Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2006-11-08

Różni nas tylko kolor skóry


Przyjechali do Polski na dwuletni kontrakt. Nigeryjscy piłkarze iławskiego Jezioraka specjalnie dla Kuriera mówią o Polsce, Nigerii oraz Iławie. Jak tu się znaleźli? Posłuchajmy...


Michael Chinedu Nwobi (21 l.), Anastasius Okwunwanne (21 l.) i Tony Chukwuemeka (20 l.) są Nigeryjczykami. Do Polski przyjechali na zaproszenie iławskiego klubu, który miał kontakt z akademią szkolącą piłkarzy w Nigerii. Kontrakt został podpisany na dwa lata.

– Są pewne różnice w wyszkoleniu, jednak jestem bardzo zadowolony z ich gry. Mają walory, które w połączeniu z umiejętnościami innych piłkarzy pozwalają skutecznie grać – mówi Marek Witkowski, trener Jezioraka.


NIGERIA TEŻ MA TELEFONY

– Piłka nożna w Nigerii jest inna niż w Polsce – mówi Tony. – Tam gra się bardziej taktycznie, tu fizycznie. Też organizacja sportu jest inna. W Nigerii rząd w większym stopniu kontroluje kluby. Jeziorak ma sponsora, a tam sponsorzy mają pewne obawy, że jeśli dadzą pieniądze, to im się nie zwrócą lub nic z tego nie wyniknie. Sport jest otoczony dużą administracją, która utrudnia finansowanie i przejrzystość. Liga jest uwikłana w politykę, czasami nie decyduje piłka na boisku. Mój trener w Nigerii grał w Polonii Warszawa i od niego wiedziałem coś o Polsce. Znałem nazwiska takie jak Frankowski i Żurawski.

– Nigeria jest taka, jak inne kraje – mówi Michael. – Są ludzie biedni i bogaci, drogie i tanie auta. Dużo problemów przyszło z Europy. Ludzie myślą, że Afryka to pustynia. Nigeria ma więcej lotnisk niż Polska, jest telewizja, internet i telefony komórkowe. Nigeria to nie to, co pokazuje tv.

– Zapytano nas o to, czy możemy telefonować do domu, czy są tam telefony – śmieje się Anastasius. – Dlaczego nas się o to pyta!? Jadąc do Warszawy, mija się lasy i wsie, tak jak w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Wszędzie jest las, wsie i duże miasta. Myślę, że w Nigerii jest dużo więcej dużych miast niż w Polsce. Niektóre miasta są zamieszkane w dużej części przez białych mieszkańców Nigerii. Ale pokazuje się tylko wojnę i głód. Ludzie mogą myśleć, że to jest prawda o całej Afryce. Telewizja to nieprawda. Żyjemy tak samo jak Europejczycy, choć nie mamy tramwajów! (śmiech)


POLSKA MA ZIMĘ I ZIEMNIAKI

– Nie mamy w Nigerii zimy. Śnieg znamy z telewizji. Nasze rodziny nie wiedzą, jak bardzo jest on zimny – mówi Michael. – Często telefonujemy do domu. Jednak nie tak często, jakbyśmy chcieli. Połączenia z Polski są bardzo drogie. Znacznie taniej jest telefonować z Nigerii do Polski. Na przykład za pięć złotych można rozmawiać jakieś 25 min. Telefonując z Polski, wystarcza to na jakąś minutę.

– Lubię polską kuchnię – mówi Tony. – Smakują mi ziemniaki i kurczak. Polskie dziewczyny są bardzo miłe. Dobrze się z nimi rozmawia.


IŁAWA NIECO SMUTNA

Anastasius: – Iława jest małym miastem. Czasami trochę smutnym. Mało jest tu życia wieczorem, ludzi na ulicach. Jednak jest przez to urocza. To bardzo spokojne miejsce.

Tony do Anastasiusa: – Może potrzebujesz dziewczyny!? (śmiech)

Anastasius: – Nie, to nie to. To miasto jest po prostu małe. Ludzie są mili, ale zamknięci w sobie. W Nigerii, jeśli jesteś z zagranicy, możesz porozmawiać z każdym na ulicy. Jesteśmy otwarci i chętnie poznajemy innych ludzi.

Michael: – Może ludzie stąd nie jeżdżą za dużo po świecie i mają pewne uprzedzenia?... Boją się rozmawiać otwarcie z każdym.

Tony: – Na zachodzie to jest mniej odczuwalne. Myślę, że w Polsce to też się zmienia. Już w Warszawie jest dużo cudzoziemców i jest to normalne. Świat jest przecież kolorowy i pełen różnych ludzi. Różne są też kultury, a świadomość tego pozwala się otwierać na inność. Wolny czas spędzamy oglądając telewizję lub słuchając gospel. Dla nas Bóg jest na pierwszym miejscu, modlimy się często. Jesteśmy katolikami, ale w Nigerii jest dużo wyznań.

– Chcielibyśmy podziękować fanom Jezioraka za wsparcie i mamy nadzieję, że możemy liczyć dalej na taki doping. Postaramy się nie zawieść kibiców – mówi na koniec Michael.

rozmawiał i przełożył z angielskiego:
BARTOSZ GONZALEZ

Nigeria – leży w Afryce Zachodniej. Jest trzy razy większa od Polski pod względem populacji i powierzchni. To najbardziej zaludniony kraj Afryki. Przeszło 40 proc. społeczeństwa stanowią chrześcijanie. Językiem urzędowym jest angielski.Iławscy piłkarze Tony (od lewej) Michael i Anastasius.
Niedługo lecą do domu odpocząć kilka tygodni.
Przed nimi nowy sezon w Jezioraku.

  2006-11-08  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129949224


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.