Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2010-03-17

Wypił, by wreszcie zabić


Estera Zagaj (20 lat) zginęła w tragicznym wypadku w Rąbitach na trasie Iława-zalewo. W jej malucha uderzył pijany kierowca z ponad 2 promilami we krwi. Mężczyzna miał w dodatku zakaz prowadzenia pojazdów. Najbliżsi i szkoła, do której uczęszczała dziewczyna, są w szoku.


Estera Zagaj ze Śliwy (gm. Zalewo), uczennica iławskiego „mechanika”, za rok bawiłaby się na studniówce, zdawała maturę, poszła na wymarzone studia... Jej 20-letnie życie jednak skończyło się tragicznie. Do wypadku, w którym zginęła dziewczyna, doszło niedaleko Rąbit.


PIJANY I Z ZAKAZEM

– Do wypadku doszło w czwartek po godzinie 15 – informuje Monika Sudoł z iławskiej policji. – Kierujący mercedesem 40-latek podczas wyprzedzania rowerzysty zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z kierującą fiatem 126p.

Akcja ratunkowa trwała ponad 3 godziny. Jeszcze żywą 20-latkę z auta wyciągnęli strażacy. Śmigłowiec przetransportował ją do szpitala.

– Kobieta w wyniku odniesionych obrażeń zmarła jednak w szpitalu – dodaje Tomasz Michalski, rzecznik prasowy iławskiej straży pożarnej.

Kierowca mercedesa – Wiesław S. z sąsiednich Dobrzyk – z ranami ciętymi w okolicach twarzy także trafił do szpitala na obserwację. Przed tragedią miał dwa ważne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów – za jazdę po pijanemu. W momencie tragedii także był zamroczony alkoholem.

– Miał 2 promile alkoholu we krwi – informuje Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury. – Wpłynął wniosek o zastosowanie wobec niego 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.


ŚMIERĆ BYŁA OBCA

Przed szkołą, do której chodziła Estera, wisi jej zdjęcie z czarną wstążką. Dzień po wypadku odwołano lekcje w jej klasie.

– Jej koleżanki i koledzy cały czas płakali – mówi Piotr Turowski, wychowawca klasy III TE, do której chodziła dziewczyna. – Prowadzenie jakichkolwiek lekcji nie miałoby sensu. Dla nas wszystkich to szok i ogromna tragedia. Siedzieliśmy w naszej sali i rozmawialiśmy, była z nami pani pedagog. Trudno się z tym pogodzić… To była spokojna i bardzo sympatyczna uczennica.

Chcieliśmy porozmawiać z klasą Estery o tym, jaką była koleżanką i jak chcą uczcić jej pamięć, jednak szkolna pedagog Alina Serebrennikow nie zgodziła się na to tłumacząc, że rozmowa na ten temat wciąż wywołuje u młodych ludzi zbyt silne emocje.

– I oni, i my musimy się powoli oswajać z tą śmiercią. Musimy ją opłakać – mówi szkolna pedagog. – Dla wielu z uczniów to pierwszy kontakt ze śmiercią. Będziemy jako pedagodzy ich wspierać i pomagać przejść przez to traumatyczne wydarzenie.

Młodzież jest oburzona tym, że to pijany kierowca spowodował wypadek. Ta świadomość, jak dodaje pedagog, budzi w nich agresję.


BIAŁY MARSZ W PROTEŚCIE

Pedagodzy na bieżąco są w kontakcie z rodziną zmarłej. Liczna delegacja ze szkoły będzie uczestniczyć w pogrzebie 20-latki.

– Szkołę reprezentować będzie także poczet sztandarowy – mówi Stanisław Kusznieruk, dyrektor Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. – Za jakiś czas planujemy zorganizowanie „białego marszu”, w którym chcemy zaprotestować przeciwko niebezpieczeństwu, jakie stwarzają pijani kierowcy. Tym samym uczcimy też pamięć Estery.

JUSTYNA JASKÓLSKA
(zdjęcia również: MAREK MACIEJEWSKI, PSP Iława)Śp. Estera Zagaj (1990-2010)Przed iławskim „mechanikiem”
wywieszono informację o śmierci EsteryMaluch 20-latki w zderzeniu
z mercedesem nie miał szansMercedes pijanego sprawcy. Mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń


Odeszła kochana Gwiazdeczka

Aniołek, Królowa, Esterka – każdy mówił na nią inaczej. Wszyscy kochali ją tak samo – za skromność, wieczną pogodę ducha i uśmiech. Pogrążoną w smutku rodzinę odwiedziliśmy w ich domu w Śliwie. Najbliżsi zmarłej wierzą, że ukochana siostra i córka uśmiecha się do nich, patrząc gdzieś z wysoka.


Nadal nikt nie jest w stanie uwierzyć w to, co się stało. Tragiczny wypadek samochodowy, w którym zginęła Estera (imię to wywodzi się od perskiego słowa, które oznacza gwiazdę) wydaje się być koszmarnym snem.

Każdy wspomina tę młodziutką, uroczą dziewczynę w samych superlatywach. Dla ojca Jana Estera zawsze pozostanie „Królową”, rodzeństwo i matka Barbara mówili na nią „Esterka”, a jej chłopak – „Aniołeczku”...

Wszyscy podkreślają, jak skromną i wrażliwą była dziewczyną. Dokładnie za miesiąc skończyłaby 20 lat.

Estera, jak opowiada siostra, nie zdążyła się nacieszyć prawem jazdy, które miała od niedawna. W sumie przejechała góra 500 km. Była bardzo ostrożna i wręcz rygorystycznie przestrzegała przepisów drogowych – nigdy nie przekroczyła dozwolonej prędkości, pasy bezpieczeństwa to była podstawa.

Zabił ją pijany kierowca. Dziś ojciec retorycznie pyta: – Czy ten człowiek ma wyrzuty sumienia?!

Pogrążonej w smutku rodzinie pozostaje wzajemne wsparcie i wiara, która podpowiada, że ich ukochana Gwiazdeczka spogląda teraz z nieba i uśmiecha się do nich uroczo...

MICHAŁ DZIEDZIAKNajbliżsi Estery wierzą, że ich ukochana Gwiazdeczka spogląda teraz do nich z nieba i uśmiecha się uroczo...Droga Zalewo-Iława. W miejscu, gdzie pijany 40-latek spowodował tragiczny wypadek, płoną dziś znicze…

  2010-03-17  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129994931


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.