Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2017-05-03

Ruszył proces sądowy lekarza


W iławskim sądzie rejonowym odbyła się rozprawa lekarza Joao N. pracującego na oddziale ratunkowym iławskiego szpitala powiatowego. Został on oskarżony o nieumyślne narażenie pacjentki na śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sędzia prowadząca już na początku zaskoczyła pierwszą decyzją.

Sprawa dotyczy pani Małgorzaty z Iławy, która kilka dni przed Wigilią w 2013 roku z ostrym bólem brzucha została zabrana karetką z domu na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

Pół roku później, kiedy prokuratura wszczęła w tej sprawie dochodzenie, wszystko opisaliśmy w Kurierze.

PUKAŁ SIĘ W CZOŁO

Karetkę wezwała córka pani Małgorzaty. Według jej relacji, w szpitalu kobiecie pobrano mocz do badania i podano kroplówkę, a po około godzinie lekarz wypisał ją do domu.

– Zanim zrobił wypis, powiedziałam mu, że mamę dalej boli – mówiła nam wtedy córka pacjentki. – On popukał się palcem w czoło i powiedział, że „tutaj ma bóle”. Dodał, że jeśli bóle nie przejdą, ma pójść do lekarza rodzinnego. Stwierdził, że wyniki są dobre i nie ma potrzeby trzymania mamy w szpitalu.

Po kilku dniach, kiedy ból nadal nie ustępował i pojawiła się gorączka, córka zabrała matkę do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Wcześniej była z nią jeszcze u lekarza rodzinnego i na prywatnym badaniu USG. Lekarz rodzinny przepisał antybiotyk, a badanie USG wykazało stan zapalny w okolicy wyrostka. Lekarz stwierdził, że zabieg jest niezbędny, ale wcześniej należy wyleczyć zapalenie.

– Lekarz w Olsztynie powiedział, że mama ma głęboki stan zapalny wyrostka robaczkowego. Mówił, że nie ma na co czekać, bo liczy się każda godzina. Stwierdził, że gdybym nie zareagowała, to dziś odwiedzałabym mamę na cmentarzu – mówiła nam córka.

ZARZUTY I POZEW CYWILNY

Po tym zdarzeniu córka pacjentki stała się jej pełnomocnikiem i skierowała sprawę do prokuratury oraz wytoczyła szpitalowi pozew cywilny, żądając około 100 tys. zł odszkodowania (rodzina nie zdradza, ile chce konkretnie).

Dochodzenie w tej sprawie prowadziła ostródzka prokuratura rejonowa. Śledczy zwrócili się najpierw do Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku o wydanie opinii ustalającej, czy postępowanie lekarzy i ratowników medycznych wobec pacjentki było prawidłowe i zgodne z obowiązującymi standardami. Kiedy stwierdzono, że przekazana opinia jest niepełna i niejasna, zwrócono się o wydanie kolejnej do lekarzy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Po otrzymaniu opinii z tej drugiej instytucji śledczy postawili lekarzowi Joao N. zarzut nieumyślnego narażenia pacjentki na śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Grozi za to do roku więzienia. Lekarz nie przyznał się do winy.

ZAWIESILI POSTĘPOWANIE

W 2015 roku nadzorujący dochodzenie prokurator Marcin Giżyński zawiesił sprawę.

W uzasadnieniu swojej decyzji napisał, że lekarze ze Szczecina muszą teraz, po tym jak Joao N. usłyszał zarzuty, uzupełnić swoją opinię. Medycy zapowiedzieli, że może to potrwać nawet pół roku. A ponieważ do tego czasu w dochodzeniu nie będą robione już wykonywane inne czynności, należało dochodzenie zawiesić.

W KOŃCU PRZED SĄDEM

W kwietniu lekarz z iławskiego szpitala stanął przed sądem. Ostródzki prokurator nie przybył na rozprawę.

Sędzia Ewa Toczydłowska, powołując się na orzecznictwo innych sądów w kraju w podobnego typu sprawach oraz w nawiązaniu do oświadczeń złożonych przez iławskich prokuratorów i decyzji prokuratora okręgowego w Elblągu, złożyła oświadczenie o wyłączeniu jej od udziału w sprawie.

Uzasadniała, że Joao N. jest zatrudniony w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym iławskiej lecznicy i zarówno ona, jak i jej bliscy mogą trafić na jego dyżur. Dodała, że członkowie jej najbliższej rodziny są też pacjentami przychodni „Zdrowie”, w której oskarżony jest zatrudniony.

– Powyższe okoliczności mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do mojej bezstronności w sprawie, a zatem wnoszę o wyłączenie mnie z udziału w niej – oświadczyła.

Sprawa została więc odroczona.

– Moja mama ma już prawie 80 lat i mam po prostu wrażenie, że wszyscy robią absolutnie wszystko, by wyrok nie zapadł za jej życia – skomentowała córka.

Pani Małgorzata jest w sprawie oskarżycielem posiłkowym.
Do tematu wrócimy.

NATALIA ŻURALSKA


Iława. W sądzie ruszył proces lekarza dyżurnego
z iławskiego SOR-u, oskarżonego o nieumyślne
narażenie pacjentki na śmierć lub
ciężki uszczerbek na zdrowiu

  2017-05-03  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129976877


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.