Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Szukaj
FORUM

INFORMACJE
Systematyczne wykradanie kasy z kasy
Płód dziecka znaleziony w lesie
Zjawa czy wabik na kierowców?
Porwali i katowali
Podpalił się z miłości...?
Wioskowa strzelanina
PKO Bank Polski w nowej wersji
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Więcej...

INFORMACJE

2011-05-25

Basen: odszkodowanie za zwłokę nagle mniejsze o połowę


Wracamy do tematu kar umownych za opóźnienie w budowie iławskiego basenu kąpielowego. Jak się okazuje, kary będą nagle aż dwukrotnie niższe, niż oficjalnie zapowiadano. Wykonawca, firma Pol-Aqua, posiada chyba jakiś szczególny dar, bo pomimo półrocznego opóźnienia burmistrz miasta jest dziwnie spolegliwy wobec tej firmy.


Basen miał być oddany do użytku ostatecznie we wrześniu zeszłego 2010 roku. Jeszcze zimą władze miasta oficjalnie informowały o 15 tysiącach zł kary, jakie firma Pol-Aqua zapłaci miastu za każdy dzień zwłoki w ukończeniu inwestycji. Ostatnio jednak, gdy dopytywaliśmy ratusz o sposób pobrania karnych opłat, wiceburmistrz Mariola Zdrojewska poinformowała nas, że ustalona w umowie kara to około 7,9 tys. zł za dzień! Skąd ta zmiana?


DZIWNE KARY UMOWNE

– Zgodnie z zapisami umownymi na budowę centrum turystyczno-rekreacyjnego w Iławie, kara umowna za każdy dzień zwłoki wynosi 7.980,32 zł – wyjaśnia pisemnie wiceburmistrz. – Za niedotrzymanie terminu wysokość kar wynosi 0,05% wynagrodzenia brutto. Wcześniejsza informacja zawierała błąd wyliczenia wysokości kary za zwłokę. Zamiast 0,05% do wyliczeń przyjęto wskaźnik dwukrotnie większy tj. 0,1%, co dało błędną wartość 15.960,64 zł.

Na ostatniej sesji rady burmistrz Włodzimierz Ptasznik powiedział, że sprawa trafi do sądu. Dopytaliśmy – dlaczego?

– Pol-Aqua ma żądania w stosunku do miasta za wykonanie robót koniecznych do zakończenia inwestycji, które nie zostały objęte kontraktem – odpowiada Zdrojewska. – W związku z zaistniałą sytuacją Pol-Aqua przygotuje pozew do sądu. Ewentualne zobowiązania miasta w tym zakresie określi sąd.

Dlaczego jednak w sprawach rozliczeń budowy basenu pojawia się sąd? Przecież kary, jakie powinna zapłacić ratuszowi Pol-Aqua, są umowne. Dlaczego więc o ich wypłacie ma rozstrzygać sąd? Dlaczego po prostu miasto oraz wykonawca nie zrealizują stosownego zapisu w umowie?

– Z uwagi na to, że wykonawca robót nie zgadza się z wysokością kar, jakie zostały mu naliczone, a urząd miasta nie zgadza się z żądaniami wykonawcy wypłaty należności za wykonanie robót koniecznych do zakończenia i oddania inwestycji do użytkowania, konieczne jest rozstrzygnięcie powstałego sporu przez sąd – tłumaczy wiceburmistrz.

Zgodnie z przepisami, jeśli w przypadku inwestycji wykonywanej za publiczne pieniądze pojawią się nowe prace niezbędne do wykonania, wówczas sporządza się tzw. „protokół robót koniecznych”, określający ich zakres i cenę.

Czy władze miasta taki protokół z wykonawcą podpisały? Jeśli nie, to dlaczego? Czy Pol-Aqua przed podjęciem robót koniecznych zgłaszała inwestorowi taką potrzebę? Jeśli tak, to jak brzmiała odpowiedź inwestora?

Na powyższe pytania odpowiedzi z ratusza nie dostaliśmy.


PRAPREMIEROWE KĄPANIE

Mieszkańcy obserwują także to, co dzieje się w samym obiekcie. Jest to o tyle łatwe, że niektóre ściany są przeszkolone. Oto czytelnicy powiadomili nas, że w niedzielę wieczorem, z jacuzzi w pływalni korzystało sześciu mężczyzn. „Dlaczego za nasze pieniądze?” – pytają ludzie.

– To prawda – potwierdza Radosław Serafin, kierownik obiektu. – Z basenu korzystali ratownicy, którzy od 30 maja będą tu zatrudnieni. Mają do tego prawo. Oczywiście robią to nieodpłatnie.

Inne światło na sprawę rzuca przełożony Serafina – Wojciech Żmudziński, dyrektor Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji.

– Pracownicy do czasu otwarcia basenu będą go testować – mówi Żmudziński. – Celem tego jest sprawdzenie, czy wszystko dobrze działa. Ja również testowałem basen. Osoby postronne z obiektu nie korzystają. Nie zapraszam tam swoich znajomych.

Szkopuł w tym, że ratownicy basenu jeszcze nie są jego pracownikami. Zatrudnieni będą dopiero od 30 maja. Dopytaliśmy więc, kto odpowiadałby, jeżeli któremuś z nich stałaby się krzywda, a formalnie nie jest upoważniony do przebywania na terenie pływalni.

– A co miałoby się stać? – pyta zaskoczony Żmudziński. – Przecież to ratownicy, którzy będą strzec bezpieczeństwa korzystających z basenu.

NATALIA ŻURALSKAZ przymrużeniem okaIławski basen ma już otwarty parking
Wizja projektanta

Na internetowym forum „Kuriera” niejaki Eskulapski napisał: „Niedaleko basenu w świeżo wyremontowanym tunelu obok tartaku fachowcy poprowadzili przewody oświetleniowe na wierzchu ściany w najgorzej chyba wybranej wersji. Kolor kontrastowy, umiejscowienie centralne: amatorka na całego. Nie można było pomyśleć o oświetleniu wcześniej? Przed remontem elewacji? Przecież taki przewód powinien być niewidoczny. A jeśli już jest puszczony na zewnątrz, to nie można było poprowadzić go jakoś bokiem? Dobrać w miarę zgrany kolor? I mówię to za każdym razem: rozumiem, że robotnicy mają to może w tyłku i robią jak im się chce, ale ktoś chyba odbiera tę pracę później. I nic? Nie ma uwag?”.

Wiceburmistrz nie widzi w tym rozwiązaniu nic złego.

– W tunelu została ułożona nowa instalacja oświetleniowa zgodnie z projektem Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Inwestycyjnych z Olsztyna – odpowiada Mariola Zdrojewska. – Oświetlenie odpowiada wszystkim normom i jest zgodne obowiązującymi przepisami.

  2011-05-25  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
93277414


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.