Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2006-05-10

Bo nie zaczął obwodnicy


Nierozpoczęta budowa obwodnicy północnej była głównym argumentem, jaki wytoczyli iławscy radni, tłumacząc nieudzielenie absolutorium burmistrzowi Maśkiewiczowi. Nie zabrakło ostrych sformułowań: radni popełnili „polityczną głupotę”, a burmistrz jest „koniem”.


Rada Miejska w Iławie trzeci rok z rzędu nie udzieliła burmistrzowi Jarosławowi Maśkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu w poprzednim roku. Stało się tak pomimo pozywanej opinii na temat wykonania budżetu wydanej przez komisję rewizyjną rady oraz Regionalną Izbę Obrachunkową.

W poprzednich dwóch latach RIO uchylała uchwałę rady o nieudzieleniu absolutorium, ponieważ – jak uzasadniała – argumentacja radnych nie odnosiła się do sedna sprawy, czyli do „matematycznej” realizacji uchwały budżetowej przez burmistrza.

– Budżet miasta to nie tylko cyferki – mówili jednak co roku radni. I tym razem ton ich wypowiedzi był podobny.


OBWODNICA PÓŁNOCNA
TYLKO NA PAPIERZE

Głównym argumentem w negacji pracy burmistrza była obwodnica północna Iławy (mająca połączyć ul. Ostródzką od ronda z ul. Dąbrowskiego), która to inwestycja ani drgnęła, pomimo zapisania jej w zeszłorocznym budżecie.

Dyskusję na ten temat rozpoczął wiceprzewodniczący rady Zbigniew Rychlik. W odpowiedzi burmistrz Maśkiewicz stwierdził, że nie było unijnych środków na tę inwestycję.

– Nie przyznano Iławie pieniędzy z Unii, bo miasto nie miało własności wszystkich gruntów pod planowaną obwodnicą ani nawet zgody właścicieli na korzystanie z ziemi – zaprotestował radny Ryszard Kabat.

W tym momencie głos zabrał oburzony radny Eugeniusz Dembek, członek komisji rewizyjnej.

– Podważacie autorytet komisji rewizyjnej! – zarzucił swoim kolegom. – Obwodnica to zadanie wieloletnie, które cały czas trwa. A burmistrz nie mógł wykupić ziemi pod obwodnicę po tak zawyżonej cenie! Byłem przy tych negocjacjach!

– Ten punkt w trakcie naszych obrad budził wiele wątpliwości – przyznał jednak Jerzy Sochacki, przewodniczący komisji rewizyjnej. – Ostatecznie wzięła górę demokracja i stosunkiem głosów 3:2 absolutorium przeszło, bo formalnie co do słupków wszystko się zgadza.

– Prowadziłem rozmowy i podpisałem wstępne porozumienie – tłumaczył burmistrz. Później jednak, jak mówił, cena ziemi została przez jej właściciela 2,5-krotnie zawyżona: do 25 zł za m2. – Co zaś do środków z Unii, to złożyliśmy wniosek na 54 miliony, podczas gdy na całe województwo było do podziału 48 milionów. Pieniądze z tego programu poszły do Olsztyna, Elbląga i Ełku.


GARŚĆ ZARZUTÓW I METAFOR

Wiceburmistrz Henryk Lisaj w sprawie obwodnicy – identycznie jak w niedawnej sprawie skażonej wody w Iławie – zarzucił knucie spisku. Nie podał jednak winnych.

– Ci, co układali tę sprawę, chcieli burmistrza wsadzić na minę, bo cena ziemi pod obwodnicą rażąco odbiegała od ceny rynkowej – oznajmił. – To właściciel terenu zerwał negocjacje. Od początku do końca był kierowany.

– Niech pan z imienia i nazwiska wymieni te osoby, które kierowały, i poda je do prokuratury – zaproponował radny Marek Polański.

– Wiem, ale nie powiem – uciął Lisaj.

Lisaj powiedział za to co innego. Zarzucił radnym, że nieudzielenie przez nich absolutorium burmistrzowi jest „polityczną głupotą”.

– To kopanie się z koniem – tak z kolei określił współpracę radnych z burmistrzami wiceprzewodniczący Rychlik.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI– Burmistrz nie mógł wykupić ziemi pod obwodnicę po tak zawyżonej cenie! Byłem przy tych negocjacjach! – bronił burmistrza Maśkiewicza radny Eugeniusz Dembek. Był tak wzburzony, że na ten sam temat dyskutował jeszcze podczas sesyjnej przerwy.

  2006-05-10  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667168REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.