Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2005-02-16

Co jest z tą nową fabryką IKEA


Zebraliśmy kilka ostatnich, oficjalnych wieści na temat inwestycji koncernu IKEA na Warmii i Mazurach. Burmistrz Jarosław Maśkiewicz obiecywał, że jeden z zakładów powstanie w Iławie, jednak sama IKEA podaje lokalizację w promieniu nie więcej niż 40 kilometrów od Olsztyna. Tymczasem Iławę od stolicy województwa dzieli 75 km...

W środę 2 lutego dział public relations IKEA Polska wysłał do mediów następującą informację:

NOWA FABRYKA NA WARMII I MAZURACH

„Inwestycje grupy przemysłowej Swedwood. Na początku stycznia 2005 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych i należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood podpisały wieloletnie porozumienie w sprawie dostaw drewna z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i Olsztynie. Wielkość dostaw wyniesie 250.000 m3 surowca tartacznego rocznie. Dzięki tej umowie możliwa jest realizacja planów inwestycyjnych grupy przemysłowej Swedwood w województwie warmińsko-mazurskim.

Plany zakładają stworzenie „łańcucha” zintegrowanych zakładów przemysłowych reprezentujących cały ciąg technologiczny: od przetarcia surowca po finalny produkt – mebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się na wiosnę 2005 roku, przewiduje się budowę tartaku, w którym zatrudnienie znajdzie do 80 osób, a pośrednio – w transporcie, usługach, spedycji gotowych wyrobów itp. – drugie tyle. Wartość inwestycji wyniesie ponad 20 mln euro. Obecnie trwają poszukiwania terenu o odpowiednich parametrach technicznych i wielkości tj. o powierzchni nie mniejszej niż 100 ha (z czego tartak zajmie 7 ha), w bliskim sąsiedztwie lasów, o dobrej infrastrukturze.

Decyzja grupy przemysłowej Swedwood o inwestycjach na Warmii i Mazurach nie jest decyzją przypadkową; zaważyły na niej następujące czynniki:

 bezpośredni dostęp do dobrego surowca drzewnego;

 wieloletnia, modelowa wręcz, współpraca zarówno z władzami województwa jak i dyrekcjami Lasów Państwowych;

 wieloletnie doświadczenie przemysłu meblarskiego i wysoko wykwalifikowani pracownicy.

– Swedwood jest obecny na Mazurach od ponad 10 lat – mówi Hakan Eriksson, prezes zarządu Swedwood Polska. – Mamy dobre doświadczenia ze współpracy z lokalnymi władzami i społecznościami. Kiedy otwieraliśmy zakład w Lubawie, zatrudniliśmy ok. 250 osób. Obecnie zatrudniamy 1000 pracowników, współpracujemy z wieloma fabrykami z regionu, mamy wielu poddostawców i partnerów, a fabryka jest nadal rozbudowywana. (...)

Należąca do IKEA grupa przemysłowa Swedwood powstała w 1991 roku. Jej głównym celem jest produkcja i dystrybucja mebli z drewna lub jego komponentów do sieci domów meblowych IKEA na całym świecie”. (...)

PYTANIE „KURIERA”

W piątek 4 lutego Jarosław Synowiec, redaktor naczelny „Kuriera”, pocztą elektroniczną wysłał do działu public relations IKEA następujące pytanie: „Gdzie konkretnie na Warmii i Mazurach wytypowano lokalizację dla nowych zakładów?”.

ODPOWIEDŹ IKEA

Tego samego dnia otrzymaliśmy odpowiedź od Joanny Łozińskiej z działu PR IKEA:

„Dostaliśmy wiele interesujących ofert z rożnych powiatów z terenu województwa – bardzo uważnie je analizujemy. W przyszłym tygodniu w lokalnej prasie ukaże się nasze ogłoszenie, w którym informujemy, że jesteśmy zainteresowani zakupem terenu o powierzchni 100 ha w promieniu 40 km od Olsztyna. A więc, jak pan widzi, jeszcze za wcześnie na informacje na temat konkretnej lokalizacji. Oczywiście, jak tylko zapadnie decyzja, z przyjemnością poinformujemy o niej Pana oraz czytelników Kuriera Iławskiego”.

Była to, jak dotąd, ostatnia w tej sprawie oficjalna wypowiedź szwedzkiego koncernu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

„Rzeczpospolita” z 12 lutego:

Zagrożenie dla zagranicznych
inwestycji w Polsce

Bałagan w obowiązującym prawie, nierychliwe samorządy i ospali urzędnicy stanowią zagrożenie dla zagranicznych inwestycji w Polsce. „Rzeczpospolita” ocenia, że wartość kontraktów, jakie nasz kraj mógłby stracić, wynosi około 500 milionów euro.

„Rzeczpospolita” w publikacji pt. „Zagrożone miliony euro” pisze także o słabej infrastrukturze i niejasnej w wielu przypadkach kwestii własności gruntów, szczególnie działek o dużej powierzchni, atrakcyjnych dla poważnych inwestorów.

Wszystkie te czynniki mogą stać się w niedalekiej przyszłości powodem wycofania się wielu mniej lub bardziej znanych koncernów z inwestycji w Polsce. Pod znakiem zapytania stoją plany takich firm, jak Saint-Gobain, IKEA i Kronospan.

Chętnych na rozwinięcie biznesowych skrzydeł w Polsce jest wielu, napotykają jednak na przeszkody, od lokalnych ograniczeń branżowych, przez utarczki polityczne samorządowców, aż do sprzecznych ze sobą przepisów prawnych.

  2005-02-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130995034


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.