Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2006-09-20

Będzie walka o pociągi


Mieszkańcy Prabut mieli możliwość wypowiedzenia się w temacie likwidowanych pociągów. Burmistrz Pawłowski chciał wiedzieć, o które połączenia ma walczyć, a z których, w ramach negocjacji, może zrezygnować. Mimo że temat konsultacji jest bardzo ważny dla dojeżdżających do szkół i zakładów pracy, w spotkaniu wzięła udział zaledwie garstka ludzi.


Polskie Koleje Państwowe (PKP) i Szybka Kolej Miejska (SKM) zawiązały konsorcjum, ale wycofują – ich zdaniem – deficytowe połączenia. Z trasy Malbork-Iława po 10 grudnia mają zniknąć 4 pary pociągów.


KOLEJ CIĄGLE BIEDNA

Wiosną w Starych Jabłonkach odbyła się specjalna konferencja poświęcona połączeniom kolejowym.

– O ile Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego złożył zapotrzebowanie na taką liczbę połączeń, która na trasie Gdańsk-Prabuty byłaby wystarczająca, o tyle Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego tylko na dwie pary pociągów – mówił na spotkaniu z mieszkańcami Bogdan Pawłowski, burmistrz Prabut. – Marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego potrzebny jest tylko pociąg ranny w kierunku Gdańska i popołudniowy, aby ludzie mieli czym dojechać do pracy. Nie interesuje już go to, że dzieci z województwa pomorskiego nie będą miały czym się dostać i czym wrócić ze szkół w Iławie.

Aby utrzymać dotychczasowe połączenia kolejowe, potrzeba 70 mln zł w samym województwie pomorskim. Marszałek tego województwa na PKP i SKM może przekazać jedynie 30 mln zł.

– Z badań potoku pasażerów wynika, że rentowną linią jest tylko trasa Gdańsk-Tczew – informował Pawłowski. – Z Tczewa do Malborka kolej wychodzi na zero, a na trasę z Malborka do Iławy dokłada 2 miliony 200 tysięcy złotych rocznie.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w konsultacjach, stwierdzili, że deficyt jest, między innymi stąd, że godziny pociągów są niedostosowane do potrzeb i ludzie, chcąc czy nie, muszą do pracy dojeżdżać samochodami.


CO MA ZNIKNĄĆ

Kolej proponuje zawiesić następujące połączenia na trasie Malbork-Iława: pociągi osobowe wyjeżdżające z Prabut o 4:47 (jeździł do kwietnia, a więc faktycznie już nie istnieje) i o 14:00 oraz pociągi SKM o 17:08 i 20:25. Mają też nastąpić drobne przesunięcia w odjazdach pozostałych pociągów na tej trasie.

Najbardziej kłopotliwa dla dojeżdżających do zakładów pracy w Iławie zmiana to przesunięcie pociągu osobowego z 6:23 na 6:35. Pociąg ten był w Iławie o 6:53, a po 10 grudnia ma być o 7:03.

– Ludzie, którzy mają na 7:00 do pracy, już wcześniej się spóźniali. Ten pociąg trzeba przyspieszyć, a nie opóźniać – wnioskowali mieszkańcy.

Z trasy Iława-Malbork mają zniknąć następujące połączenia: pociągi osobowe wyjeżdżające z Prabut o 8:44, 11:13 i 17:33 oraz SKM-ki o 18:26 i 22:16.

Mieszkańcom zależy, aby ostały się wieczorne pociągi SKM, gdyż najbliższe połączenia w kierunku Malborka są dopiero rano.

Urząd Miejski w Prabutach opracował już swoje stanowisko w sprawie połączeń kolejowych po 10 grudnia.

– Żądamy utrzymania wszystkich dotychczasowych połączeń – mówił w kilka dni po konsultacjach burmistrz Bogdan Pawłowski. – Są one ważne dla całego powiatu kwidzyńskiego, gdyż Prabuty to stacja węzłowa. Można się stąd dostać do Gdańska, Olsztyna i Warszawy. Przedstawiamy wyniki konsultacji i prośby mieszkańców.

MAGDA MAJEWSKA

  2006-09-20  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98541265REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.