Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2014-12-17

Kto będzie kontrolować starostę?


Radnym powiatowym z opozycji nie podoba się, że ich przedstawiciel nie jest szefem komisji rewizyjnej, która odpowiada za kontrolowanie zarządu i jednostek podległych starostwu w Iławie. Na sesji rady znów doszło do nerwowej wymiany zdań.


Za nami druga sesja Rady Powiatu Iławskiego nowej kadencji. Coraz bardziej uwidacznia się polityczny podział w tym gremium. Bez względu na to, nad czym głosuje rada, wygrywają propozycje koalicji Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Platformy Obywatelskiej (PO), Porozumienia Lokalnego (PL) i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Po drugiej stronie są radni Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) i Komitetu Wyborczego Wyborców Adama Żylińskiego (KWW AŻ).


KOALICJA ZNOWU GÓRĄ

Radni wybrali przewodniczących i członków stałych komisji. Rozpoczęto od wyboru szefa komisji rewizyjnej, której zadaniem jest kontrolowanie pracy zarządu powiatu i podległych starostwu jednostek (od szkół ponadgimnazjalnych, po szpital, urząd pracy czy zarząd dróg). Do najważniejszych zadań komisji należy opiniowanie wykonania budżetu oraz występowanie z wnioskiem o udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium zarządowi. Należy zaznaczyć, że wniosek w sprawie absolutorium składany jest najpierw do Regionalnej Izby Obrachunkowej (zajmuje się nadzorowaniem pracy samorządów) w celu jego zaopiniowania, a dopiero później trafia na obrady rady.

Zaproponowano dwóch kandydatów na przewodniczącego rewizyjnej. Reprezentujący rządzącą koalicję Wiesław Musiał (PL), chciał, aby tę funkcję pełnił były wicestarosta Wiesław Olszewski (SLD). Z kolei działający w opozycji Ryszard Jurkiewicz (PSL), zaproponował kolegę z tego samego ugrupowania – Bartosza Bielawskiego, który w ostatnich wyborach zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na radnych powiatowych.

– Jest radnym bardzo doświadczonym, sprawuje czwartą kadencje, zna powiat od podszewki – reklamował Bielawskiego Jurkiewicz.

Ostatecznie większością głosów wybrano Olszewskiego (11 za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące), za Bielawskim było zaś 8 radnych, 11 przeciw i również 2 wstrzymało się od głosu.

W skład komisji rewizyjnej prócz Olszewskiego weszli: Bielawski i Eugeniusz Dembek (KWW AŻ) z opozycji oraz Jarosław Piechotka (PiS) i Musiał z rządzącej koalicji. W praktyce oznacza to, że radni rządzący, mając w komisji rewizyjnej 3 na 5 członków i mogą przegłosować każdą decyzję komisji.

Następnie wybrano przewodniczących pozostałych komisji. Szefem komisji budżetu i finansów został Marian Golder (PiS); rolnictwa, ochrony środowiska i rozwoju gospodarczego – Musiał; edukacji, kultury i sportu – Piechotka, a zdrowia, opieki społecznej i bezpieczeństwa – Stanisław Ewertowski (PiS). Na przewodniczącego ostatniej z wymienionych komisji starosta Marek Polański (PiS) zaproponował Bielawskiego, ale ten nie przyjął oferty.


DEMBEK: CZEGO SIĘ BOICIE?

Do nieprzyjemnej wymiany zdań doszło na koniec sesji, w części przeznaczonej na oświadczenia. Radny Dembek przypomniał, że na pierwszej sesji nowo wybrany starosta Polański deklarował wolę współpracy z radnymi wszystkich ugrupowań.

– To ma się nijak do tego, co się dzisiaj stało – mówił Dembek. – Nie było najmniejszej woli, żeby oddać stery w komisji rewizyjnej przewodniczącemu z opozycji. I tu się mówi o współpracy?

Radny mówił, że w tej sytuacji starostwo będzie kontrolowane przez „swoich”.

– Jakby się bano czegoś, że ktoś może coś odkryć – zasugerował.

Wypowiedź Dembka nie spodobała się Maciejowi Rygielskiemu (PO), byłemu staroście, któremu w tej kadencji stworzono etat członka zarządu. Słowa radnego określił jako obraźliwe i stwierdził, że ma on „manierę pouczania”.

– A co to za jakaś maniera rewizyjnej komisji? – pytał Rygielski. – Gdzie pan coś takiego widział? Przecież w sejmiku marszałkowskim, gdzie rządzi PSL z PO, tak samo członek SLD prowadzi komisję (rewizyjną - red.).

KRYSTIAN KNOBELZDORFRadny Eugeniusz Dembek
zastanawiał się, czy władze
powiatu iławskiego
mają coś do ukrycia,
skoro nie chciały oddać
funkcji przewodniczącego
komisji rewizyjnej
przedstawicielowi opozycjiBartosz Bielawski (PSL)
przegrał wybory
na szefa komisji rewizyjnejPrzewodniczącym
komisji rewizyjnej został
Wiesław Olszewski (SLD)
z rządzącej koalicji

  2014-12-17  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130008181


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.