Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2015-06-03

„Państwo nas okrada i chroni bandytów”


Kupowali paliwo od zarejestrowanych firm i dostawali za to faktury. Teraz za te „firmy” muszą zapłacić nawet 2 mln zł podatku, bo okazało się, że interesy robili z mafią. Rolnicy i przedsiębiorcy z regionu Iławy oraz Nowego Miasta mówią wprost: „Państwo legalnie nas okrada i chroni przestępców”.

Problem kilkudziesięciu rolników i przedsiębiorców z powiatu iławskiego i nowomiejskiego poruszyła niedawno Elżbieta Jaworowicz w swoim programie „Sprawa dla reportera”.

O pomoc poprosiła Elżbieta Olszta z Iławy, a program nakręcono w warsztacie w Wikielcu oraz studiu w Warszawie. Firma kobiety zajmuje się między innymi wynajmowaniem maszyn budowlanych wraz z operatorami oraz transportem samochodowym.

FIRMY BYŁY
FAKTURY TEŻ

Osoby, które wystąpiły w programie, mówią, że przez kilka lat współpracowały z czterema różnymi firmami dostarczającymi paliwo do maszyn rolniczych i samochodów. Reprezentował je przedstawiciel handlowy.

Dla przykładu pani Elżbieta kupiła w sumie 76 tys. litrów paliwa. Przywożono je cysternami bezpośrednio i na wszystko wystawiano faktury. Według kobiety cena paliwa nie była rażąco niższa od rynkowej – można było zaoszczędzić do 10 groszy na litrze.

Niedawno okazało się, że owe „firmy” za sprzedane paliwo nie odprowadzały podatku VAT ani akcyzy. Sprawą zajęły się Izba Celna, Urząd Kontroli Skarbowej i Centralne Biuro Śledcze.

Problem w tym, że w polskim prawie obowiązuje „instytucja solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe zbywcy w zakresie tzw. towarów wrażliwych”. Do takich towarów zalicza się paliwo.

Prawo rzekomo ma zniechęcać ludzi do robienia interesów z oszustami. W praktyce oznacza to, że jeżeli sprzedający nie zapłaci podatku VAT i akcyzy, musi to zrobić kupujący – choć już raz podatki te zapłacili i dostali na potwierdzenie fakturę!!!

Teraz rolnicy muszą oddać do Skarbu Państwa po kilka tys. zł, a przedsiębiorcy od 100 tys. zł do ponad 2 mln zł. W zależności od tego, kto ile kupił paliwa. Niektórymi już zajął się komornik.

PAŃSTWO CHRONI
MAFIE PALIWOWE?

Waldemar Olszta, mąż pani Elżbiety, powiedział, że jednemu z przesłuchiwanych przedsiębiorców funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego pokazali film z 2010 roku, na którym widać, jak kupuje paliwo od przestępców.

Skoro służby już wtedy wiedziały o nielegalnej działalności „firm”, to dlaczego zwlekały tak długo? Ludzie uważają, że robiono to celowo po to, by teraz ściągać ogromne pieniądze od uczciwych i spłacać nimi długi naszego kraju.

Pani Elżbieta złożyła do prokuratury w Elblągu doniesienie na działalność owych firm. Śledztwa nie wszczęto, bo prokurator stwierdził, że „zachowanie osób opisanych w uzasadnieniu zawiadomienia o przestępstwie ma niejako charakter pośredni godzący w interes Elżbiety Olszty, bowiem sprawcy w chwili działania nie mieli świadomości skutków swojego działania”.

– Natomiast ja miałam lub powinnam mieć świadomość, że kupuję paliwo nieświadomego pochodzenia! – skomentowała Olszta.

Kobieta nie odpuściła i złożyła do sądu zażalenie na decyzję prokuratora. Niedawno zadzwoniła do nas i powiedziała, że sąd nie zostawił na prokuratorze suchej nitki i nakazał przeprowadzić szczegółowe śledztwo.

NAUCZKA DLA INNYCH

Finał tej historii póki co jest smutny. Z relacji ludzi wynika, że zarzuty dostał tylko pośrednik firm paliwowych, a mafia ma się dobrze. Jej przedstawiciele są poza granicami kraju. Jeden jest w Tajlandii i wysyła pocztówki z pozdrowieniami do swojego kuratora sądowego.

Wielu rolników, którzy mają do zapłacenia stosunkowo niewielkie kwoty, już pogodziło się z „karą” fiskusa i zapłaciło lub zamierza to zrobić. Więksi przedsiębiorcy próbują walczyć z urzędnikami, ale komornicy robią swoje.

Zaproszeni do studia w Warszawie prawnicy i specjaliści mówili, że ludzie sami są sobie winni, bo powinni staranniej dobierać sobie kontrahentów. Problem w tym, że oszuści działali pod legalnie zarejestrowanymi firmami, dostarczali towar i wystawiali faktury, więc jak można było ich sprawdzić?

Tylko prawnik Roman Sklepowicz był po stronie ludzi.

– Przez 5 lat działa taka firma, służby specjalne (miał na myśli CBŚ i film pokazany podczas przesłuchania - red.) to oglądają i ja wywiodę jeden wniosek: a może właścicielami tej firmy są służby specjalne? – zastanawiał się.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Elżbieta Jaworowicz
Elżbieta Olszta pojechała do Warszawy
z synem Pawłem

Krzysztof Teska, właściciel
firmy transportowej z Nowego Miasta Lubawskiego,
ma do oddania ponad 2 mln złotych

Program nakręcono w warsztacie
w Wikielcu i studiu w Warszawie

Waldemar Olszta, mąż pani Elżbiety
  2015-06-03  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129971094


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.