Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Więcej...

INFORMACJE

2009-09-09

Burmistrz Ptasznik chce mieć swoją gazetę


Na wniosek burmistrza Iławy radni wyłożyli z miejskiej kasy 10,5 tys. zł na wydanie w tym roku bezpłatnej gazetki o zasięgu całego powiatu. Pomysł już na etapie projektu budził kontrowersje wśród radnych. Pojawiły się zarzuty, że nowy periodyk ma być agitką przedwyborczą. Burmistrz Iławy próbuje odpierać ten zarzut.


W gazecie wydawanej za pieniądze z kasy miasta mają się znaleźć informacje na temat działań włodarzy, podległych im jednostek oraz organizacji pozarządowych. O tym kto i jak często wydawał będzie periodyk, zdecyduje ogłoszony przez burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika konkurs ofert, które składać można w ratuszu do 28 września.

O gazetowym pomyśle władzy mówiło się w kuluarach od ponad roku. Słychać było, że gazetę ma wydawać jakieś stowarzyszenie. Czy będzie to „Media Art”? Póki co tylko ta nazwa pada na konkursowej giełdzie.

– Nie wykluczamy, że wystartujemy w konkursie ogłoszonym przez burmistrza. Decyzja o tym zapadnie kolegialnie – mówi Michał Młotek, prezes stowarzyszenia. – Chcielibyśmy promować działania lokalnych organizacji pozarządowych i aktywizować pozostałych mieszkańców.

Prócz prezesa Młotka zarząd stowarzyszenia tworzą Tomasz Woźniak (zastępca) i Anna Kopaczewska (skarbnik). Wszyscy są pracownikami miejskich jednostek podległych burmistrzowi Iławy, kolejno: ratusza, Iławskiego Centrum Kultury oraz biblioteki.


SAMOPOCZUCIE PODATNIKÓW

Iławscy radni generalnie nie mają nic przeciwko urzędowemu periodykowi – od lat miasto wydaje zresztą bezpłatny „Iławski Ratusz”. Nie rozumieją jednak pomysłu rozszerzenia zasięgu biuletynu na teren całego powiatu.

– W tym momencie rozmijamy się z zapisem w statucie miasta, zgodnie z którym mamy obowiązek wydawania „Iławskiego Ratusza” – mówił na komisji przewodniczący rady Zbigniew Rychlik. – Jeśli ma to być to samo pismo, ale o większym zasięgu, to albo nazwiemy je tak samo, albo dokonamy zmian w statucie.

– Statutu nie naruszymy, bo informacje będą nadal publikowane, tylko w innej formie i wydaniu o większym zakresie – odparł burmistrz Ptasznik.

– Dlaczego iławianie mają płacić za gazetę, którą otworzy przykładowo burmistrz Lubawy i przeczyta, że w Iławie dzieje się lepiej niż u niego? – pytał radny Marcin Woźniak. Rozumiem, że został rok do wyborów i że trzeba to jakoś ogarnąć, ale niech ta gazeta utrzymana zostanie w takich ramach, by nie nadużyła dobrego samopoczucia podatników.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią przyszłego roku.

– Wybory wyborami i nie mam zamiaru wykorzystywać gazety do celów politycznych – odparł zarzut burmistrz. – Mnie interesuje tylko praca, którą teraz robimy i obojętnie, czy będę tu za rok ja, czy ktoś inny, to największą radość sprawi mi fakt, że udało się ruszyć z wielkimi inwestycjami.


INNI SIĘ ODCINAJĄ

– Czy wiadomo już, jaki wkład w to czasopismo będą miały inne gminy? – pytała na komisji radna Anna Zakrzewska.

– Bardziej szczegółowe informacje na ten temat przekażę wkrótce – odpowiedział burmistrz Ptasznik.

Według naszych informacji, na dziś w projekcie aktywnie i finansowo uczestniczy tylko miasto Iława. Jak powiedział nam Maciej Rygielski starosta iławski i kolega partyjny Włodzimierza Ptasznika z Platformy Obywatelskiej, pomysł urzędowej gazety o zasięgu powiatowym nie wyszedł od niego, ale nie zastrzega udziału w tym przedsięwzięciu.

– Chciałbym najpierw tę gazetę zobaczyć i przekonać się, jak będzie wyglądała. Wtedy dopiero będzie można rozmawiać na temat ewentualnego współfinansowania jej kosztów – zastrzega starosta.

– Nie weźmiemy udziału w tego rodzaju projekcie medialnym – mówi z kolei Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława. Nie ukrywa, że rozmowy w tej sprawy miały miejsce. – Jako pierwszy sprzeciwiłem się temu pomysłowi, bo każdy powinien znać swoje miejsce i robić to, do czego został powołany. Wydawaniem gazet powinny się zajmować media, a nie samorządowcy. Mówimy tu również o pieniądzach publicznych, więc powinno to być przejrzyste dla naszych wyborców. Wiem też, że nie jestem odosobniony w tej opinii, bo podobnie uważają również inne samorządy.


SAMOTNY WYBORCZY ŻAGIEL

– Gmina Lubawa od lat wydaje Biuletyn Informacyjny przeznaczony dla naszych mieszkańców i nie jest zainteresowana finansowaniem innych projektów medialnych – komentuje wójt Tomasz Ewertowski.

Od gazetowego pomysłu Ptasznika odcięli się w rozmowie z nami także burmistrzowie Susza, Kisielic, Zalewa i Lubawy, a także posłowie Platformy – Krzysztof Lisek z Brukseli oraz Adam Żyliński z Warszawy.

MONIKA BINEK
RADOSŁAW SAFIANOWSKIRatuszowa gazeta wydawana na cały powiat iławski
– to pomysł lansowany przez burmistrza Iławy Włodzimierza Ptasznika na tyle skutecznie, że iławscy radni wydali na niego
z miejskiej kasy – na początek – ponad 10 tysięcy złotych


Czytaj również:
Niepokoje pacholęcego wieku


  2009-09-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102134405REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.