Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Szukaj
FORUM

INFORMACJE
Systematyczne wykradanie kasy z kasy
Płód dziecka znaleziony w lesie
Zjawa czy wabik na kierowców?
Porwali i katowali
Podpalił się z miłości...?
Wioskowa strzelanina
PKO Bank Polski w nowej wersji
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Więcej...

2005-12-14

Swawola kiboli, porażka policji


Po zaciągnięciu ręcznego hamulca w pociągu relacji Warszawa-Gdynia, grupa chuliganów zaatakowała sklepy w pobliżu dworca PKP Iława Główna. Dworzec w tym czasie ochraniało... czterech policjantów.

Tak w skrócie można opisać to, co działo się 3 grudnia wieczorem. Choć informacje z Komendy Powiatowej Policji przychodzą do naszej redakcji w każdy poniedziałek, tej jednak tydzień temu nie było. Czemu? Nie ma się czym chwalić.


INTERNAUCI KOMENTUJĄ

Od czego mamy jednak Czytelników! Na internetowym forum Kuriera jeden z nich całość skwitował tak:

„Czyżby iławska policja nie pochwaliła się bohaterskim sobotnim wydarzeniem? Miejsce: dworzec kolejowy Iława Główna. Już za chwilę na jeden z peronów wjedzie pociąg InterCity relacji Warszawa-Gdynia. Jest godzina 21:35, pociąg ma 20 minut opóźnienia. Na peronie i w okolicach dworca widać sporą grupę policjantów i funkcjonariuszy SOK, chyba dlatego, że wspomnianym pociągiem podróżują kibice Arki Gdynia wracający z meczu swojej drużyny w Warszawie. W końcu pociąg wjeżdża na peron i zatrzymuje się. Z pociągu wybiega około 50-osobowa grupa kiboli. W tym samym momencie z pola widzenia znikają funkcjonariusze SOK i policji. Kibole wybiegają ze stacji. Wszyscy biegną w stronę pobliskiego sklepu spożywczego. Sprzedawczynie w szoku. Grupa młodocianych bandytów kradnie, co popadnie, przede wszystkim piwo i papierosy. Policji ani SOK-istów oczywiście nie widać. Cała akcja trwa około 4-5 minut. Po zajściu wszyscy spokojnie wracają do pociągu, w którym w samej Iławie co najmniej 3 razy został zaciągnięty hamulec ręczny. Przez okna na perony wyrzucane są puste transportery po piwie oraz butelki. Pociąg odjeżdża. A tu nagle pojawiają się zdesperowani iławscy... policjanci. Brawa za szybkość (odwagę przede wszystkim). Pod dworcem spisują jeszcze dwóch młodych mieszkańców Iławy. Lepsze to niż nic...”.


NIE PIERWSZY JUŻ RAZ

– Kiedyś dojdzie do prawdziwej tragedii – mówi Janusz Paturalski, właściciel sklepu „Atut”, który padł ofiarą gdyńskich kiboli. – Policja dokładnie wie, jak działają pseudokibice. To już nie pierwszy raz, gdy zatrzymują na stacji pociąg i bezczelnie okradają mój sklep i sąsiedni. Nikt wcześniej nie powiadomił mnie, że przejedzie pociąg z chuliganami. Zamknęlibyśmy na tę chwilę sklepy i byłoby po sprawie. Obawiam się o życie moich pracowników.

Skradziony towar z półek „Atuta” to przede wszystkim papierosy i alkohol o wartości ponad 400 złotych.

– Sąsiad miał większe straty – dodaje Paturalski. – Byłem przesłuchiwany na komendzie. Ciekaw jestem, czy w ogóle uda im się wykryć sprawców?


PORAŻKA POLICJI CZY SABOTAŻ?

Pociąg z kibicami miał przejeżdżać przez Iławę w godzinach nocnych. Zmiana godziny podróży pokrzyżowała plany policji.

– Mieliśmy informację, że pociąg z kibicami wjedzie do Iławy w nocy – tłumaczy Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji. – Byliśmy przygotowani na późniejszą godzinę. Niestety wyszło inaczej. W kilka minut przed wjazdem pociągu InterCity około godz. 21:40 dostaliśmy informację od eskortujących kibiców policjantów, którzy byli w pociągu, że wjeżdżają na nasz dworzec. W tym czasie na posterunku było 4 policjantów i wszyscy pojechali na dworzec. Nie było czasu, by w trybie alarmowym zwołać większe siły. Wraz z nami na dworcu było 8 „sokistów”. Pociąg miał zatrzymać się tylko na minutę, więc myśleliśmy, że nie będzie większego zagrożenia. Niestety, chuligani zaciągnęli hamulec.

W momencie, gdy część kibiców, około 400, hamowała odjazd, inni ograbiali przydworcowe sklepy. Nikt też z policjantów nie pobiegł za grupą tych, którzy ruszyli na alkoholowy podbój.

– Nie ukrywam, że to porażka policji – przyznaje Nojman. – Jednak nie czujemy się winni. Nikt nas nie powiadomił wcześniej, byśmy zdążyli zebrać taką ilość policjantów, by zabezpieczyć dworzec i okoliczne sklepy.

Dziwne, że policjantom „zamarzły styki” na łączach – tym bardziej, że kilkadziesiąt minut wcześniej identyczne zdarzenie z tym pociągiem miało miejsce w Mławie! (według relacji „Dziennika Bałtyckiego”, który opisał całą podróż chuliganów).

Tydzień po cały zdarzeniu na meczu Arki z Lechem, już na stadionie w Gdyni, komentator poinformował kibiców o chuligańskich wybrykach kilku z nich.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie od jednego z miłośników Arki, wszyscy na stadionie wiedzieli konkretnie o jaką grupę pseudokibiców chodzi.

– Prowadzimy czynności wyjaśniające, by sprawców napadu na sklepy postawić przed sądem – kończy policja.

JOANNA MAJEWSKA


  2005-12-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
93336191


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.