Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Internetowy dział INFORMACYJNY tymczasowo zawieszony
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Więcej...

2007-01-24

Burmistrz zapowiada walkę


Być może Iławę czekają ponowne wybory burmistrza. Powód odwołania obecnie rządzącego miastem Włodzimierza Ptasznika: po terminie złożone oświadczenie o działalności gospodarczej żony. Ptasznik nie godzi się z określeniem „po terminie” i zapowiadają walkę sądową o swoje racje. Jego zdanie popiera iławska rada. Ptasznik rządzi więc nadal.


Przede wszystkim: wbrew doniesieniom innych mediów, nikt póki co nie odwołał z pełnionej funkcji Włodzimierza Ptasznika, burmistrza Iławy. Jako pierwsza może to zrobić Rada Miejska w Iławie, ale tego nie zrobi (najbliższa sesja jest w środę 24 stycznia) – nad uchwałą o wygaśnięciu mandatu burmistrza prawdopodobnie w ogóle nie będzie głosować.

– Nie zamierzamy na razie głosować nad wygaśnięciem mandatu – mówi Zbigniew Rychlik, przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie. – Trzeba zachować spokój i poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Ale od początku...


UPRZEJMIE INFORMUJĘ...

Pismem zaczynającym się od takich właśnie słów, 16 stycznia wojewoda Adam Supeł (dziś już były wojewoda: kilka dni temu odwołał go premier, nie podając oficjalnego powodu) skierował do przewodniczącego Rychlika informację o tym, że wobec tego, iż burmistrz Ptasznik nie złożył w wymaganym terminie oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka, rada w Iławie powinna uchwalić wygaśnięcie jego mandatu.

Z określeniem „po terminie” nie godzi się burmistrz Ptasznik, który w ubiegły czwartek spotkał się z całą Radą Miejską w Iławie na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji.

– Oświadczenie o działalności współmałżonka należało złożyć „w ciągu 30 dni od wyboru”. Są różne interpretacje tego określenia. Niektórzy uznają, że chodzi o 30 dni od otrzymania zaświadczenia o wyborze, inni, że od dnia ogłoszenia wyników – mówił Włodzimierz Ptasznik, który oświadczenie na temat żony złożył 28 grudnia myśląc, że wszystko robi zgodnie z przepisami.

Inaczej jednak do sprawy podszedł wojewoda, który opierał się na interpretacji Państwowej Komisji Wyborczej z 9 stycznia. Mówi ona, że „od wyboru” znaczy – od dnia głosowania. A więc z tego punktu widzenia Ptasznik powinien złożyć wspomniane oświadczenie do 12 grudnia!

– Nie ma innej interpretacji. Wszędzie, gdzie burmistrzowie i wójtowie spóźnili się z oświadczeniami, będą przedterminowe wybory – mówi Paweł Lulewicz, rzecznik wojewody.

W skali województwa warmińsko-maurskiego problem dotyczy 10 szefów miast i gmin. Przedterminowe wybory w każdej z nich to koszt po ok. kilkadziesiąt tysięcy złotych, który ponosi dana gmina.


NIEISTOTNE UCHYBIENIE?

W obronę samorządowców (w skali kraju jest ich 174) wziął Związek Miast Polskich. Zarząd związku 19 stycznia zwrócił się z prośbą do premiera o potraktowanie spóźnienia jako nieistotnego naruszenia prawa, jeśli wyraźnie widać, że zainteresowany nie miał zamiaru uniknąć wykonania nałożonego obowiązku.

Autorem tej interpretacji jest prof. Michał Kulesza, współtwórca niedawnej reformy administracyjnej Polski (gminy/powiaty/województwa). Według niego spóźnienie w złożeniu oświadczenia jest nieistotnym uchybieniem przepisom, które nie powinno nieść za sobą sankcji wygaśnięcia mandatu. Generalnie zdaniem Kuleszy przepisy na ten temat wymagają pilnej nowelizacji bądź zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego.


CO BĘDZIE DALEJ?

– Jeśli rada nie uchwali wygaśnięcia mojego mandatu, wówczas zgodnie z przepisami zarządzenie zastępcze wyda wojewoda – zapowiada burmistrz Ptasznik. – Od tego zarządzenia mogę się odwoływać i to zrobię. Chyba że wcześniej na ten temat wypowie się Trybunał Konstytucyjny, przyznając rację samorządowcom. Wówczas problem sam się rozwiąże.

Prawna awantura ma skalę ogólnopolską. Identyczne uchybianie, co burmistrz Ptasznik, popełniła także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz!

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swoich stronach internetowych w poniedziałek 22 stycznia ogłosiło, że przeanalizuje problem i wnioski przekaże premierowi.


A JEŚLI WYBORY?

Jeśli ostatecznie Ptasznik straci mandat, wówczas do momentu wyboru nowego burmistrza jego obowiązki pełnić będzie powołany przez premiera komisarz. Rada, wiceburmistrz i skarbnik miasta pracować będą nadal bez zmian.

W nowych wyborach będzie mógł wziąć udział dotychczasowy burmistrz Włodzimierz Ptasznik. Z kolei Aleksandra Skubij, która w ostatnich wyborach na burmistrza Iławy przegrała, ale zdobyła znaczącą liczbę głosów, już zapowiedziała, że ponownie nie wystartuje.

Nie ma również przeszkód, by do wyborów stanął zupełnie nowy kandydat.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Burmistrz Włodzimierz Ptasznik (po prawej):
– Będę się odwoływał od zarządzenia wojewody,
o ile takie zostanie wydane.

  2007-01-24  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
131133309


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.