwałę potem unieważnia RIO, nie ośmiesza się? Tak właśnie na sesji absolutoryjnej przepowiadał radny Eugeniusz Dembek.

– Nie uważam tak, ponieważ to jedyna w roku okazja dla radnych, by ocenić postępowanie burmistrza – komentuje Edward Bojko, przewodniczący rady (głosował za nieudzieleniem absolutorium). – Kiedy atmosfera w ratuszu jest fatalna, zwalnia się z pracy fachowców, to nie można przejść obok tego obojętnie.

– Radny Dembek radził opozycyjnym wobec burmistrza radnym, by ci od razu zorganizowali referendum w sprawie odwołania Jarosława Maśkiewicza. Mają przecież taką możliwość. Dlaczego opozycyjna większość w radzie nie podejmie uchwały o referendum? – pytamy.

– Mieszkańcy na takie referendum pewnie by nie poszli – odpowiada przewodniczący Bojko. – Przy niskiej frekwencji referendum będzie nieważne i miasto tylko poniesie koszty.

Iławscy radni w tej kadencji nad absolutorium dla burmistrza Jarosława Maśkiewicza zagłosują jeszcze raz – w kwietniu przyszłego roku.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-01  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
133718430


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.