Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2013-10-16

Starosta Rygielski o PENDOLINO: Będę reagował... po sprawie


Czy i jak starosta iławski MACIEJ RYGIELSKI (PO) zareaguje na fakt, że Działdowo chce odebrać Iławie część połączeń szybkiej kolei PENDOLINO na trasie Gdańsk-Warszawa? Choć z problemami, ostatecznie otrzymaliśmy odpowiedź w tej sprawie – w formie deklaracji ustnej, że...


Przypomnijmy. Niedawno potwierdziliśmy, że samorządowcy i politycy z Działdowa intensywnie pracują nad tym, by szybka kolej Pendolino zatrzymywała się na działdowskim dworcu, kosztem Iławy (połączenia miałyby zostać podzielone pomiędzy oba miasta).

Na dziś plany są jednak takie, by pociągi zatrzymywały się wyłącznie w Iławie, ale według rzeczniczki Intercity, ostateczna decyzja należała będzie do ministra transportu. Pendolino mają wejść do rozkładu jazdy w grudniu 2014 roku.

O zabiegach przedstawicieli ziemi działdowskiej dowiedzieliśmy się od iławskiego posła Adama Żylińskiego, który na ten temat dyskutował na forum internetowym Kuriera. Odpowiadając jednemu z czytelników, zapowiedział, że w tej sprawie spróbuje się dowiedzieć czegoś więcej w ministerstwie.

Gdy zapytaliśmy posła, co ustalił, nie był już tak rozmowny. Powiedział, że ma dopiero zaplanowane spotkania i zasugerował, abyśmy na razie nie ruszali tego tematu, by nie doprowadzić do „konfliktu politycznego na linii Iława-Działdowo”.

Zapowiedzieliśmy też, że zapytamy burmistrza i starostę, czy będą walczyli, aby wszystkie zaplanowane połączenia zostały w naszym mieście.


ŻEBY NIE BYŁO ZA PÓŹNO

Burmistrz Włodzimierz Ptasznik odpowiedział nam, że to między innymi dzięki przedstawicielom ratusza, którzy już wcześniej w tej sprawie prowadzili rozmowy, wszystkie połączenia z Pendolino zostały przyznane Iławie.

Dodał, że jeżeli zapadną decyzje o odebraniu nam części połączeń, to... dopiero wtedy zacznie działać.


DEKLARACJA USTNA

Z kolei na pisemną (tylko w taki sposób Kurier może zadawać pytania starostwu) odpowiedź od starosty iławskiego Macieja Rygielskiego czekaliśmy aż 12 dni. Problem w tym, że odpowiedź szefa powiatu była nie na temat (pełna treść pytania i odpowiedzi znajduje się poniżej).

Dlatego postanowiliśmy skorzystać z okazji i osobiście poprosić starostę o sprecyzowanie swojej odpowiedzi. Doszło do tego w czwartek na oficjalnym spotkaniu w starostwie, zorganizowanym w zupełnie innej sprawie.

– Wy i tak napiszecie, co będziecie chcieli – ironizował Maciej Rygielski i po chwili dodał: – Jeżeli sytuacja z Pendolino się zmieni, to naturalne, że będziemy reagować.

KRYSTIAN KNOBELZDORFStarosta Maciej Rygielski
nie lubi odpowiadać na pytania dziennikarzy. Często zwleka lub mija się z istotą pytań.
Z archiwum


Pytanie Kuriera:
– Chcemy zapytać starostę Rygielskiego, czy, a jeżeli tak, to jakie zajmie stanowisko w tej sprawie oraz czy będzie podejmował jakieś kroki w celu utrzymania wszystkich zaplanowanych połączeń kolejowych Pendolino w Iławie?

Odpowiedź starosty Rygielskiego:
– W tej sprawie przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Iławie podejmowali rozmowy z instytucjami, które mogą mieć wpływ na rozkład jazdy szybkiej kolei Pendolino. Na przełomie 2012 i 2013 roku połączona delegacja przedstawiciela Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego spotkała się dwukrotnie z przedstawicielami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W jednym z tych spotkań brał udział wiceminister ds. kolei Andrzej Massel.
O co całe zamieszanie?


Dlaczego Działdowo tak bardzo zabiega o szybką kolej? Jak odpowiedzieli nam poseł Stanisław Żelichowski i starosta działdowski Marian Janicki, zatrzymywanie się pociągów Pendolino wpłynie na rozwój całego terenu, a nawet okolicznych powiatów. Dla przykładu, dzięki szybkim połączeniom z większymi miastami, mieszkańcom otworzą się nowe rynki pracy.


Pociągi PENDOLINO obronimy, gdy już stracimy
Czytaj artykuł...

  2013-10-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129634941


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.