Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2020-04-29

Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc


Pracownik iławskiego szpitala zwrócił się do nas z apelem o pomoc w sprawie problemów tej placówki z zapewnieniem załodze środków ochrony osobistej. Szpital zapewnia, że takich problemów... nie ma (?). W tej sprawie mamy także komentarz rzecznika wojewody z Olsztyna.

Do redakcji „Kuriera” docierają niepokojące sygnały od osób pracujących w Powiatowym Szpitalu w Iławie. Chodzi o brak zabezpieczeń w środki ochrony osobistej.

SALOWE BEZ MASEK?

Jeden z apeli był szczególny, ponieważ był podpisany z imienia i nazwiska, w wyniku czego wiemy, że osoba ta na pewno pracuje w iławskim szpitalu. To na nim postanowiliśmy skupić swoją uwagę.

Osoba ta prosiła o anonimowość w obawie o późniejsze problemy w pracy.

– Nie mamy zabezpieczeń. Wszystko jest pod wydziałem, tj. rękawiczki, maski czy płyn dezynfekujący – czytamy w emocjonalnym opisie sytuacji, która ma mieć miejsce w iławskim szpitalu. – Boimy się każdego dyżuru w chwili, kiedy w Iławie jest najwięcej zachorowań na Warmii i Mazurach. I to w momencie, gdy w Ostródzie jest już zarażony personel. Przecież pielęgniarki i lekarze pracują i u nas, i w Ostródzie. Cały czas jeżdżą na dyżury do Ostródy. Salowe wyposażone są jedynie w rękawiczki. Nie mają masek, nic, żadnego zabezpieczenia, a przecież też mają kontakt z pacjentami, bo rozdają posiłki. Mamy rodziny, musimy pracować, ale czy nie należy nam się żadne zabezpieczenie? W Iławie w stolarniach pracownicy otrzymują maseczki, płyny dezynfekcyjne, a żeby w szpitalu tego nie było?

W apelu o pomoc poruszono także problem rozdzielania środków ochrony osobistej. Według zgłaszającej osoby, ma być to robione „uznaniowo”.

SPRZECZNE INFORMACJE

Apel w jakimś stopniu nas zdziwił. Jeszcze w połowie kwietnia, pytane przez nas o kwestie zabezpieczeń szpitala w środki ochrony osobistej, Starostwo Powiatowe w Iławie zapewniało, iż personel medyczny szpitala ma zapewniony dostęp do rękawic jednorazowych i maseczek ochronnych.

Z drugiej jednak strony, dyrekcja szpitala już na początku kwietnia zwróciła się publicznie z prośbą do mieszkańców powiatu o wszelkie możliwe wsparcie placówki, głównie w zakresie środków ochrony osobistej. Jedno wyklucza drugie.

Dodatkowo jakiś czas później na internetowej zrzutce.pl pojawiła się zbiórka pod nazwą „Wielka zbiórka dla szpitala w Iławie”, której celem było 730 tys. złotych. W opisie zbiórki napisano, że zebrane pieniądze będą przeznaczone na m.in. zabezpieczenie pacjentów i personelu placówki w obliczu epidemii. Informację o zbiórce przekopiowały lokalne media, ale szybko została ona usunięta, ponieważ i sama zbiórka zniknęła.

ZASOBY UZUPEŁNIANE

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do iławskiego szpitala.

Interesowało nas, czy wszystkie oddziały są wystarczająco wyposażone w maseczki, fartuchy i płyn dezynfekcyjny oraz czy są one pod wydziałem dla pracowników szpitala.

Drugą poruszoną przez nas kwestią było to, czy i w jaki sposób firma zewnętrzna, zatrudniająca salowe pracujące na oddziałach iławskiego szpitala, zabezpiecza je w środki ochrony osobistej.

Byliśmy także ciekawi, w jaki sposób są rozdzielane środki ochrony osobistej na oddziałach i kto o tym decyduje.

– Powiatowy Szpital w Iławie na dzień dzisiejszy jest zabezpieczony w środki ochrony osobistej – informuje Żaneta Jończak, kierownik działu organizacyjnego placówki. – Wszystkie oddziały szpitalne są na bieżąco zaopatrywane w niezbędne środki ochrony. W sytuacji wykorzystania przez oddział czy inną komórkę organizacyjną posiadanych zasobów są one natychmiast uzupełniane, dotyczy to także preparatów dezynfekcyjnych do rąk i powierzchni. Każda osoba z personelu medycznego będąca w bezpośrednim kontakcie z pacjentem jest zabezpieczona w środki ochrony indywidualnej. Stosowne procedury w tym zakresie zostały wdrożone zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ

Jończak zapewniła też, że personel sprzątający jest zabezpieczany w środki ochrony osobistej przez swojego pracodawcę.

– Dodatkowo w sytuacji kontaktu personelu pomocniczego z pacjentem, np. w drodze na badanie diagnostyczne, szpital zapewnia pracownikom firmy sprzątającej własne środki ochrony osobistej – kontynuuje przedstawicielka iławskiego szpitala. – Płyny do dezynfekcji stosowane w oddziałach są także dostępne dla personelu pomocniczego. Środki ochrony osobistej i preparaty do dezynfekcji otrzymujemy z różnych źródeł. Dostawy w tym zakresie przekazywane są przez Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych, przez wojewodę warmińsko-mazurskiego oraz Starostwo Powiatowe w Iławie. Dokonujemy także zakupów środków we własnym zakresie. Bardzo cenna dla nas pomoc płynie także ze strony darczyńców: fundacji, instytucji, przedsiębiorców i osób prywatnych. Przekazywane są m.in. maseczki, przyłbice, gogle, rękawice jednorazowe, płyny do dezynfekcji, itp. Przy tej okazji serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie.

DWA TRANSPORTY OD WOJEWODY

O sprawę zabezpieczeń szpitala w Iławie w środki ochrony osobistej zapytaliśmy także wojewodę.

– Już wcześniej raz szpital w Iławie otrzymał maseczki i płyn dezynfekujący – mówi Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. – I w ostatnim czasie drugi transport taki miał trafić do iławskiego szpitala. Środki te pochodzą z Agencji Rezerw Materiałowych. W pierwszej kolejności środki ochrony osobistej zostały skierowane do szpitala w Ostródzie, który został przekształcony na przyjmowanie pacjentów z koronawirusem. W drugiej kolejności poszły do Elbląga do szpitala dziecięcego. Następnie zostały zaopatrzone szpitale w Giżycku i Piszu, które mają oddziały zakaźne. Iława nie jest jednym z takich szpitali zakaźnych, ale mimo to według mojej wiadomości wszystkie szpitale w województwie warmińsko-mazurskim dostały co najmniej dwa transporty ze środkami ochrony.

Guzek dodatkowo przekazał, że takie środki trafiły też do Domów Pomocy Społecznej, które prowadzą powiaty.

Dla przypomnienia – informowaliśmy już na łamach Kuriera, że do iławskiego szpitala trafiały maseczki czy przyłbice robione przez jednostki podległe powiatowi oraz Zakład Karny w Iławie. Nasz szpital otrzymał także przechwycony nielegalny spirytus od Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie do przygotowania preparatu dezynfekującego.

ALEKSANDRA MALINOWSKA

Szpital w Iławie zapewnia, że nie brakuje
w nim środków ochrony osobistej.
Co innego wynikało z apeli pracowników


Rzecznik wojewody Krzysztof Guzek przekazał,
że do iławskiego szpitala trafiły dwa transporty
środków ochrony z Agencji Rezerw Materiałowych
  2020-04-29  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
131000302


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.