Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Internetowy dział INFORMACYJNY tymczasowo zawieszony
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Więcej...

2007-10-03

„M” za grosze nie dla każdego


Niektórzy wykupują swoje spółdzielcze mieszkanie za kilkanaście złotych, inni za kilkaset. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość. Zaciągnięte przez spółdzielnię w latach 90. kredyty nie dają tej możliwości. Jedni zatem już się cieszą, że mają swoje M, a inni wciąż czekają na zmianę ustawy. Jeśli do tego nie dojdzie, będą musieli płacić po kilkadziesiąt tysięcy złotych.


– Do uzyskania odrębnej własności, czyli wykupienia mieszkania ze spółdzielni, potrzebna jest w pierwszej kolejności spłata zadłużenia związanego z budową mieszkania – mówi Zbigniew Stachurski, prezes spółdzielni „Praca”, gdzie wnioski o wykup mieszkań złożyło ponad 600 lokatorów.


KOLOSALNE KREDYTY

Niekorzystne warunki finansowania budowy spółdzielczych bloków dotknęły członków spółdzielni, którzy zostali obciążeni kredytem zaciągniętym pomiędzy 1 stycznia 1990 r. a 31 maja 1992 r.

– Był to okres szalejącej inflacji. Banki, w których zostały zaciągnięte kredyty budowlane, w ciągu jednego tylko roku podniosły odsetki z kilku do blisko 90 proc. w skali roku – uzasadnia prezes Stachurski.

PKO BP udzielało kredytów na podstawie wówczas obowiązujących przepisów. Początkowo zakładały one, że kredyty będą zawierały pewne preferencje społeczne. Miały być tańsze i łatwiejsze w spłacie. Po 1 stycznia 1990 r. zostało jednak uwolnione oprocentowanie kredytów i okazało się, że trzeba płacić dużo więcej.


ZŁAMANIE PRAWA?

– Problem polega na tym, że bank nalicza odsetki od odsetek – mimo że nie są zaległe, i tak zawyżonym zadłużeniem obciąża spółdzielnię mieszkaniową, a w konsekwencji członka spółdzielni – wyjaśnia Tomasz Tatomir, radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak twierdzi prawnik, bank jednostronnie ustalał stopę procentową, co jest niedopuszczalne w kontekście prawa bankowego. Wskutek tego jedni spółdzielcy dostali niższe kredyty, które już spłacili bez większego wysiłku, natomiast ich sąsiedzi z bloku naprzeciwko wybudowanego rok czy dwa lata później mają do spłaty jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych.


PAŃSTWO MOŻE POMOŻE

Ustawa z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych przewiduje udogodnienia dla spółdzielców, którzy spłacą zadłużenie kredytowe. Ci, którzy spłacą całe zadłużenie kapitałem, tj. 30 proc. wykupionych przez państwo odsetek i 30 proc. odsetek skapitalizowanych, mogą liczyć na umorzenie reszty długu. Ponadto projekt nowelizacji ustawy przewidywać miał skrócenie okresu regularnej spłaty zadłużenia, który warunkuje umorzenie zaległości. Poza tym umorzeniu miały podlegać nie tylko odsetki, ale i sam kredyt.

– Tak miało być, ale teraz, gdy Sejm się rozwiązał i jesteśmy przed wyborami, nie jestem niczego pewien. Tej nowelizacji ustawy także – podkreśla prezes „Pracy”. – W najgorszej sytuacji jest blok przy ulicy Wiejskiej 9. To właśnie na jego budowę w roku 1990 zaciągnęliśmy kredyt. Jeśli członkowie chcieliby teraz wykupić mieszkania w tym bloku, zapłacą po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

JOANNA MAJEWSKA
współpraca: „Gazeta Prawna”  2007-10-03  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
131133304


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.