Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Kuriozalny wypadek
Kłódka niezgody
Napadali na stacje paliw aż wpadli
Żegnaj dyrektorze szkoły „budowlanki”
Komisarz przejął gminę
Rezygnacja konsula
Dwaj kuzyni stracili życie
Zobacz schron od środka
Dość hałasu na obwodnicy!
Odwołany zakaz wstępu do lasu
Którędy do schronu?
Czesław Odnowiciel
Piątkowe pisanie debiutanckie
Wspomnienia. Anna Zakrzewska
Pijany gliniarz spowodował wypadek. Osądzony jako winny
Skarga na Oddział Ginekologii
Wyjątkowo smutny Dzień Kobiet
Pierwszy konwój pomocy humanitarnej Iławy dla Ukrainy
WOJNA! POMOC DLA UKRAINY!
Władza trafiła w zawiasy
Więcej...

INFORMACJE

2006-02-01

Burmistrz Susza stroi wieś na wybory


Strażacy z Susza nie wierzą już w zapewnienia burmistrza Jana Sadowskiego, który – ich zdaniem – potrafi tylko obiecywać i już szuka sobie poparcia przed wyborami. Ponoć wybrał do tego wieś. Zdaniem burmistrza konfliktu ze strażakami nie ma.

O konflikcie burmistrza z Ochotniczą Strażą Pożarną w Suszu informowaliśmy wielokrotnie czytelników „Kuriera”.

Po wystąpieniu na jednej z sesji rady, gdy straż z Susza poinformowała o zawieszeniu swojej działalności, sprawę próbowano rozwiązać. W rozmowach pośredniczył zastępca burmistrza Marek Gregorczyk, ale chwilowa zgoda wbrew oczekiwaniom strażaków nie rozwiązała spraw najważniejszych.


KUPUJE SOBIE WIEŚ

– W gminnym budżecie było 6 tysięcy złotych na zakup mundurów wyjściowych dla wszystkich jednostek OSP – mówi Andrzej Krupski, komendant OSP Susz. – Dziś już tych pieniędzy nie ma, tak jak nie ma mundurów.

Nieprzerwanie trwa wymiana korespondencji między strażakami a magistratem. Pokaźna teczka dokumentów podpisanych osobiście przez Jana Sadowskiego to, zdaniem strażaków, najlepszy dowód, jak chaotycznie pracuje w niektórych sprawach urząd.

– Strażacy nie mają w czym pojechać po wyróżnienia ani do powiatu, ani do województwa, bo strojów wyjściowych nie mają, a burmistrz kupuje mundury dla parafialnej orkiestry – komentuje radny Andrzej Pacan. – Teraz zaś pan Sadowski podzielił strażaków na miejskich i wiejskich i finansuje tylko wieś.

Na sesjach burmistrz jednak zapewnia, że pieniądze dla miejskich się znajdą.

– Było 60-lecie suskiej OSP i burmistrz nawet się nie pojawił. Nie wiem, bał się czy wstydził? – pyta Robert Frankiewicz, strażak z Susza. – Obiecał samochód i samochodu nie ma, obiecał pomoc przy obchodach i nie pomógł, obiecał mundury wyjściowe i nie kupił, obiecał sztandar i też mamy stary, a przed wyborami obiecał nam tu w remizie remont i nową podłogę. Nie zrobił nic! I teraz obraża się, ale my nie boimy się mówić o tym głośno.


WSADŹ SOBIE W BUTY!

– To kpina, że jednostka, która wyjeżdża 80 razy do akcji, dostała w tym roku od burmistrza jednorazowy ubiór do ptasiej grypy – mówi Frankiewicz. – Zerwiemy przylepce i ten strój się do ponownego użytku nie nadaje. Po jednym użyciu powinien zostać zapakowany w specjalny pojemnik i zniszczony. Niech ten strój wsadzi sobie w buty, niech go założy burmistrz Sadowski oraz jego pracownik i niech obaj idą sobie ptasią grypę łapać.

Dwa stroje do ptasiej grypy kosztowały 1000 zł. Gmina kupiła takich 10, więc wydała w sumie 5000 zł. Czy tych pieniędzy nie należało wydać inaczej?

– Burmistrz tłumaczy, że Redaki „siedzą na bombie”, ale na jakiej? – pyta Krupski. – Przecież już Petrogazu nie ma. W tamtych zbiornikach nie ma już gazu, a burmistrz mówi, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Strażacy z Susza są zbulwersowani, a sprawą wydatków gminy na jednostki OSP zajęła się już komisja rewizyjna, której przewodniczy radny Pacan.

– Proponuję, żeby suski magistrat był między Babiętami a Redakami – podsumowuje za wszystkich strażaków Frankiewicz. – Wtedy burmistrzowi byłoby bliżej do szkoły w Babiętach i do strażaków w Redakach.


BURMISTRZ ZAPRZECZA

Po rozmowie ze strażakami zapytaliśmy o zdanie burmistrza Sadowskiego.

– Nadal żadnego konfliktu nie ma – stwierdził burmistrz. – Na nikogo się nie obraziłem. Mogę mieć przykrość, że ktoś próbuje wykorzystać sytuację i zastraszyć burmistrza. Ale mnie nie mają czym straszyć.

W sprawie pracownika suskiego magistratu burmistrz odpowiedział: – Wiem, że osoba, która zajmuje się strażakami, nie jest akceptowana, ale ten pracownik w mojej opinii wykonuje dobrze swoją pracę. Pewnie każda strona ma swoje racje. Dużo zostało zrobione: strażacy zostali przeszkoleni, wszyscy mają aktualne badania, nie ma już problemu ze sprzętem i ubraniami.

Zakupione dla strażaków z terenów wiejskich mundury Jan Sadowski umotywował następująco: – Strażacy z Susza pozyskują ogromne środki z zewnątrz i są dobrze wyposażeni. Nigdy nie ingerowałem w to, co kupują. Teraz muszę pomóc tym, którzy takich możliwości finansowych nie mają. Dlatego zakupiliśmy mundury dla Redak, Babięt i Jakubowa Kisielickiego. Gmina wyposażyła ich tylko w to, co niezbędne.


PIENIĄDZE TAM, GDZIE ZGODA

– To, co trzeba było zrobić, to dla suskiej OSP zrobiłem – mówi stanowczo burmistrz Sadowski. – Wóz im wybrałem i chciałem kupić, ale ten, na który było gminę stać, strażakom z Susza się nie spodobał. Dziś to już historia. Mieli „gdzieś” ten samochód i co miałem zrobić? A co do innych postulatów strażaków, to w tym roku były inne wydatki związane m.in. z remontami wozów i nie starczyło na wszystko.

150 tysięcy zł, które miał dofinansować Zarząd Wojewódzki OSP do wozu bojowego dla Susza, otrzymał Biskupiec. I tam z nowego pojazdu zadowolone są i władze, i strażacy. Dlaczego w Suszu pozostał tylko konflikt?

DANIEL PĄCZKOWSKI– Żadnego konfliktu ze strażakami nie ma – uważa
Jan Sadowski, burmistrz Susza


  2006-02-01  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
91661621


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.