Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2005-04-27

Słupki to nie wszystko


Drugi rok z rzędu burmistrz Iławy nie dostał od radnych absolutorium. Stało się tak pomimo pozytywnych opinii komisji rewizyjnej i Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) na temat wykonania zeszłorocznego budżetu! Niedługo po głosowaniu nad absolutorium burmistrz źle się poczuł i z ratusza natychmiast pojechał do lekarza.

– Radni nie zajmują się tylko formalnymi liczbami w budżecie. Słupki się zgadzają, ale my bierzemy pod uwagę także sposób sprawowania władzy – to między innymi w swoich wystąpieniach mówili na czwartkowej sesji wiceprzewodniczący rady Zbigniew Rychlik i radny Marek Polański, którzy ostro skrytykowali sposób rządzenia miastem przez burmistrza Jarosława Maśkiewicza (szersza relacja z dyskusji za tydzień).

– Ma pan wspaniałą panią skarbnik i tylko dlatego słupki się zgadzają – mówił radny Polański, mając na myśli Janinę Okołowską, skarbnika miasta.

– Na każdej sesji to samo, jak zdarta płyta! – skwitował swoich przedmówców burmistrz Maśkiewicz. – Zdecydowana większość zarzutów nie ma nic wspólnego z budżetem miasta.

OBRONA BURMISTRZA

– Budżet został przez burmistrza wykonany i nasza dyskusja tylko budżetu powinna dotyczyć! – apelował przed głosowaniem do swoich kolegów radny Eugeniusz Dembek. – Jak nie zgadzacie się w innych tematach, to róbcie referendum. Znowu się skompromitujemy, gdy RIO odrzuci naszą uchwałę (o nieudzieleniu absolutorium – przyp. red.).

– Jesteście tu tylko po to, by uzasadnić nieudzielenie absolutorium – wyrzucał radnym opozycji Stanisław Żygadło, zwolennik burmistrza. – Liczcie się ze swoimi wyborcami! Macie mentalność Pawlaka: sądy sądami, a sprawiedliwość po naszej musi być stronie.

GŁOSOWANIE

Komisja rewizyjna jako „odpowiednie” oceniła gospodarowanie pieniędzmi Iławy w 2004 roku, a roczne sprawozdanie nazwała „przejrzystym” i „rzeczowym”. Ani słowa we wnioskach komisji nie poświęcono delegacjom i szkoleniom burmistrza, choć ta sama komisja w październiku ubiegłego roku domagała się z tego tytułu od Maśkiewicza zwrotu bezprawnie jej zdaniem pobranych ponad 7 tys. złotych.

– Sprawa delegacji burmistrza nie dotyczy wykonania budżetu jako całości – tłumaczył nam w przerwie obrad radny Dembek, członek rewizyjnej.

Także RIO pozytywnie oceniła wykonanie budżetu, odnotowując w nim nadwyżkę 79 tys. zł.

W sprawie absolutorium odbyły się dwa głosowania. Najpierw wniosek komisji rewizyjnej o udzielenie absolutorium burmistrzowi poparło 5 radnych, 8 było przeciw i 2 się wstrzymało. W drugim głosowaniu za nieudzieleniem absolutorium (projekt uchwały odczytał Zbigniew Rychlik) głosowało 9 radnych, 5 było przeciw i 1 się wstrzymał.

Uchwała o nieudzieleniu absolutorium będzie teraz weryfikowana przez komisję w olsztyńskiej RIO. Rok temu izba ta unieważniła taką samą uchwałę iławskiej rady. Jeśli w tym roku stałoby się inaczej, wówczas prawomocne już nieudzielenie absolutorium burmistrzowi oznaczać będzie podjęcie inicjatywy przeprowadzenia referendum w sprawie jego odwołania.

BURMISTRZ U LEKARZA

Po około godzinie od głosowania na sali obrad zabrakło Jarosława Maśkiewicza. Jak poinformowano radnych, burmistrz nagle źle się poczuł i pojechał do lekarza.

Jak ustaliliśmy, burmistrz pojechał nie do szpitala, ale do swojego lekarza rodzinnego. Od niego też dostał zwolnienie z pracy do końca kwietnia.

Kiedy we wtorek zadzwoniliśmy na służbową komórkę burmistrza, Jarosław Maśkiewicz odebrał, ale nie chciał rozmawiać o tym incydencie. Zaprzeczył jednak, by pogorszenie samopoczucia na sesji spowodowane było negatywnym dla niego głosowaniem rady.

– Nie, po prostu gorzej się poczułem. Dlatego udałem się do lekarza – odpowiada burmistrz. Zastrzega jednak, że nie chciałby teraz mówić o swoim stanie zdrowia. – Możemy porozmawiać, jak wrócę ze zwolnienia – dodaje.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Modły wiceburmistrza Henryka Lisaja (po lewej) nie przyniosły skutku: burmistrz Jarosław Maśkiewicz nie dostał absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Obok skarbnik Janina Okołowska, która – choć z ust radnych zebrała same dobre noty – skóry swojemu szefowi nie uratowała.


  2005-04-27  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130994780


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.