Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2010-07-07

SKANSKA: Niespodzianki pod łopatą, ale damy radę!


Przebudowa iławskiej ulicy Sienkiewicza w ciągu drogi krajowej nr 16 trwa raptem 3 miesiące, a firma SKANSKA wykonała już połowę prac objętych kontraktem. Zakres remontu to m.in. budowa nowej kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przebudowa wodociągu, gazociągu, sieci energetycznych i telekomunikacyjnych.


Prace postępują etapami: najpierw rozbierana jest nawierzchnia i konstrukcja istniejącej drogi, następnie buduje się nową podziemną infrastrukturę techniczną, by w końcowym etapie wykonać nową konstrukcję drogi.

Remont ulicy Sienkiewicza wykonywany jest pod ruchem o sporym natężeniu. Liczne przekopy przez jezdnie związane z budową nowoprojektowanych sieci wymagają zamknięcia jednego pasa ruchu, a tym samym wprowadzanie dodatkowego ruchu wahadłowego, lub wydłużanie istniejącego.

Utrudnienia dotyczą również ciągów komunikacyjnych dla pieszych. Przykładowo trasa nowego kolektora kanalizacji deszczowej wyciągnięta jest poza pas ruchu, zatem nieuniknione jest zajęcie ciągu pieszego na czas przebudowy kolektora. Oznacza to konieczność wykonania głębokich wykopów o odpowiedniej szerokości zgodnie z technologią robót ziemnych, podobnie jest z pozostałą infrastrukturą techniczną, której trasa przebiega po obu stronach jezdni z licznymi przejściami z jednej strony na drugą.

Najbardziej intensywne roboty trwają w rejonie skrzyżowania ulic Sienkiewicza z Biskupską, Konstytucji i wjazdu na stadion, gdzie powstanie nowe rondo. Na prośbę inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (Oddział Olsztyn) oraz władz miasta, SKANSKA zobowiązała się, że intensywne roboty rozbiórkowe i prace związane z podziemną infrastrukturą w rejonie liceum ogólnokształcącego ruszą po zakończeniu roku szkolnego. Tak też się stało.

Mimo długiej zimy oraz wielu niespodzianek w ziemi (nieznane stare i nowsze media, stare bomby), postęp robót jest zgodny z wcześniej założonym harmonogramem. Szczególnie pod skrzyżowaniem ulic Sienkiewicza z Biskupską można spodziewać się różnego rodzaju niespodzianek. Na przykład do tej pory robotnicy natrafili na kolizję nowo projektowanej kanalizacji deszczowej i sanitarnej z istniejącymi kablami energetycznymi, w tym kablami średniego napięcia.

Ze względu na bezpieczeństwo pracowników znajdujących się w wykopach i brak możliwości posadowienia studni w takim miejscu, niektóre roboty musiały zostać wstrzymane. Z tego powodu może się nieznacznie wydłużyć przebudowa ostatniego odcinka drogi i budowy ronda.

Podobnie jest z przebudowywanym wodociągiem, który koliduje z kablami energetycznymi i światłowodem. W przypadku, gdy w kolizji bierze udział sieć, której przebudowa objęta jest kontraktem, wykonawca wraz z projektantem i inwestorem musi wypracować nowe rozwiązanie, a prace do tego momentu muszą być wstrzymane.

Wyłączenie całkowite z ruchu – nawet wahadłowego – odcinka ulicy Biskupskiej (do skrzyżowania z Mickiewicza) potrwa, właśnie ze względu na przykre niespodzianki w ziemi, do końca sierpnia.

Osobnym problemem jest zuchwałe zachowanie kierowców na światłach ruchu wahadłowego – wymuszanie, wpychanie się i blokowanie płynności ruchu w obie strony doprowadza do niepotrzebnej nerwowości „na własne życzenie”.

Zakończenie wszystkich robót w ciągu ul. Sienkiewicza przewidywane jest na koniec października br.

AGNIESZKA SIERACKA
SKANSKA S.A.


  2010-07-07  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130800251


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.