Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2006-05-10

Bo nie zaczął obwodnicy


Nierozpoczęta budowa obwodnicy północnej była głównym argumentem, jaki wytoczyli iławscy radni, tłumacząc nieudzielenie absolutorium burmistrzowi Maśkiewiczowi. Nie zabrakło ostrych sformułowań: radni popełnili „polityczną głupotę”, a burmistrz jest „koniem”.


Rada Miejska w Iławie trzeci rok z rzędu nie udzieliła burmistrzowi Jarosławowi Maśkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu w poprzednim roku. Stało się tak pomimo pozywanej opinii na temat wykonania budżetu wydanej przez komisję rewizyjną rady oraz Regionalną Izbę Obrachunkową.

W poprzednich dwóch latach RIO uchylała uchwałę rady o nieudzieleniu absolutorium, ponieważ – jak uzasadniała – argumentacja radnych nie odnosiła się do sedna sprawy, czyli do „matematycznej” realizacji uchwały budżetowej przez burmistrza.

– Budżet miasta to nie tylko cyferki – mówili jednak co roku radni. I tym razem ton ich wypowiedzi był podobny.


OBWODNICA PÓŁNOCNA
TYLKO NA PAPIERZE

Głównym argumentem w negacji pracy burmistrza była obwodnica północna Iławy (mająca połączyć ul. Ostródzką od ronda z ul. Dąbrowskiego), która to inwestycja ani drgnęła, pomimo zapisania jej w zeszłorocznym budżecie.

Dyskusję na ten temat rozpoczął wiceprzewodniczący rady Zbigniew Rychlik. W odpowiedzi burmistrz Maśkiewicz stwierdził, że nie było unijnych środków na tę inwestycję.

– Nie przyznano Iławie pieniędzy z Unii, bo miasto nie miało własności wszystkich gruntów pod planowaną obwodnicą ani nawet zgody właścicieli na korzystanie z ziemi – zaprotestował radny Ryszard Kabat.

W tym momencie głos zabrał oburzony radny Eugeniusz Dembek, członek komisji rewizyjnej.

– Podważacie autorytet komisji rewizyjnej! – zarzucił swoim kolegom. – Obwodnica to zadanie wieloletnie, które cały czas trwa. A burmistrz nie mógł wykupić ziemi pod obwodnicę po tak zawyżonej cenie! Byłem przy tych negocjacjach!

– Ten punkt w trakcie naszych obrad budził wiele wątpliwości – przyznał jednak Jerzy Sochacki, przewodniczący komisji rewizyjnej. – Ostatecznie wzięła górę demokracja i stosunkiem głosów 3:2 absolutorium przeszło, bo formalnie co do słupków wszystko się zgadza.

– Prowadziłem rozmowy i podpisałem wstępne porozumienie – tłumaczył burmistrz. Później jednak, jak mówił, cena ziemi została przez jej właściciela 2,5-krotnie zawyżona: do 25 zł za m2. – Co zaś do środków z Unii, to złożyliśmy wniosek na 54 miliony, podczas gdy na całe województwo było do podziału 48 milionów. Pieniądze z tego programu poszły do Olsztyna, Elbląga i Ełku.


GARŚĆ ZARZUTÓW I METAFOR

Wiceburmistrz Henryk Lisaj w sprawie obwodnicy – identycznie jak w niedawnej sprawie skażonej wody w Iławie – zarzucił knucie spisku. Nie podał jednak winnych.

– Ci, co układali tę sprawę, chcieli burmistrza wsadzić na minę, bo cena ziemi pod obwodnicą rażąco odbiegała od ceny rynkowej – oznajmił. – To właściciel terenu zerwał negocjacje. Od początku do końca był kierowany.

– Niech pan z imienia i nazwiska wymieni te osoby, które kierowały, i poda je do prokuratury – zaproponował radny Marek Polański.

– Wiem, ale nie powiem – uciął Lisaj.

Lisaj powiedział za to co innego. Zarzucił radnym, że nieudzielenie przez nich absolutorium burmistrzowi jest „polityczną głupotą”.

– To kopanie się z koniem – tak z kolei określił współpracę radnych z burmistrzami wiceprzewodniczący Rychlik.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI– Burmistrz nie mógł wykupić ziemi pod obwodnicę po tak zawyżonej cenie! Byłem przy tych negocjacjach! – bronił burmistrza Maśkiewicza radny Eugeniusz Dembek. Był tak wzburzony, że na ten sam temat dyskutował jeszcze podczas sesyjnej przerwy.

  2006-05-10  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104519046REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.