Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2009-11-25

Budowa 5-gwiazdkowego hotelu wciąż nie rozpoczęta


Zgodnie z aktem notarialnym sprzedaży miejskiej ziemi przy ul. Dąbrowskiego w Iławie, 19 listopada 2009 r. powinny na niej być już... fundamenty hotelu! Z nieruchomością jednak nic się nie dzieje, choć według zapewnień inwestora budowa obiektu zostanie zakończona planowo – w 2012 roku.


Kopię aktu notarialnego z 19 listopada 2007 r. o sprzedaży ziemi Małgorzacie i Krzysztofowi Grabowskim z Ciechanowa, jako dokument publiczny, otrzymaliśmy z ratusza bez przeszkód.

W akcie notarialnym znaleźliśmy informację, o której dotąd głośno się nie mówiło – do 19 listopada bieżącego roku inwestycja hotelowa miała być rozpoczęta. Jako rozpoczęcia inwestycji akt nie określa jednak wbicia łopaty w ziemię, ale wybudowanie fundamentów hotelu na minimum 100 pokoi.


ZAGROŻEŃ PONOĆ NIE MA

Tymczasem do dziś na ziemi przy ul. Dąbrowskiego nie wytyczono nawet placu budowy.

– Inwestor zapewnia nas, że nie ma żadnych zagrożeń co do rozpoczęcia realizacji inwestycji i że ukończy budowę hotelu w terminie uzgodnionym w akcie notarialnym – uspokaja Włodzimierz Ptasznik, burmistrz Iławy. – W tej chwili poprosiliśmy inwestora o niezwłoczne przedstawienie szczegółowego harmonogramu realizacji inwestycji oraz deklaracji, że ustalony w umowie termin zakończenia budowy hotelu (listopad 2012 r. - red.) zostanie dotrzymany.

Grabowscy to przedsiębiorcy branży odzieżowej – właściciele firmy Tiffi. Zadzwoniliśmy tam bezpośrednio z pytaniem o inwestycję w Iławie. Od sekretarki usłyszeliśmy, że kompetentnym do udzielenia informacji w tej sprawie jest prezes Krzysztof Grabowski, który wróci z zagranicy na początku grudnia.

Jak miasto zabezpieczyło się na wypadek niedotrzymania przez inwestora terminu rozpoczęcia budowy? Jedynym zapisem w akcie notarialnym na ten temat jest prawo odkupu w tej sytuacji ziemi za cenę sprzed dwóch lat, czyli 6,5 mln zł.


DOTACJA Z UNII

O to, czy w przyszłorocznym budżecie Iławy władze miasta zarezerwowały pieniądze na odkupienie nieruchomości, zapytał w ubiegłym tygodniu na jednej z komisji radny Henryk Witkowski.

– Na dziś nie widzę takiej konieczności – odparł burmistrz Ptasznik. – Mam zresztą innych inwestorów, którzy chętnie te ziemie odkupią.

Dużo wskazuje na to, że hotel – i to 5-gwiazdkowy! – postawiony zostanie jednak przez Grabowskich: w ostatni piątek inwestorzy podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowę o dofinansowaniu budowy z funduszy unijnych.

Iławska inwestycja za około 50 mln zł dostała 15-milionowe wsparcie rzutem na taśmę. Po ocenie formalnej oraz merytorycznej wniosek Grabowskich o dotację zajmował bowiem odległe 17. miejsce, jednak na ostatnim etapie weryfikacji zarząd województwa ze względu na „strategiczne znaczenie dla regionu” inwestycji przyznał wnioskowi dodatkowe punkty, co pozwoliło mu się znaleźć w siódemce beneficjentów.

Dla porównania, przywileju takiego nie dostąpił Ireneusz Słowik z ostródzkiego OPB, który wnioskował o dotację na budowę w Ostródzie centrum pobytowego dla piłkarzy podczas mistrzostw Euro 2012, choć po ocenie merytorycznej jego wniosek zajmował wysokie 5. miejsce. A jednak...

Do urzędu marszałkowskiego wysłaliśmy pytanie o powody strategicznej istotności inwestycji w Iławie. Obiecano nam odpowiedź jeszcze w tym tygodniu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKINa ziemi po zakładach drobiarskich w Iławie nadal nie widać robót, choć powinny już tu być gotowe fundamenty hotelu
Fragment aktu notarialnego podpisanego przez burmistrza Iławy oraz inwestorów narzucający harmonogram inwestycji oraz definiujący pojęcie „rozpoczęcia inwestycji”

  2009-11-25  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100442024REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.