Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Pedofile są wśród nas
Cukierek albo bajzel
Biorą się za szpital
Nie żyje Malgorzata Miszczak-Szołucha
ZHP. Przygoda życia
600 tys. zł dla ofiary księdza pedofila
Gdzie ta ryba?
Odeszedł miły Pan z okienka w aptece
Systematyczne wykradanie kasy z kasy
Płód dziecka znaleziony w lesie
Zjawa czy wabik na kierowców?
Porwali i katowali
Podpalił się z miłości...?
Wioskowa strzelanina
PKO Bank Polski w nowej wersji
Więcej...

2005-08-31

Wiocha w centrum miasta


Nocne bójki w iławskim parku stają się ostatnio „normą”. Restauratorzy kilka razy w tygodniu wzywają policję. Winą obarczają działający tutaj od kilku miesięcy sklep całodobowy.

– Niech ktoś zareaguje na to, co się dzieje w parku miejskim – zwróciła się do nas Czytelniczka. – Przecież strach tamtędy przejść. I to nie tylko nocą, ale również w ciągu dnia.

Przytacza przykład sprzed kilku tygodni. Wczesnym wieczorem przez park szły cztery starsze kobiety. Jedna z nich zwróciła uwagę młodemu chłopakowi, żeby nie przeklinał. Kobiety poszły dalej. Chłopak rzucił się za nimi w pogoń. Na szczęście zrezygnował, bo strach pomyśleć, co mogło się stać.

NIEDZIELA W WIEJSKIM PARKU

Picie alkoholu na parkowych ławkach to problem nagminny. Jak już wypiją, to zaczepiają i biją.

Świadkiem jednej z takich bójek stałam się sama w ostatnią niedzielę około 22:00. Kilkunastoosobowa grupa siedziała na ławkach. W pewnym momencie usłyszałam brzęk tłuczonych butelek, a po chwili rozpoczęła się regularna bitwa. Niczym na meczu między szalikowcami. W ruch poszły również parkowe śmietniki, które wraz z zawartością latały ponad głowami zdezorientowanych klientów. Zanim przyjechała policja, grupa rozpierzchła się. Jednak nie na długo.

Po kilku minutach bitwa rozpoczęła się na nowo. Tym razem policja przyjechała szybciej. Policjantom udało się zażegnać bójkę. Najbardziej agresywnych zabrali do izby wytrzeźwień.

Wszystkiemu przyglądało się kilka rodzin, również z dziećmi. Wśród odpoczywających w parku byli również turyści.

– Nawet u nas w Warszawie rzadko można coś takiego zobaczyć – usłyszałam od młodej turystki. – W okolicach barów ciągle widoczne są patrole policyjne, więc taki obrazek, jak przed chwilą, jest nie do pomyślenia.

Jak powiedział mi jeden z właścicieli baru, zwykle prowodyrami bójek są ci sami młodzi ludzie. Upatrują sobie ofiarę i rzucają się na nią w kilkanaście osób. Całe zajście trwa kilka minut, po których na parkowym chodniku pozostaje jedynie pobity. Pozostali rozpływają się przed przyjazdem policji.

WINNY „NOCNY”

Właściciele parkowych barów częściowo winią za bójki sąsiedni sklep nocny. Jak mówią, zanim sklep nie zaczął funkcjonować, było w miarę spokojnie. Jednym tchem wymieniają kilka problemów, które mają z niektórymi klientami sklepu. Przede wszystkim część osób zaopatrujących się w sklepie pije alkohol w barowych ogródkach. Poza tym bardzo często dochodzi do aktów wandalizmu.

– Ukradli nam dwa stoliki – mówi jeden z właścicieli baru w parku. – Zdarzyło się również, że rano nasz parasol nie stał przy barze, ale w okolicy wspomnianego już sklepu. Innym razem barowy parasol znaleźliśmy rano w parkowej fontannie.

Na początku wakacji właściciele barów w parku zorganizowali spotkanie z burmistrzem Jarosławem Maśkiewiczem. Chcieli porozmawiać o problemie. Burmistrz poradził im, żeby na własny koszt wynajęli ochronę.

– Czyli miasto wydało decyzję o powstaniu sklepu nocnego, a my mamy ponosić jej finansowe konsekwencje – podsumowuje Roman Rutkowski, inicjator spotkania.

Restauratorzy przeprowadzili rozmowy z kilkoma agencjami ochrony. Żadna z nich nie podjęła się ochrony parkowych barów.

NIC OFICJALNIE

W iławskim Ośrodku Psychoedukacji, Profilaktyki Uzależnień i Przemocy w Rodzinie dowiedzieliśmy się, że istnieje sposób rozwiązania problemu. Jednak żeby decyzja dotycząca działania sklepu całodobowego została cofnięta, muszą być poważne powody. Jednak do tej pory nie wpłynęły żadne oficjalne skargi.

Restauratorzy twierdzą, że kilka razy w tygodniu wzywają policję. Jednak w policyjnych zapiskach nie odnotowano zwiększonej liczby interwencji w okolicach parku. W lipcu i sierpniu było ich 21, w tym tylko 3 wiązały się bezpośrednio z działalnością sklepu.

Po naszych telefonach pracownicy ośrodka i policji zapowiedzieli, że rozpoczną wspólne kontrole sklepów nocnych i barów w Iławie.

– Rozpoczynamy kontrole w tych miejscach – informuje Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji. – Przede wszystkim będziemy sprawdzać, czy alkohol nie jest sprzedawany nieletnim. Zwrócimy również większą uwagę na bezpieczeństwo w okolicach sklepów całodobowych i barów.

Jak duży problem istnieje w parku, nie trzeba wyjaśniać chyba nikomu, kto spędził kilka wieczornych godzin w parku. Miejmy tylko nadzieję, że nie powtórzy się tragedia sprzed dwóch lat, kiedy pijany 17-latek zabił w okolicach parku, przy amfiteatrze, o kilka lat starszego chłopaka.

KATARZYNA KOZIKOWSKA


  2005-08-31  

 TWOJE ZDANIE
tak tak to tylko gadanie
3xP kto pamieta ten wie
~TASIOR
2005-09-21
Laurka
Małolaty, debile, tchórze, psy, zakompleksione patafiany, bohaterowie w stadzie. Brakuje słów.
~BOLO
2005-09-21
No tak, sklep jest konkurencją
W końcu ceny ma niższe niż lokale, więc jest teraz gadanie na sklep. Równie dobrze można nawalić...
~Adam
2005-09-21

Wróć   Góra strony
94389066REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.