Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2006-09-20

Będzie walka o pociągi


Mieszkańcy Prabut mieli możliwość wypowiedzenia się w temacie likwidowanych pociągów. Burmistrz Pawłowski chciał wiedzieć, o które połączenia ma walczyć, a z których, w ramach negocjacji, może zrezygnować. Mimo że temat konsultacji jest bardzo ważny dla dojeżdżających do szkół i zakładów pracy, w spotkaniu wzięła udział zaledwie garstka ludzi.


Polskie Koleje Państwowe (PKP) i Szybka Kolej Miejska (SKM) zawiązały konsorcjum, ale wycofują – ich zdaniem – deficytowe połączenia. Z trasy Malbork-Iława po 10 grudnia mają zniknąć 4 pary pociągów.


KOLEJ CIĄGLE BIEDNA

Wiosną w Starych Jabłonkach odbyła się specjalna konferencja poświęcona połączeniom kolejowym.

– O ile Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego złożył zapotrzebowanie na taką liczbę połączeń, która na trasie Gdańsk-Prabuty byłaby wystarczająca, o tyle Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego tylko na dwie pary pociągów – mówił na spotkaniu z mieszkańcami Bogdan Pawłowski, burmistrz Prabut. – Marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego potrzebny jest tylko pociąg ranny w kierunku Gdańska i popołudniowy, aby ludzie mieli czym dojechać do pracy. Nie interesuje już go to, że dzieci z województwa pomorskiego nie będą miały czym się dostać i czym wrócić ze szkół w Iławie.

Aby utrzymać dotychczasowe połączenia kolejowe, potrzeba 70 mln zł w samym województwie pomorskim. Marszałek tego województwa na PKP i SKM może przekazać jedynie 30 mln zł.

– Z badań potoku pasażerów wynika, że rentowną linią jest tylko trasa Gdańsk-Tczew – informował Pawłowski. – Z Tczewa do Malborka kolej wychodzi na zero, a na trasę z Malborka do Iławy dokłada 2 miliony 200 tysięcy złotych rocznie.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w konsultacjach, stwierdzili, że deficyt jest, między innymi stąd, że godziny pociągów są niedostosowane do potrzeb i ludzie, chcąc czy nie, muszą do pracy dojeżdżać samochodami.


CO MA ZNIKNĄĆ

Kolej proponuje zawiesić następujące połączenia na trasie Malbork-Iława: pociągi osobowe wyjeżdżające z Prabut o 4:47 (jeździł do kwietnia, a więc faktycznie już nie istnieje) i o 14:00 oraz pociągi SKM o 17:08 i 20:25. Mają też nastąpić drobne przesunięcia w odjazdach pozostałych pociągów na tej trasie.

Najbardziej kłopotliwa dla dojeżdżających do zakładów pracy w Iławie zmiana to przesunięcie pociągu osobowego z 6:23 na 6:35. Pociąg ten był w Iławie o 6:53, a po 10 grudnia ma być o 7:03.

– Ludzie, którzy mają na 7:00 do pracy, już wcześniej się spóźniali. Ten pociąg trzeba przyspieszyć, a nie opóźniać – wnioskowali mieszkańcy.

Z trasy Iława-Malbork mają zniknąć następujące połączenia: pociągi osobowe wyjeżdżające z Prabut o 8:44, 11:13 i 17:33 oraz SKM-ki o 18:26 i 22:16.

Mieszkańcom zależy, aby ostały się wieczorne pociągi SKM, gdyż najbliższe połączenia w kierunku Malborka są dopiero rano.

Urząd Miejski w Prabutach opracował już swoje stanowisko w sprawie połączeń kolejowych po 10 grudnia.

– Żądamy utrzymania wszystkich dotychczasowych połączeń – mówił w kilka dni po konsultacjach burmistrz Bogdan Pawłowski. – Są one ważne dla całego powiatu kwidzyńskiego, gdyż Prabuty to stacja węzłowa. Można się stąd dostać do Gdańska, Olsztyna i Warszawy. Przedstawiamy wyniki konsultacji i prośby mieszkańców.

MAGDA MAJEWSKA

  2006-09-20  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103727293REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.