Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-01

Burmistrza nie ruszyli


Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę iławskiej Rady Miejskiej o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Jarosławowi Maśkiewiczowi z tytułu wykonania zeszłorocznego budżetu. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania burmistrza Iławy jednak nie odbędzie się.

Kolegium stwierdziło, że uchwała radnych z 21 kwietnia o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi jest niezgodna z prawem i dlatego ją unieważniło.

W uzasadnieniu RIO podkreśla, że sprawozdanie burmistrza Jarosława Maśkiewicza z wykonania zeszłorocznego budżetu Iławy zostało przed głosowaniem rady pozytywnie zaopiniowane zarówno przez skład orzekający RIO, jak i komisję rewizyjną iławskiej rady.

Pomimo tego Rada Miejska w Iławie absolutorium burmistrzowi nie udzieliła. O tym fakcie zadecydowały jednak „względy pozabudżetowe”, jak napisało Kolegium Izby.

A tymczasem „procedura absolutoryjna służy wyłącznie zbadaniu, czy budżet został wykonany zgodnie z wolą rady, tj. z treścią uchwały budżetowej (...). Tylko negatywne ustalenia w tym zakresie i konkretne, podniesione na sesji zarzuty wadliwej prawnie oraz gospodarczo realizacji budżetu z winy organu wykonawczego (czyli burmistrza – red.) stanowią przesłankę do nieudzielenia absolutorium” – pisze RIO. – „Wykorzystywanie instytucji absolutorium do innych celów, prowadzi do wypaczenia istoty absolutorium”.

Czy Rada Miejska w Iławie, drugi rok z rzędu podejmując uchwałę o nieudzieleniu absolutorium burmistrzowi Maśkiewiczowi, którą to uchwałę potem unieważnia RIO, nie ośmiesza się? Tak właśnie na sesji absolutoryjnej przepowiadał radny Eugeniusz Dembek.

– Nie uważam tak, ponieważ to jedyna w roku okazja dla radnych, by ocenić postępowanie burmistrza – komentuje Edward Bojko, przewodniczący rady (głosował za nieudzieleniem absolutorium). – Kiedy atmosfera w ratuszu jest fatalna, zwalnia się z pracy fachowców, to nie można przejść obok tego obojętnie.

– Radny Dembek radził opozycyjnym wobec burmistrza radnym, by ci od razu zorganizowali referendum w sprawie odwołania Jarosława Maśkiewicza. Mają przecież taką możliwość. Dlaczego opozycyjna większość w radzie nie podejmie uchwały o referendum? – pytamy.

– Mieszkańcy na takie referendum pewnie by nie poszli – odpowiada przewodniczący Bojko. – Przy niskiej frekwencji referendum będzie nieważne i miasto tylko poniesie koszty.

Iławscy radni w tej kadencji nad absolutorium dla burmistrza Jarosława Maśkiewicza zagłosują jeszcze raz – w kwietniu przyszłego roku.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-06-01  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102820251



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.