Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2012-04-04

Susz musi zapłacić prawie milion złotych odszkodowania


W Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku odczytano wyrok, który nakazuje gminie Susz zapłatę prawie miliona złotych odszkodowania ostródzkiej firmie budowlanej Ekobud. Wyrok jest prawomocny, a burmistrz zapowiada zaciągnięcie przez gminę kredytu i zgłoszenie sprawy do prokuratury.


Przypomnijmy. Sprawa swój początek ma w październiku 2005 roku, kiedy to urząd ogłosił przetarg na budowę hali sportowej. Ostródzka firma Ekobud przegrała go z iławskim IPB o kwotę 200 tys. zł.

Po rozstrzygnięciu przetargu Ekobud zaskarżył wygraną ofertę do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Skarga dotyczyła tego, iż IPB nie uwzględniło w kosztorysie niektórych wymogów specyfikacji, co zaniżyło cenę w ofercie. Skargę uznano za bezzasadną.


EKOBUD NIE ODPUŚCIŁ

Ówczesny burmistrz Susza Jan Sadowski podpisał umowę na budowę hali z iławską firmą. W tym czasie ostródzki Ekobud zaskarżył decyzję prezesa UZP do Sądu Okręgowego w Elblągu. Zapadł wyrok w tej sprawie nakazujący gminie Susz powtórzenie przetargu, którego jednak – według informacji udzielonych nam jesienią zeszłego roku przez obecnego burmistrza Krzysztofa Pietrzykowskiego – nie rozpisano ponownie i przekazano plac budowy IPB.

Ekobud w konsekwencji zażądał rekompensaty za utracone korzyści i poniesione straty. Sąd w Elblągu 26 czerwca 2007 roku uznał roszczenie za zasadne. Ostateczny wyrok w tej sprawie zapadł po 4 latach – 21 września 2011 roku. Sąd nakazał gminie Susz zapłatę odszkodowania ostródzkiemu przedsiębiorstwu w wysokości 487.373 zł oraz 300 tys. zł odsetek i 53 tys. zł tytułem pokrycia kosztów procesu. Urząd gminy wydał również 83 tys. zł na zatrudnionych do tej sprawy adwokatów z Warszawy. W sumie koszty związane z tą sprawą wynosiły łącznie 923 tysiące zł!

Obecny burmistrz Krzysztof Pietrzykowski uważa, że sprawa wypłaty odszkodowania dla Ekobudu jest tylko i wyłącznie winą jego poprzednika. Odwołał się jednak od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Jan Sadowski z kolei nie ma sobie nic do zarzucenia.


WYROK W MOCY

20 marca w gdańskim sądzie został ogłoszony wyrok w powyższej sprawie. Podtrzymano wyrok Sądu Okręgowego z Elbląga. Ostatecznie nakazuje się prawomocnym postanowieniem gminie Susz wypłacenie Ekobudowi odszkodowania.

Kwota, jaką suski magistrat jest winien przedsiębiorstwu z Ostródy, to: 487.373 zł należność główna tytułem odszkodowania, odsetki 319.000,11 zł oraz koszty procesu I i II instancji w wysokości 58.400 zł. Do tego dochodzą koszty wynajętych adwokatów w wysokości 120 tys. zł. Łącznie daje to kwotę prawie 985 tys. zł!

– Musimy zapłacić tę kwotę – informuje nas Pietrzykowski. – Zwróciłem się do Ekobudu, aby nie wszczynał postępowania komorniczego. Zadeklarowałem, że gmina zapłaci. Będziemy musieli wziąć niestety kredyt na ten cel.

Pietrzykowski zapowiada, że po zapłaceniu odszkodowania zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Sadowskiego, który naraził gminę na tak wysokie koszty.

TOMASZ SŁAWIŃSKI


Burmistrz Krzysztof Pietrzykowski informuje, że gmina będzie zmuszona zapłacić zasądzone odszkodowanieHala w Suszu w ogólnym rozrachunku
wyszła droższa o prawie milion złotychByły burmistrz Jan Sadowski podczas otwarcia
suskiej hali we wrześniu 2007 roku

  2012-04-04  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130772429


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.