Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Znowu gromy nad szpitalem
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Piraci złapani na drona
Udana akcja łowców pedofilów
Radny Sławiński zwolniony za karę?
Trzeci oddział szpitala też do zamknięcia?
EKRAN (s)PADŁ
Energetyka Cieplna nie zna litości
Hordejuk i Młotek znowu obiecują koniec szlabanu
Szpital zawiesza porodówkę!
Tajemniczy topielec
Kuriozalny wypadek
Kłódka niezgody
Napadali na stacje paliw aż wpadli
Żegnaj dyrektorze szkoły „budowlanki”
Komisarz przejął gminę
Rezygnacja konsula
Dwaj kuzyni stracili życie
Zobacz schron od środka
Więcej...

INFORMACJE

2005-12-14

Asia Dembek: talent prababci


Ta urocza 15-latka z Iławy na starcie nie ma sobie równych. Fakt, że jest najlepszą w regionie biegaczką na dystansach średnich, na razie przyjmuje bardzo skromnie. Sport to jej pasja, po treningu ma jeszcze większy zapał do nauki.

Joanna Dembek ma 15 lat i chodzi do III klasy gimnazjum przy iławskim ogólniaku. Można powiedzieć, że smykałkę do biegów ma po ojcu.

– Moi rodzice z kolei mówili, że mam chody w babkę – opowiada Eugeniusz Dembek, tata Asi, zaś zawodowo kolejarz i miejski radny. – A ja nigdy nie trenowałem, tylko tyle co w wojsku. Trenował mnie tam maratończyk Stawiarz. Osiągałem wtedy wyniki porównywalne z tymi, jakie miały kobiety ma mistrzostwach Europy! Na 800 metrów moja życiówka to 1’58’’. Do dziś nie mogę wolno chodzić. To we mnie zostało, żeby zawsze raźno...


BIEGA CO DZIEŃ

– Już w trzeciej klasie podstawówki czułam, że dobrze biegam – opowiada Asia. – W „dwójce”, dokąd chodziłam, była możliwość zapisania się do klasy sportowej o zwiększonej liczbie godzin wychowania fizycznego. Dostałam się tam po przejściu eliminacji.

Trenerem Asi była wtedy Ewa Gralak. Dziś jest nim Paweł Hofman.

Codzienne treningi – od poniedziałku do soboty, a czasami też w niedzielę – zabierają Asi po 2 godziny. Do tego dochodzi jeszcze nauka, z która dziewczyna nie ma żadnych problemów (średnia ocen powyżej 5!).

– Po lekcjach wracam do domu i niedługo potem wychodzę na trening. Z biegania wracam o godzinie 18:00. Ale nie jestem znużona – mówi. – Bieganie dodaje mi energii. Po treningu mam jeszcze większy zapał do nauki!


SUKCESY

W IV klasie podstawówki Asia zdobyła II miejsce w ogólnopolskim finale „Czwartków Lekkoatletycznych”. Rok i dwa lata później była trzecia w tym finale.

W tym roku była na mistrzostwach makroregionu młodzików w Płocku. Zajęła tam co prawda V miejsce, ale jest bardzo zadowolona ze startu, ponieważ poprawiła swój rekord życiowy w biegu na 1000 metrów (3’07’’).

Od jesieni 2004 do wiosny tego roku Asia startowała także w Grand Prix Sopotu. To cykl przełajowych biegów po nadmorskiej plaży. Wybrała 4 z 5 biegów cyklu, a w tym piątym była druga. W klasyfikacji ogólnej zajęła pierwsze miejsce! Błysnęła też na biegach przełajowych w Szumie wiosną tego roku, także zdobywając najwyższe trofeum. Z kolei na międzynarodowym mityngu w biegach ulicznych w Grudziądzu była czwarta.

Jak sama mówi, najlepiej wychodzą jej dystanse średnie na 800 i 1000 metrów.


ZOSTANIE W BRANŻY

– Nie zamierzam szybko skończyć z bieganiem. Kiedyś nawet myślałam o zawodowym uprawianiu sportu. Wiadomo, sukcesy motywują – opowiada o swoich marzeniach Asia. – By jednak zarabiać na życie bieganiem, trzeba być naprawdę fenomenem. Jeśli jednak nawet to nie wyjdzie, to nie zamierzam rezygnować z biegania dla własnej przyjemności.

Teraz marzenia Asi zeszły nieco na ziemię: po liceum chce pójść na akademię wychowania fizycznego i zająć się pracą zawodowego trenera, albo nawet nauczyciela wychowania fizycznego w szkole.

– Ogólnie jednak nie myślę za dużo o przyszłości, bo mam czas – ucina dywagacje młoda biegaczka.

Jej życie może się jednak potoczyć bardzo ciekawie i nietuzinkowa. Wszystko w rękach jej talentu: Asia wie, że jej obecny trener prowadził wcześniej Beatę Rudzińską – zawodniczkę, która jest dziś w USA na stypendium sportowym z racji właśnie uzyskiwanych wyników w czasie, gdy trenowała w Iławie! Teraz Rudzińska studiuje i trenuje w Stanach.


BEZ WODY SODOWEJ

Pomimo dobrych wyników i niezłych perspektyw Asia jest osobą skromną: gdy dowiedziała się, że tata zaprosił do domu reportera „Kuriera”, który ma ją opisać, nie była zadowolona.

– Nie lubię, jak wokół mnie jest głośno. Przeszkadza mi to trochę w startach na zawodach, bo zawsze mam tremę i to podcina mi skrzydła. Na treningu luz, a na zawodach nawet rozgrzewka nie jest taka, jak powinna – wyznaje młoda zawodniczka, ale jednocześnie zapewnia, że walczy z tremą. – Ze startu na start jest coraz lepiej, bo nabieram pewności siebie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKIJoanna Dembek ma
w swoim pokoju
zrobioną przez tatę
gablotę, w której
wystawione są wszystkie
jej dotychczasowe trofea.
To już druga gablota,
która tu wsi. Wcześniej
była mniejsza, ale
przestała wystarczać!

Mówi trener PAWEŁ HOFMAN:


USA niewykluczone

W Iławie i całym powiecie ta dziewczyna nie ma sobie równych. W województwie jest jedną z najlepszych. To naprawdę duży talent. Przyszły rok pokaże, co z tym talentem będzie dalej.

Od stycznia Asia wchodzi w wiek juniora młodszego, dlatego już 24 stycznia wyjeżdżamy na Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Spale. Zobaczymy, jak nam tam pójdzie.

To prawda, że mam pewne dojścia do programu stypendialnego z USA. Teraz z tego programu korzysta iławianka Beata Rudzińska, a niebawem do Stanów wyjadą z Iławy kolejne dwie osoby.


  2005-12-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
92131812


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.