Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2013-10-02

Szef strażaków spadł ze stołka


Iławianin Jan Słupski stracił posadę komendanta wojewódzkiego straży pożarnej. Odwołał go minister spraw wewnętrznych, po aferze związanej z przemytem przez rosyjską granicę papierosów bez akcyzy, w której Słupski brał udział. Jak twierdził Słupski, o przemycie nic nie wiedział. Wojewoda ma jednak dowody, że komendant był świadomy przemytu, a całą winę zrzucił na podwładnych.


Przypomnijmy. 15 sierpnia na przejściu granicznym w Bezledach zatrzymano służbowy samochód Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Olsztynie. Podróżował nim st. bryg. Jan Słupski, pochodzący z Iławy komendant wojewódzki, któremu towarzyszyło dwóch podwładnych. Strażacy wracali z podróży służbowej z Kaliningradu. Wszyscy byli umundurowani. W aucie celnicy znaleźli 200 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Prawo zakłada, że jedna osoba może przewieźć przez polsko-rosyjską granicę tylko dwie paczki papierosów.


WINA PODWŁADNYCH?

Krzysztof Pardo, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej, potwierdził nam to zajście. Jednak zaznaczył, że Słupski nic nie wiedział o przemycie. Do winy przyznało się dwóch podwładnych, którzy dostali mandaty po 2,9 tys. zł.

Po całym zajściu Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, cofnął Słupskiemu rekomendację na stanowisko komendanta wojewódzkiego, o czym powiadomił Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych.

Jak poinformowała nas Edyta Wrotek, rzecznik prasowy urzędu wojewody, na podstawie informacji z Izby Celnej oraz zebranej dokumentacji filmowej i fotograficznej, wojewoda ma przekonanie, że Słupski złamał prawo oraz nadużył zaufanie publiczne, przedstawiając nieprawdziwe wyjaśnienia w tej sprawie.


DOWODY WOJEWODY

– Można popełnić błąd, ale trzeba się umieć do niego przyznać i przeprosić – mówi wojewoda Marian Podziewski. – Nie można natomiast mówić nieprawdy, a winę przerzucać całkowicie na podwładnych. Dlatego w sytuacji, w której komendant wprowadza w błąd media, a za ich pośrednictwem opinię publiczną, jak również swoich przełożonych i zwierzchników, nie mogę pozostać obojętnym. To bowiem podważa nie tylko moje zaufanie do jego osoby jako oficera, funkcjonariusza publicznego, ale i człowieka. Stąd moja decyzja i pismo do ministra o wyjaśnienie tej sprawy i zajęcie stanowiska.

Po cofnięciu rekomendacji poprosiliśmy Jana Słupskiego o komentarz.

– Komendant wojewódzki na tę chwilę nie komentuje tej sprawy z uwagi na fakt, iż nie posiadamy wglądu do dokumentacji filmowej i fotograficznej, w oparciu o którą wojewoda wystosował pismo do ministra – odpowiedział nam rzecznik olsztyńskiej komendy straży.


STRACIŁ STOŁEK

We wtorek minister Sienkiewicz podpisał decyzję o odwołaniu Słupskiego ze stanowiska. W efekcie nie jest on już komendantem wojewódzkim od 2 października, czyli od dnia wydania aktualnego numeru naszej gazety.

– Z wnioskiem o odwołanie komendanta wojewódzkiego zwrócił się do szefa MSW Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP – czytamy w komunikacie nadesłanym przez biuro prasowe ministerstwa. – Jego wniosek był uzasadniony wcześniejszym cofnięciem przez wojewodę rekomendacji dla Jana Słupskiego.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki PSP jest powoływany przez szefa MSW na wniosek Komendanta Głównego PSP po uzyskaniu zgody wojewody.

Próbowaliśmy skontaktować się ze Słupskim, jednak w sekretariacie powiedziano nam, że jest na zwolnieniu chorobowym.

– Od 2 października jego obowiązki będzie pełnił jeden z jego dwóch zastępców – odpowiedział nam Pardo. – Czy komendant nadal będzie pracował w straży, nie jestem w stanie odpowiedzieć.

NATALIA ŻURALSKAJan Słupski z Iławy w dniu wydania
tego numeru „Kuriera” stracił posadę komendanta
wojewódzkiego straży pożarnej w Olsztynie


  2013-10-02  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129959339


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.