Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Urzędnicy przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Pedofile są wśród nas
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-01

Burmistrza nie ruszyli


Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę iławskiej Rady Miejskiej o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Jarosławowi Maśkiewiczowi z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania burmistrza Iławy jednak nie odbędzie się.

Kolegium stwierdziło, że uchwała radnych z 21 kwietnia o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi jest niezgodna z prawem i dlatego ją unieważniło.

W uzasadnieniu RIO podkreśla, że sprawozdanie burmistrza Jarosława Maśkiewicza z wykonania zeszłorocznego budżetu Iławy zostało przed głosowaniem rady pozytywnie zaopiniowane zarówno przez skład orzekający RIO, jak i komisję rewizyjną iławskiej rady.

Pomimo tego Rada Miejska w Iławie absolutorium burmistrzowi nie udzieliła. O tym fakcie zadecydowały jednak „względy pozabudżetowe”, jak napisało Kolegium Izby.

A tymczasem „procedura absolutoryjna służy wyłącznie zbadaniu, czy budżet został wykonany zgodnie z wolą rady, tj. z treścią uchwały budżetowej (...). Tylko negatywne ustalenia w tym zakresie i konkretne, podniesione na sesji zarzuty wadliwej prawnie oraz gospodarczo realizacji budżetu z winy organu wykonawczego (czyli burmistrza – red.) stanowią przesłankę do nieudzielenia absolutorium” – pisze RIO. – „Wykorzystywanie instytucji absolutorium do innych celów, prowadzi do wypaczenia istoty absolutorium”.

Czy Rada Miejska w Iławie, drugi rok z rzędu podejmując uchwałę o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Maśkiewiczowi, którą to uchwałę potem unieważnia RIO, nie ośmiesza się? Tak właśnie na sesji absolutoryjnej przepowiadał radny Eugeniusz Dembek.

– Nie uważam tak, ponieważ to jedyna w roku okazja dla radnych, by ocenić postępowanie burmistrza – komentuje Edward Bojko, przewodniczący rady (głosował za nieudzieleniem absolutorium). – Kiedy atmosfera w ratuszu jest fatalna, zwalnia się z pracy fachowców, to nie można przejść obok tego obojętnie.

– Radny Dembek radził opozycyjnym wobec burmistrza radnym, by ci od razu zorganizowali referendum w sprawie odwołania Jarosława Maśkiewicza. Mają przecież taką możliwość. Dlaczego opozycyjna większość w radzie nie podejmie uchwały o referendum? – pytamy.

– Mieszkańcy na takie referendum pewnie by nie poszli – odpowiada przewodniczący Bojko. – Przy niskiej frekwencji referendum będzie nieważne i miasto tylko poniesie koszty.

Iławscy radni w tej kadencji nad absolutorium dla burmistrza Jarosława Maśkiewicza zagłosują jeszcze raz – w kwietniu przyszłego roku.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-01  

 TWOJE ZDANIE

Wróć   Góra strony
95821168REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.