Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Więcej...

INFORMACJE

2011-05-18

Beknie pielęgniarka, szpital obiecał poprawę


Po tym, jak na wezwanie do leżącego na chodniku mężczyzny przyjechała karetka transportowa, z której wysiadł tylko kierowca, NFZ przeprowadził w iławskim szpitalu kontrolę. Za tę sytuację odpowie pielęgniarka, która powinna być obecna w karetce.


Przypominamy. W styczniu do leżącego na chodniku na ulicy Wyszyńskiego (koło Biedronki) mężczyzny wezwano karetkę. Z pojazdu wysiadła tylko jedna osoba – kierowca. Podczas interwencji prosił on przypadkowych przechodniów o pomoc w przeniesieniu chorego.

Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki świadkowi zdarzenia, który z kolei poinformował naszą redakcję, zaś my – Narodowy Fundusz Zdrowia. Ten przeprowadził w iławskim szpitalu kontrolę.


KIEROWCA MIAŁ OCENIĆ

– Kontrolerzy NFZ ustalili, że faktycznie pogotowie przyjęło zgłoszenie w związku z nieprzytomnym pacjentem, chociaż w tamtym momencie nie było dostępności zespołów wyjazdowych w Iławie i Lubawie – informuje Magdalena Mil, rzecznik prasowy NFZ w Olsztynie. – Dyspozytor medyczny samodzielnie podjął decyzję o wysłaniu do pacjenta karetki transportowej z kierowcą po to, by ten ocenił sytuację w oczekiwaniu na przyjazd karetek z pełnym wymaganym personelem. Kierowca podjął się jednak przetransportowania pacjenta do szpitala.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w karetce transportowej powinna być też pielęgniarka. Jak powiedział nam nasz informator, ta w momencie opisywanych wydarzeń załatwiała prywatne sprawy – formalnie będąc w pracy! Dyspozytor pogotowia podobno nie wiedział, że wysyła karetkę transportową z samym kierowcą. Dopytaliśmy więc rzeczniczkę NFZ, czy ten wątek został sprawdzony.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, karetka transportowa to nie karetka systemowa i pielęgniarka nie musi pełnić obowiązków w obsadzie tego typu ambulansu – odpowiada Magdalena Mil. – Biorąc pod uwagę, że była to sytuacja incydentalna, NFZ wydał zalecenia pokontrolne, których szpital zobowiązał się przestrzegać.

Przypomnijmy, że leżący na chodniku chory, do którego wezwano karetkę, był nieprzytomny. Gdy kierowca wiózł go do szpitala, choć było to tylko kilkaset metrów, nikt w tym czasie nie monitorował jego stanu.


ODPOWIE PIELĘGNIARKA

Czego jako kontroler nie stwierdził NFZ (przynajmniej w oficjalnej wypowiedzi dla Kuriera), potwierdził nam… sam kontrolowany. Rzecznik prasowy iławskiego szpitala Żaneta Jończak poinformowała nas bowiem, że w momencie opisywanego zajścia w karetce powinna być pielęgniarka!

– W pojeździe transportowym, który pojechał do zdarzenia, powinna być obecna pielęgniarka – informuje Jończak. – Dyspozytor nie posiadał wiedzy w momencie przekazywania zgłoszenia, że w samochodzie jest wyłącznie jedna osoba. W związku z niedopełnieniem przez pielęgniarkę obowiązków służbowych, zgodnie z przepisami prawa pracy, trwa stosowne postępowanie związane z wyciągnięciem wobec pracownika odpowiednich konsekwencji. Jednocześnie informuję, że dołożymy starań, aby sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.

NATALIA ŻURALSKAW styczniu do leżącego na ulicy
nieprzytomnego mężczyzny przyjechała karetka transportowa,
w której była tylko jedna osoba – kierowca. Nosze z pacjentem
pomogli mu przenieść do karetki przechodnie

  2011-05-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97313334REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.