Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2008-05-21

Problem w starostwie z zarejestrowaniem terenówki


Jedno słowo wpisane w belgijskim dowodzie rejestracyjnym jeepa spowodowało lawinę problemów z zarejestrowaniem auta w iławskim wydziale komunikacji. Badania diagnostyczne, opinia rzeczoznawcy i dziesiątki innych dokumentów kontra urzędnicy. Walka zakończyła się na korzyść właściciela pojazdu.


– Kupiłem jeepa grand cherokee w Belgii – mówi nam pan Paweł z Iławy. – Samochód zgodnie z przepisami musi przejść u nas badanie diagnostyczne, gdzie potwierdza się kategorię pojazdu, w tym wypadku osobowego. Urząd celny pobrał także opłatę akcyzową za zakup osobówki. Z tymi dokumentami i wymaganym tłumaczeniem dokumentów udałem się do wydziału komunikacji w starostwie, by zarejestrować samochód. I tu zaczęły się schody.

W wydziale komunikacji panu Pawłowi powiedziano, że jego świeżo zakupiony jeep jest samochodem… ciężarowym!

– Nie uznano przeglądu wykonanego w stacji diagnostycznej i opinii diagnosty. Jako powód podano: „pomyłka diagnosty” – opowiada właściciel auta. – Zalecono mi przeprowadzenie badania diagnostycznego w innej stacji, wyznaczonej przez panią z wydziału komunikacji. Dodatkowo zmuszono mnie do powołania rzeczoznawcy, który to miał ostatecznie rozstrzygnąć, czy jeep jest ciężarowy czy osobowy. Narażono mnie z tego tytułu na dodatkowe koszta.


DRUGI DIAGNOSTA ZA PIERWSZYM

Pan Paweł pojechał do wskazanej przez urzędniczkę stacji diagnostycznej. Miał ze sobą już opinię rzeczoznawcy.

– Diagnosta powiedział, że nie podważy poprzedniej opinii diagnosty. Potwierdził tym samym, że jest to samochód osobowy i tak powinien być zarejestrowany – zaznacza właściciel jeepa.

W belgijskim dowodzie rejestracyjnym był zapis „lekki samochód ciężarowy” i to on spowodował całe zamieszanie.

– Samochód nie miał kratki z tyłu ani niczego, co by potwierdzało, że jest ciężarówką – wyjaśnia dalej pan Paweł. – W Polsce nie figuruje takie określenie jak „lekki samochód ciężarowy”, jest tylko osobowy lub ciężarowy.


WYDZIAŁ TŁUMACZY

– Urząd celny wystawia dokumenty akcyzowe na podstawie złożonej przez klienta deklaracji i badań diagnostycznych. Nie ogląda samochodu – mówi Jadwiga Syguła, szefowa wydziału komunikacji w iławskim starostwie. – Wątpliwość co do rejestracji auta wzięła się z niezgodności w dokumentach. W belgijskim dowodzie auto miało miano „lekkiego samochodu ciężarowego”, a diagnosta przeprowadzający w Polsce pierwsze badanie techniczne wpisał „samochód osobowy”. Trzeba było tę niezgodność wyjaśnić.

Urzędniczka nie uwierzyła wyspecjalizowanemu diagnoście i zażądała dodatkowych badań.

– Zażądaliśmy od diagnosty dodatkowego opisu samochodu – mówi dalej Syguła. – Chcieliśmy wiedzieć, czy auto ma z tyłu kratkę i jak rozmieszczone są w nim siedzenia. Ta dodatkowa opinia miała nam pozwolić podjąć ostateczną decyzję.

Jeep nie ma kartki, a siedzenia rozmieszczone są tak, jak w samochodzie osobowym. W rezultacie wydział komunikacji uwzględnił wreszcie też opinię rzeczoznawcy.

– Jego ocena i dodatkowy opis diagnosty pozwoliły nam na jednoznaczne określenie samochodu – dodaje Syguła.

Jeep pana Pawła został zarejestrowany jako osobówka.


W NOWYM MIEŚCIE BEZ PROBLEMU

Do redakcji Kuriera docierały już wcześniej informacje, że w ościennym powiecie – nowomiejskim, o wiele łatwiej jest zarejestrować samochód.

– Gdy zaczęły się schody, znajomi mówili, bym pojechał do Nowego Miasta, bo tam nie robią takich problemów jak w Iławie – mówi pan Paweł. – Nie zrobiłem tego, bo wiedziałem, że mam rację i urzędnik nie będzie podważał opinii specjalistów z dziedziny mechaniki pojazdowej.

Jak się okazuje, mieszkańcy powiatu iławskiego nie tylko wolą rodzić w Nowym Mieście (coraz częściej właśnie tam jeżdżą rodzące kobiety), ale i rejestrować auta. Jakiś czas temu jeden z mieszkańców Iławy sprowadził do Polski limuzynę. Podobnie jak pan Paweł walczył z iławskim wydziałem komunikacji. Problem leżał w kierownicy auta.

Urzędnicy iławscy uparli się, że jeśli auto było wyprodukowane w Anglii, to kierownicę musiało mieć po prawej stronie. Nie brano pod uwagę tego, że limuzynę wyprodukowano dla USA. Nie liczyły się też opinie rzeczoznawców i diagnostów, którzy chórem potwierdzali, że limuzyna nie miała przenoszonej kierownicy ze strony prawej na lewą.

Nabywca limuzyny co chwila donosił dokumenty i różnego rodzaju tłumaczenia, nawet od producenta auta. Nie pomogło.

Ostatecznie, tylko na podstawie badania diagnostycznego i dokumentów pojazdu, zarejestrował samochód w Nowym Mieście Lubawskim – bez zbędnych problemów!

– Nie przypominam sobie takiego samochodu, limuzyny, której nowy właściciel miałby problemy z jego rejestracją w naszym wydziale – mówi Syguła. – A tego, że w Nowym Mieście łatwiej zarejestrować pojazdy, nie będę komentować i nie będę wnikać w czyjeś kompetencje.

JOANNA MAJEWSKA
Wydział komunikacji w iławskim starostwie. Czasem, zanim zarejestruje się swój wymarzony samochód, to miejsce trzeba odwiedzić kilkanaście razy
Pan Paweł w swoim osobowym jeepie grand cherokee

  2008-05-21  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130004398


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.