Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2007-06-13

Pijaństwo na terenie szkoły


Zakrapianą imprezę w iławskiej szkole „budowlance” urządzili sobie kolejarze z całej Polski. Kilka lat temu po takim spotkaniu jeden z kolejarzy zmarł w szkolnym internacie. Organizator imprezy nie wierzy swoim oczom, widząc nasze zdjęcia.


– Nie wzniesiemy toastu, ponieważ szkoła to nie restauracja i wedle rozporządzenia ministra edukacji oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie wolno w jej murach spożywać alkoholu, nawet tej lampki szampana – tak w lutym na balu maturalnym mówił Edward Bojko, dyrektor „budowlanki”.

Spożywanie alkoholu na terenie szkoły jest zabronione – także w okresie wolnym od zajęć szkolnych. Teren szkoły to także internat, świetlica szkolna, stołówka, a nawet boisko.


PILI I ŚPIEWALI

W sobotę 12 maja do „budowlanki” zjechali kolejarze z całej Polski. Wieczorem urządzono spotkanie integracyjne w szkolnej stołówce. Nie obeszło się bez wódki.

Puste butelki po „Sobieskim” ustawiano na parapetach, a kolejarze chwiejnym krokiem paradowali po szkolnych korytarzach.

– Nie było ani kropli alkoholu na spotkaniu w stołówce – mówi jednak o tej imprezie Henryk Kopański, organizator corocznych Mistrzostw Polski Kolejarzy, a zarazem radny powiatu iławskiego. – Na sali obecna była także młodzież, więc nie było mowy o alkoholu. Jednak każdy miał prawo wieczorem wyjść sobie na miasto i wypić choćby piwo. Nie byłem w stanie zapanować nad ponad 200 osobami. Przyszedłem na tę imprezę dopiero po północy.

My zdjęcia zrobiliśmy tuż po 22.


UMOWY NIE DOTRZYMALI

– Ustawa o wychowaniu w trzeźwości obowiązuje każdy zakład pracy, a tym bardziej miejsca, gdzie wychowuje się młodzież – mówi Jadwiga Kolman, szefowa wydziału oświaty w iławskim starostwie. – Zarządcą całego terenu szkoły jest jej dyrektor i to on decyduje o wszelkich sprawach zawiązanych z placówką. Jest za nią odpowiedzialny. Musi mieć na uwadze obowiązujące prawo.

Dyrektor Bojko zawarł z kolejarzami umowę, w której jest zapis: „Na terenie szkoły nie wolno spożywać alkoholu”.

– Umowa jest stanowcza – wyjaśnia Bojko. – Podpisałem ją z osobami dorosłymi i myślałem, że dotrzymają umowy. Takie rzeczy nie mogą mieć miejsca.

W czasie imprezy dyżurowali nauczyciele szkoły i kierownik internatu. W piciu wódki nie przeszkodzili.


SZKOŁA NIE NA IMPREZY

W poprzednich latach starostwo i samorządowcy bawili się na różnych spotkaniach w szkolnych świetlicach. W tym roku było inaczej.

– Odeszliśmy od noworocznych spotkań samorządowców na terenie szkoły – mówi Maciej Rygielski, starosta iławski. – Placówka szkolna to nie sala bankietowa i nie może być wynajmowana na imprezy alkoholowe. Dyrektor jest odpowiedzialny za to, co dzieje się na terenie jego szkoły. Źle się stało, że alkohol został tam wniesiony i co gorsza spożywany. Sprawę wyjaśnię, a osoba odpowiedzialna poniesie konsekwencje.

Gdyby jednak wyłączono szkolny internat i stołówkę poza obręb szkolny, to imprezy, zdaniem starosty, mogłyby się tam odbywać.

– W moim zamyśle jest przekształcić szkolny internat na publiczną bursę – planuje Rygielski. – Wówczas nie byłoby problemu. Po drugie szkoła nie jest w stanie utrzymać internatu ze środków własnych.

Na wynajęciu kolejarzom internatu i stołówki szkoła zarobiła
7 tys. złotych.


WESELA W STOŁÓWCE

Już 23 czerwca w szkolnej stołówce ma się odbyć pierwsze z zaplanowanych w tym roku wesel. Choć dyrektor Bojko wie, że wynajmowanie sal szkolnych na tego typu uroczystości – bo nikt nie uwierzy w bezalkoholowe wesele – grozi złamaniem prawa, to podpisał już wstępne umowy z nowożeńcami.

– Mam podpisane umowy na wynajęcie stołówki na wesela – potwierdza Bojko. – Jednakże mam też podpisane oświadczenia, w których jest konkretny zapis, iż będą to przyjęcia bezalkoholowe.

JOANNA MAJEWSKA


Komentarz autora

Po co iść w zaparte?!

Radny Henryk Kopański pofatygował się osobiście do naszej redakcji. Nie wierzył mi na słowo, że mam zdjęcia z imprezy w szkole z „Sobieskim” w tle. Patrzył na monitor komputera i dalej nie wierzył. Nawet w to, że powiedziałam, iż sama jestem autorką tych zdjęć. Radny zaczął mnie więc delikatnie „podkupywać”. Zaproponował, że będzie mnie z aparatem zapraszał na wszystkie organizowane przez niego imprezy i będę miała o czym pisać, a tym samym zarobię, jeśli... nie napiszę teraz tego artykułu! – To korupcja – skwitowałam słowa radnego, wypowiedziane przy kolegach w redakcji. Nieładnie panie radny.

Joanna Majewska
Stołówka „budowlanki”, 12 maja. Wieczorne spotkanie kolejarzy. Na parapetach stoją puste butelki po „Sobieskim”.

  2007-06-13  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129980674


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.