Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2004-01-13

O piekarzu, który nie bał się zmian


Na zasłużoną emeryturę odszedł Franciszek Dembiński, który aż 22 lata był prezesem Gminnej Spółdzielni w Iławie. Jego miejsce zajął Henryk Dzierzęcki. Wraz z odchodzącym prezesem wspominamy trudne, ale ciekawe losy spółdzielczości, z którą związane były tysiące rodzin z miasta i gminy Iława.

Franciszek Dembiński pochodzi z Fitowa pod Biskupcem Pomorskim, czyli z ziem rdzennie polskich i słynących w regionie z naturalnej, niewymuszonej gospodarności (Biskupiec przed wojną był niemiecki, a Fitowo – już polskie).

Karierę zawodową rozpoczął w 1955 roku w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, nie w Iławie jednak, ale w Biskupcu. W spółdzielczości pracował więc 49 lat.

– Rozpocząłem od praktycznej nauki zawodu piekarza – opowiada. – Z czeladnika awansowałem na mistrza piekarskiego, a potem na kierownika piekarni.

Później skończył technikum przemysłu spożywczego w Gdańsku. Następnie, już po połączeniu spółdzielni z Biskupca i Krotoszyn, panu Franciszkowi powierzono obowiązki kierownika działu produkcji i usług. Był 1975 rok.

Następne szczeble kariery: pełnomocnik zarządu do spraw produkcji i usług, w końcu wiceprezes do spraw kontraktacji, skupu i produkcji.

PRZEPROWADZKA DO IŁAWY

W 1980 roku Edward Anaczkowski, ówczesny prezes Gminnej Spółdzielni w Iławie, zaproponował panu Franciszkowi przejście do spółdzielni iławskiej.

– Znaliśmy się jeszcze z Biskupca – wspomina Franciszek Dembiński. – Widocznie prezes Anaczkowski docenił moją dotychczasową obowiązkowość, ściągając mnie do Iławy.

W Iławie akurat potrzebna była osoba, która pokieruje piekarnią mieszczącą się na terenie bazy spółdzielni przy ul. Grudziądzkiej.

– Jednocześnie byłem pierwszym kandydatem na nowego członka zarządu – wspomina pan Franciszek. – I tak się stało. W 1981 roku na krótko zostałem powołany na wiceprezesa, a niedługo potem objąłem funkcję prezesa Gminnej Spółdzielni w Iławie, którą pełniłem do końca grudnia 2003 roku.

Przeprowadzka do Iławy miała też inne powody: żona pana Franciszka, z zawodu nauczycielka, należała do iławskiej spółdzielni mieszkaniowej i tu właśnie oczekiwała na przydział mieszkania. Pamiętać trzeba, że na początku lat 80-tych w Iławie jak na drożdżach rosły spółdzielcze bloki, przyciągając tu mieszkańców z całego regionu.

WBREW TRUDNYM CZASOM

– Spółdzielnia w Iławie już wtedy była dobra i wyróżniała się w skali województwa – ocenia prezes Dembiński. – W 1983 roku byliśmy trzeci w wojewódzkim współzawodnictwie między spółdzielniami, a rok później zajęliśmy już pierwsze miejsce. Potem były jeszcze wyróżnienia. Na 49 spółdzielni był to niezły wynik.

Wówczas to – w poprzednim ustroju – Gminna Spółdzielnia była wszystkim dla rolników z gminy wiejskiej i prawie wszystkim dla mieszkańców Iławy.

W popularnym „geesie” rolnicy kontraktowali zboża, sprzedawali trzodę chlewną i bydło, a także kupowali nawozy, środki ochrony roślin i materiały budowlane. Spółdzielcze bazy obrotu rolnego jeszcze do niedawna, bo już w kapitalizmie, działały w Ząbrowie (do 1997 roku) i Rudzienicach (do 2001 roku).

Dla mieszczuchów z kolei GS był największym obok PSS producentem pieczywa (w Iławie w tamtych czasach działa tylko jedna prywatna, niewielka piekarnia).

– Na początku lat 80-tych dużo było jeszcze do zrobienia. Wprowadziliśmy mechaniczny załadunek na punktach skupu, dzięki czemu rolnicy nie musieli zboża przywozić do nas w workach, tylko luzem na przyczepach. W 1983 roku zakończyliśmy budowę dużej piekarni na osiedlu Lubawskim – przypomina początki swojego prezesowania pan Franciszek. – Zbudowaliśmy też nowe sklepy między innymi w Gulbiu, Mozgowie, Stradomnie, Kamieniu, Gromotach i pawilon gastronomiczny w Siemianach.

Były też modernizacje starszych budynków sklepowych i biurowych. Tak działo się do końca lat 80-tych.

PRZEŻYTEK JEDNAK PRZEŻYŁ

Początkowo po upadku PRL-u wydawało się, że w ślad za nim „do piachu” pójdą też gminne spółdzielnie w całym kraju. Tak się nie stało. By jednak przetrwać, „geesy” musiały zmienić profil działalności. Im szybciej zarządy spółdzielni wprowadzały zmiany, tym lepiej radziły sobie w konkurencyjnym świecie gospodarki rynkowej, gdzie zaczął dominować prywatny biznes.

– Wszystko zależało od decyzji kierownictwa i zachowania załogi – mówi były prezes. Wspomnienia z tamtego okresu na szczęście ma dobre. – Od lat 90-tych każdy rok zamykaliśmy z zyskiem, a na kolejne inwestycje wydaliśmy ponad milion nowych złotych. Najważniejsze było uruchomienie pięciu naszych sklepów w samej Iławie.

Siłą rzeczy musiało w GS spaść zatrudnienie. Z prawie 250 pod koniec lat ‘80, dziś w spółdzielni pracuje około setka, wliczając w to uczniów. Restrukturyzację zatrudnienia udało się przeprowadzić bez zwolnień grupowych.

Dziś GS ma 19 sklepów w Iławie i gminie wiejskiej i zmodernizowaną piekarnię przy ul. Grudziądzkiej. Kilka sklepów, tych najmniej rentownych – wydzierżawiono lub sprzedano, podobnie jak drugą piekarnię na os. Lubawskim.

– Kiedyś żyliśmy ze współpracy z rolnikami, dziś przede wszystkim z handlu detalicznego i produkcji pieczywa – podsumowuje prezes Dembiński.

MŁODSZE POKOLENIE PRZEJĘŁO PAŁECZKĘ

Pod koniec ubiegłego roku prezes Franciszek Dembiński uzyskał uprawnienia emerytalne. W związku z tym zrzekł się pełnienia funkcji prezesa GS Iława.

Na jego następcę rada nadzorcza spółdzielni powołała Henryka Dzierzęckiego, dotychczasowego wiceprezesa. Dzierzęcki, który w iławskiej spółdzielni pracuje ponad 25 lat, objął nowe stanowisko z początkiem roku. Nowością, która pozwoli ograniczyć koszty działalności jest to, że nie będzie już etatowego wiceprezesa. Funkcję tę pełnić będzie osoba dochodząca. W zarządzie nadal zasiada Grażyna Wiergowska, pracująca w GS jako główna księgowa.

– Dzięki wzajemnemu zrozumieniu między załogą, radą nadzorczą i zarządem udało nam się przejść transformację ustrojową. Udało się, bo nie było patrzenia tylko na czubek własnego nosa, nie było zawyżania pensji za wszelką cenę – wspomina odchodzący prezes.

Najbardziej wzruszającą chwilą dla pana Franciszka było uroczyste pożegnanie, jakie 30 grudnia zgotowała mu załoga spółdzielni. Obecna była też delegacja z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Były kwiaty, prezenty, list gratulacyjny i wiele łez rozstania. Tak wspaniałego podziękowania za wieloletnią pracę prezes Dembiński nigdy nie zapomni.

– Za pośrednictwem „Kuriera” dziękuję wszystkim, którzy przez okres mojego kierowania spółdzielnią służyli mi radą i pomocą – mówi na koniec Franciszek Dembiński. – Dziękuję, że osoby te były ze mną zarówno w chwilach troski, jak i radości.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI


Radę nadzorczą Gminnej Spółdzielni w Iławie tworzą jej pracownicy. Oto skład rady: Maria Aptowicz (przewodnicząca), Bożena Kujawska (sekretarz), Grażyna Rydzewska, Wiesława Głąbińska, Maria Maćkowska, Edward Kowalewski, Franciszek Jankowski (członkowie).

  2004-01-13  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
131007888


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.