Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Więcej...

INFORMACJE

2004-02-12

Burmistrz Iławy uznany za winnego


SZEF KAZAŁ, TO FAŁSZOWALI

Od czasu wyborów i objęcia władzy w Iławie przez SLD (listopad 2002), jego lokalni działacze za swoje niepowodzenia i grzechy obwiniali bardzo skwapliwie... lokalną prasę. Jednak długie śledztwo prokuratury, proces przed sądem oraz wyrok skazujący dobitnie wskazują, że prawdziwym problemem nowej ekipy jest jej lider, Jarosław M., burmistrz Iławy.

Pierwsza rozprawa (10.09.2003.) rozpoczęła się od wniosku adwokatów oskarżonego burmistrza – Andrzeja Krygiera i Mirosława Gąsiewskiego – o całkowite zakazanie prasie wykonywania zdjęć na sali sądowej.

Sąd, pod przewodnictwem sędziego Tomasza Piechowiaka, odrzucił to żądanie argumentując, że wizerunek oskarżonego jest powszechnie znany, ponieważ jest on osobą publiczną.

Mówi JAROSŁAW M., burmistrz:

– Nie wiedziałem, że ta droga nie jest zrobiona (niecałe 500 m od urzędu – przyp. red.). Jeździłem tamtędy, ale nie zwracałem uwagi. Nie czytałem dokumentacji, ani faktur – podpisywałem, bo ufałem moim pracownikom.

Ja odbieram to wszystko jako sprawę polityczną i zemstę poprzedniej ekipy iławskiej. Jestem niewygodny, bo miałem wysokie wyniki i osiągnięcia w Lubawie.

Otrzymałem wiele nagród w rankingach. Dzięki mnie w Lubawie nie ma bezrobocia, a w Iławie zastałem sytuację odwrotną. Poprzedni burmistrz stworzył Iławie budżet tylko konsumpcji, a nie rozwoju. Zadłużył miasto. Nieskromnie powiem, że dawniej pracowałem w służbie rolnej gminy wiejskiej Iława i tam byliśmy też najlepsi w województwie.

Moich pracowników w Lubawie do niczego nigdy nie zmuszałem, a Wiesław P. odszedł na własną prośbę. On dziś pracuje jeszcze w urzędzie iławskim.

Cała sprawa ma polityczny charakter i udział w niej ma także obecny burmistrz Lubawy Edmund Standara, który jest rodziną z byłym burmistrzem Iławy Adamem Żylińskim – oni razem działają przeciwko mnie. Prasa też wydała na mnie wyrok, a zwłaszcza „Nowy Kurier Iławski”, który przypisuje mi różne rzeczy. Jeden z prezesów firmy budowlanej też mnie zaatakował. Nie wiem o co im chodzi. Ja nikomu do kieszeni nie zaglądam. Powtarzam: nie miałem żadnego obowiązku merytorycznego sprawdzania dokumentów tej ulicy.

Mówi WIESŁAW P., urzędnik:

– Z urzędu w Lubawie odszedłem... jakoś na początku 1999 roku z powodu bardzo trudnych, nieprzyjemnych i napiętych stosunków w pracy. Burmistrz Jarosław M. rządził... twardą ręką i nie tolerował dyskusji z pracownikami.

Burmistrz miał pełną świadomość, że pieniądze z dotacji idą nie tam, gdzie powinny, bo wszyscy musieliśmy dokładnie wykonywać jego bezpośrednie polecenia. Firma prywatna cyklicznie wystawiała faktury za roboty, które nie były wykonywane. Bywało tak, że kontrolerzy z urzędu wojewódzkiego nawet nie jechali w teren, a protokoły odbiorcze były spisywane w... urzędzie.

Odszedłem stamtąd, bo miałem już dosyć tej ciągłej presji burmistrza i wykonywania jego rozkazów łamiących prawo: doraźnych poleceń, fałszowania protokołów, dziwnych rachunków i faktur. W takich sytuacjach pani skarbnik nigdy nie podpisywała się pod dokumentami. Wyraźnie ostrzegała burmistrza, że tak nie można przecież robić.

Ja też często wskazywałem burmistrzowi, że to wszystko stoi na głowie i tak nie można, bo to się źle skończy. Ale on tylko na mnie fukał, że mam wykonywać jego polecenia bez dyskusji, a jak mi się coś nie podoba, to „do widzenia, tam są drzwi”. Gdy po ostatnich wyborach miałem już jasność, że Jarosław M. znów będzie moim szefem, bo przyjdzie do Iławy, to zrobiło mi się słabo.

Mówi MARIAN B., urzędnik:

– Burmistrz M. liczył się tylko z radnymi, bo wtedy w Lubawie to oni go wybrali, a nie społeczeństwo, dlatego działał tylko „pod radnych”. Dyktował nam wszystko, dzielił i rządził bez żadnych dyskusji, bez liczenia się z pracownikami.

Polecił mi sfałszować protokół odbioru prac na ul. Chrobrego. Gdy zapytałem, jak mam to zrobić, bo nie ma przecież ani jezdni, ani chodników – nakrzyczał na mnie: „Ty jesteś tu od roboty i wykonywania poleceń, a nie od rządzenia!”. Czułem się zaszczuty, bo nie można z nim było nawet porozmawiać normalnie, nie mówiąc już o przekonywaniu do swoich racji.

Ciągle mi groził, że wyleje mnie z pracy. Nie mogłem już tego wytrzymać. Złożyłem na niego skargę do Rady Miejskiej w Lubawie i poinformowałem o przestępstwach, wręcz terrorze, ale radni wybrali taki skład komisji, że każdy z jej członków był zależny w jakiś sposób od burmistrza, np. poprzez etaty dla synów lub żon. Oczywiście komisja stwierdziła, że Jarosław M. jest czysty jak łza, więc po tym natychmiast w ramach odwetu zwolnił mnie z pracy dyscyplinarnie.

Pamiętam też, że burmistrz wielokrotnie był karany finansowo i naganami z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, ale przewodniczący Rady Miejskiej w Lubawie utajniał te sprawy.

WINNY!

Sąd Rejonowy w Iławie uznał ówczesnego burmistrza Lubawy, dziś burmsitrza Iławy, Jarosława M. winnym przestępstwa umyślnego – przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy. Skazał go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę 4 tys. złotych oraz zwrot na rzecz skarbu państwa kosztów całego postępowania.

Burmistrz nie wysłuchał wyroku, gdyż jako najbardziej zainteresowany nie pojawił się w sądzie. W tym samym czasie, jak gdyby nigdy nic, urzędował w ratuszu.

– O wyroku zdecydowały trzy aspekty – powiedział sędzia Tomasz Piechowiak. – Po pierwsze ulica Chrobrego nie powstała do dziś, po drugie dotacji celowej wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem nie zwrócono, po trzecie działania burmistrza i pozostałych oskarżonych cechuje znaczny stopień szkodliwości społecznej czynu.

Wyrok jest nieprawomocny. Andrzej Krygier, obrońca Jarosława M., zapowiedział apelację. Jeśli po niej wyrok zostanie podtrzymany i się uprawomocni, wówczas Jarosław M. z mocy prawa straci stanowisko burmistrza Iławy.

Urzędnik Wiesław P. dostał rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a przedsiębiorca Marian B. – 8 miesięcy, także w zawieszeniu. Przedsiębiorca Tadeusz M., właściciel firmy wystawiającej fałszywe rachunki, zapłaci 3,2 tys. zł grzywny.

JAROSŁAW SYNOWIEC

Za co skazali burmistrza
Jarosława M. został skazany za to, że w latach 1998-1999 jako burmistrz Lubawy podpisywał fałszywe rachunki i faktury. Z dokumentów tych wynikało, że niedaleko magistratu powstają chodniki z polbruku, asfaltowa ulica Chrobrego i modernizowana jest sieć energetyczna. Na ten cel urząd w Lubawie pozyskał 100 tys. zł z urzędu wojewódzkiego. Dotacji tej, pomimo braku inwestycji, nie zwrócono.

Podstawa wyroku
Kodeks Karny, Art. 231 § 1.: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.


Będzie patrzył prosto w oczy

Wypowiedź JAROSŁAWA MAŚKIEWICZA
w „Radiu Iława”, w czwartek 12 lutego,
dzień po ogłoszeniu wyroku skazującego:

– Będę dochodził swojej niewinności przez wyższe instancje sądowe i tego dowiodę! Niektórym środowiskom bardzo mocno zależy, by mój wizerunek kreować na osobę przestępcy, złodzieja z kryminalną przestępczością.

To, co nadmieniały media lokalne i regionalne, byłem oskarżany o przestępstwo kredytowe, o przestępstwa gospodarcze, fałszowanie dokumentów, a było tylko poświadczenie nieprawdy. To jedyny zarzut.

Chcę państwa tutaj zapewnić, że na bazie tych dokumentów, które mi w przeszłości przedstawiono do podpisu, przedstawiały pełną wiarygodność i jak każdy kierownik, szef jednostki ma zaufanie do pracowników, chociaż odpowiedzialność jednak ciąży. Nic nie wskazywało i sąd, procedura też powiedziały, że to były wiarygodne i w postępowaniu sądowym również mówiono, że to pracownicy fałszowali dokumenty, z którymi kiedyś współpracowałem, współoskarżeni. I ci zostali przez to osądzeni.

Natomiast ja jako Maśkiewicz, jako burmistrz, to się nic nie zmienia. Będę chodził z głową na tej samej wysokości, z którą chodziłem i patrzył prosto, otwarcie i uczciwie każdemu z mieszkańców i przyjezdnych w oczy. Będę dalej czynił to, co będę mógł, dla dobra Iławy, jej rozwoju.

  2004-02-12  

 TWOJE ZDANIE
Potężna broń
Wyrok w sprawie Maśkiewicza, to potężna broń dla opozycji. Oby tym razem z tej broni wystrzelono...
~Katon
2004-02-12
WYROK NIEPRAWOMOCNY !!!
Dyskusja na temat wyroku jest komentowana pod innym artykułem ale skoro tu jest ten właściwy to się...
~Grzesiek W.
2004-02-13
Dyskwalifikacja
Domniemanie niewinności obowiązuje do momentu wydania wyroku w pierwszej instancji, lecz już od...
~BOLO
2004-02-13
Do dymisji
Mam nadzieję redakcjo, że zbierzecie opinie tzw. ulicy i kilku znanych osób, nakłaniające pana...
~Gonzalez
2004-02-13
A może i dłużej
Gratulacje dla redakcji "Nowego Kuriera Iławskiego"!!! Dopieliście swego - udowodniliście, że w...
~Marcin z Malborka
2004-02-13
DO MARCINA Z MALBORKA
Drogi Marcinie. Łatwo Ci to mowic, bo nie jestes z ILAWY. Jestem pewien, ze wiekszosc mieszkancow...
~Marek Mariusz
2004-02-13
Czy to na pewno koniec pana M. ???
Czy to na pewno koniec pana M. ??? Zastanawiam się, patrząc na to jak do tej pory się zachowywał....
~Gonzalez B.
2004-02-13
Ja bym nie liczył
Na Marcina Woźniaka bym nie liczył, to typ kurtyzany, która prześpi się z każdym, kto jej obieca...
~Katon
2004-02-13
Marcin Woźniak jest OK
Katon dobrze kleisz, tylko Twój klej się trochę odkleja. A było to tak. Marcin Woźniak był jednym z...
~socrates
2004-02-15
Półka z bajkami
Zaiste piękna historia, gdyby opisać w niej jeszcze szczegóły, byłaby prawdziwa. Zgadzam się z tym,...
~Katon
2004-02-16
Fakty przemawiają za Woźniakiem
Ech Katon, chyba nawet nie zauważyłeś jak sam - myląc się - doskonale trafiłeś w sedno sprawy....
~socrates
2004-02-16
Miłe złego początki!
Gratuluję wiary! Do czego prowadzi pieniactwo i pęd do władzy? Jeszcze kilkanaście miesięcy temu...
~Katon
2004-02-16
Po prostu się wzruszyłem...
Narracja i stylizacja godna "Władcy Pierścieni" - tyle, że tamto dzieło to... fikcja. Marcin jest...
~Ekspijator
2004-02-19
Są dwa sposoby
W tej chwili Maśkiewicz może być jeszcze burmistrzem, bo wyrok nie jest prawomocny, czyli ten łobuz...
~nauczyciel
2004-02-15
Wywalić go na ryj !!!
Niech mi to ktoś wytłumaczy. Jak jakiś wieśniak z Lubawy ma rządzić Iławą !!! Czy w Iławie nie ma...
~piotr e.
2004-02-13
Tu mówi wieśniak z Lubawy
Słuchaj no kmiotku iławski! Nie rozpaczaj nad rozlanym mlekiem, ale go zlizuj. Trzeba było wam...
~kolo
2004-02-15
Nicponie
A kto was tam w Lubawie podłączył do internetu...?
~Baba Jaga
2004-02-15
NKI w sądzie
Marcinie z Malborka zaciekawi cię napewno to, że NKI jest oskarżony o próbę wymuszenia łapówki....
~Robert Z.
2004-02-13
Z nikogo się nie śmiejemy, robimy „swoje”
Szanowny Robercie! Zanim coś palniesz, dobrze się wpierw zastanów. Tak, to prawda – w lipcu...
~red. nacz. Jarosław Synowiec
2004-02-13
Do redaktora NKI
[... tu częściowa ingerencja moderatora z uwagi na pomówienie ...] Jeśli chodzi o prawdę w NKI, to...
~Robert Z.
2004-02-13
DO ROBERTA Z.
ROBERCIE Z. Jeśli skonsumujesz jakikolwiek zakrwawiony bandaż, to daj mi znać. Bardzo chętnie...
~Marek Mariusz
2004-02-13
Czytam bo...
Bo jeżeli chcę być na bierzęco, to muszę czytać nawet i NKI. Ale NKI nie jest moim jedynym źródłem...
~Robert Z.
2004-02-14
Bredzisz nieco
Prawda i obiektywizm musi być w relacjach i reportażach. Natomiast felieton jest z założenia formą...
~Redaktor nocnej zmiany
2004-02-14
CO TO JEST FELIETON
Robercie Z. Szkołę ukonczylem kilka lat temu, ale co nieco zapamietalem (chwala mojej polonistce)....
~Marek Mariusz
2004-02-14
Mam dwie prośby do Roberta Z.
Prośba nr 1: Podaj twoją definicję dziennikarza; Prośba nr 2: Kim, jeśli nie dziennikarzem, jest...
~Redaktor nocnej zmiany
2004-02-14
Nie jest dziennikarzem...
Nie jest dziennikarzem, bo nie ukończył stódiów o kierunku dziennikarstwo.
~Robert Z.
2004-02-14
ZAWOD WYUCZONY - ZAWOD WYKONYWANY
Robercie Z., cos Ci sie chyba w glowie poprzewracalo. Rozumiem, ze wedlug Ciebie aby wykonywac dany...
~Marek Mariusz
2004-02-14
redaktor-dziennikarz
Pan Synowiec jest redaktorem i tego nie kwestionuję, ale nie jest dziennikarzen. Co do innych...
~Robert Z.
2004-02-15
Odpowiedz na moje pytanie
Pytanko do Roberta Z. A skąd ty wiesz jakie ma wykształcenie redaktor Synowiec? Zajrzałam do stopki...
~Ziuta
2004-02-16
Odpowiedź - Ziuta
Wiem że pan Synowiec nie ma wyższego wykształcenie, a to skąd to wiem to nieistotne ale to...
~Robert Z.
2004-02-16
Nieładnie
Widze, że nie znasz Jarka Synowca.
~kolega Jarka
2004-02-17
Robercie Z.
Wczytujac sie w Twoje wypowiedzi coraz czesciej dochodze do wniosku, że Robert Z. to nie Robert Z....
~Marek Mariusz
2004-02-17
Cienias
Ale mądrala się wypowiedziała... Widzę, że u niego język polski jest na sześć! Ha ha! Ciekawe jakie...
~Ziuta
2004-02-14
Wstyd!!!
Nie dostrzegłem tego błędu, to nie dopuszczalne. Dzięki za zwrócenie uwagi. Jak w przyszłości...
~Robert Z.
2004-02-16
Popełniłeś kolejnego ortografa
Do Roberta Z. Widzę tu u Ciebie wcale nie kwestię braku postrzegania, ale bardziej elementarnych...
~Basia
2004-02-17
„Nie” z przymiotnikami
W tym momencie pojawia się problem. „Nie” z przymiotnikami pisze się łącznie i tu się z...
~Robert Z.
2004-02-17
Cenzura!!!
NKI cenzuruje wypowiedzi ludzi, którzy wpisują swoje uwagi na stronie NKI. Dlaczego? Czy mają coś...
~Robert Z.
2004-02-14
Nie myl cenzury z moderowaniem
Robercie Z. - nie ma mowy o cenzurze, pleciesz bez namysłu. Twoja uwaga nie była uwagą, a...
~redaktor dyżurny
2004-02-14
To ja, nik inny
Ciekawi mnie w jaki sposób stwierdzono, że Robert Z. to nie ja. A to, co napisałem, to nie są...
~Robert Z.
2004-02-15
Panu Robertowi Z. już dziękujemy
Dla niejakiego Roberta Z. mam propozycję. Spójrz człowieku o czym jest temat artykułu. Mnie się...
~Ziuta
2004-02-15
Litości!
Czy zawsze poważna dyskusja musi skończycz się rozważaniami na temat kiełbasy? Nie sądzę, by to był...
~Katon
2004-02-14
List otwarty do Jarosława Maśkiewicza
11 lutego 2004 roku zapadł wyrok w Pana sprawie. Postanowieniem sądu został Pan skazany na dziesięć...
~Gonzalez
2004-02-14
Jak my wyglądamy...
Oglądałem tego burka w telewizji jak burkał do ekipy reporterów z kamerą. Ja nie mogę... Ale burek...
~BOLO
2004-02-14
Proponuję akcję na łamach NKI
Myślę sobie, że można byłoby pomyśleć o wydrukowaniu w "Nowym Kurierze" (papier oraz internet)...
~Gonzalez
2004-02-14
Bardzo dobry pomysł
www.ilawa.com.pl - jest to oficjalna strona internetowa Urzędu Miasta w Iławie. Na tej stronie...
~Marek Mariusz
2004-02-16
Popieram!
W pełni poperam pomysł Gonzaleza. Argumentacja, też jest wyczerpująca. W 100% jestem ZA.
~Katon
2004-02-14
Popieram
Też popieram w/w wnioski, dodatkowo również kilku bezradnych radnych. Tylko co będzie, jeśli...
~bolszewik
2004-02-15
Wszystko płynie!
Wygrana miała miejsce kilkanaście miesięcy temu. Wszystko płynie. Również od tamtego momentu...
~Katon
2004-02-15
Nic dodać, nic ująć
Gonzaleza popieram. Pisze on: "Pan, panie Maśkiewicz, zdaje się nie ma kontaktu z rzeczywistością....
~Ziuta
2004-02-15
NAJKRÓTSZY KOMENTARZ
Po kompromitującym wyroku sądowym skazującym Maśkiewicza, tu i teraz będzie to mój najkrótszy...
~BOLO
2004-02-16
Masz rację BOLO
Oby wszyscy powaznie potraktowali Twoje slowa. Chociaz teraz jestem pewien, ze ilawianie nie...
~mareczek
2004-02-16
WIDZIAŁY GAŁY CO BRAŁY
"Kolo z Lubawy", masz racje, wiekszosc ilawian juz przed wyborami cos slyszala ze cos nie tak jest...
~Marek Mariusz
2004-02-16
Śmiech
Mój sąsiad dojeżdża do roboty w Lubawie u Szwedów. Słuchajcie, co tam się z nas śmieją... Poruta.
~Bolo
2004-02-18
Czy ten człowiek mówi po polsku???
Wypowiedz burmistrza Iławy jest pełna błędów językowych, stylistycznych i nie składa się w logiczną...
~rufiarz
2004-02-18
E tam... się czepiasz.
Tak tylko troszkę kaleczy. Troszkę aby.
~zibi
2004-02-20
Moralnie ja też jestem współwinny
W efekcie lektury poniższych tekstów moralnie czuję sie współwinny zaistniałej w Iławie sytuacji,...
~Ekspijator
2004-02-19
DO ODWAZNYCH SWIAT NALEZY
Jestes bardzo odwazna osoba. Jako jedyny na lamach forum przyznales sie do tego iz pochopnie...
~Marek Mariusz
2004-02-19
Krótko i prawie na temat
No cóż, przecież w tym mieście lepiej inwestować w turystykę, czyli w... niespełna trzy miesiące. A...
~QBA
2004-02-21
Był kiedyś burmistrz...
A przed wyborami był w Iławie burmistrz ADAM, który zrobił dużo dla Iławy (nie tylko polbruki w...
~iławianin (tymczasowo z innego miasta)
2004-02-21
Był kiedyś...
Zrobił niewiele, a odszedł w paskudnym stylu, pomimo lub dzięki pomocy pana Tymochowicza, potem...
~okazyjny czytelnik
2004-02-22
Czy to nie są aby groźby karalne?
„Sami sobie kopiecie grób” ??? Jeżeli wszyscy zwolennicy Maśkiewicza bronią go w takim...
~Katon
2004-02-23
Groźby
Szkoda, że nie doczytałeś tego, co wyciął moderator [...], wtedy byś nie pisał o „grożbach...
~okazyjny czytelnik
2004-02-23
Pobudka!
Ten „okazyjny czytelnik” jest taki okazyjny, że wszystko wie o czym pisał Kurier -...
~Bolo
2004-02-23
Takiś odważny?!
Jeśli jesteś taki odważny „klakier poprzednika”, to też się ujawnij. Nie wiem dlaczego...
~okazyjny czytelnik
2004-02-24
Rzeczniku, nie czas na zastanawianie!
Na www.onet.pl przeczytałem o Iławie i tej całej kompromitującej sprawie: „Rzecznik...
~socrates
2004-02-21
Co za motto!
„(...) W najbliższym czasie podejmiemy decyzję co do jego dalszych losów partyjnych”....
~Stanisław Remuszko
2004-02-21
Wot balszaja tiechnika
A wiecie, że ten rzecznik dyscypliny SLD Bronisław Szatan (na woj. warmińsko-mazurskie) bardzo...
~Bolo
2004-02-21
Tu mówi Warszawa
No może i nieładnie zrobił ten burmistrz, ale nie przepił i nie przejadł pieniędzy, tylko...
~Babka z Wawki
2004-02-21
Chyba wiem kto wymyślił tę brednię
Co ty za bzdury wypisujesz, kobieto z Warszawy?! „Nie przepił i nie przejadł pieniędzy, tylko...
~Bolo
2004-02-21
Przestępstwo to przestępstwo
"Babko z Wawki", przestepstwo jest przestepstwem i sąd w tej sprawie wypowiedzial sie dobitnie....
~Marek Mariusz
2004-02-22
No to ładnie...
A to pięknie się dobrali towarzysze!
~koleś
2004-02-22
Są dwie sprawy
Wyrok skazujący dla tego pana to jedna sprawa. Ale moje samopoczucie jako mieszkańca Iławy poprawi...
~Gonzalez
2004-02-22
Samopoczucie
Nie tylko Twoje samopoczucie się poprawi.
~Marek Mariusz
2004-02-22
Burmistrz Iławy polonistą!
Przyczytałem z uwagą wypowiedź pana burmistrza. Boże, co za styl, co za język? Całe szczęście, że...
~malkontent z Powiśla
2004-02-23
Sama prawda
Marian B. powinien być ustanowiony przez Sąd świadkiem koronnym w sprawie pana M., wtedy dopiero by
~ac
2004-02-25

Wróć   Góra strony
95970235REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.