Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2009-11-25

Budowa 5-gwiazdkowego hotelu wciąż nie rozpoczęta


Zgodnie z aktem notarialnym sprzedaży miejskiej ziemi przy ul. Dąbrowskiego w Iławie, 19 listopada 2009 r. powinny na niej być już... fundamenty hotelu! Z nieruchomością jednak nic się nie dzieje, choć według zapewnień inwestora budowa obiektu zostanie zakończona planowo – w 2012 roku.


Kopię aktu notarialnego z 19 listopada 2007 r. o sprzedaży ziemi Małgorzacie i Krzysztofowi Grabowskim z Ciechanowa, jako dokument publiczny, otrzymaliśmy z ratusza bez przeszkód.

W akcie notarialnym znaleźliśmy informację, o której dotąd głośno się nie mówiło – do 19 listopada bieżącego roku inwestycja hotelowa miała być rozpoczęta. Jako rozpoczęcia inwestycji akt nie określa jednak wbicia łopaty w ziemię, ale wybudowanie fundamentów hotelu na minimum 100 pokoi.


ZAGROŻEŃ PONOĆ NIE MA

Tymczasem do dziś na ziemi przy ul. Dąbrowskiego nie wytyczono nawet placu budowy.

– Inwestor zapewnia nas, że nie ma żadnych zagrożeń co do rozpoczęcia realizacji inwestycji i że ukończy budowę hotelu w terminie uzgodnionym w akcie notarialnym – uspokaja Włodzimierz Ptasznik, burmistrz Iławy. – W tej chwili poprosiliśmy inwestora o niezwłoczne przedstawienie szczegółowego harmonogramu realizacji inwestycji oraz deklaracji, że ustalony w umowie termin zakończenia budowy hotelu (listopad 2012 r. - red.) zostanie dotrzymany.

Grabowscy to przedsiębiorcy branży odzieżowej – właściciele firmy Tiffi. Zadzwoniliśmy tam bezpośrednio z pytaniem o inwestycję w Iławie. Od sekretarki usłyszeliśmy, że kompetentnym do udzielenia informacji w tej sprawie jest prezes Krzysztof Grabowski, który wróci z zagranicy na początku grudnia.

Jak miasto zabezpieczyło się na wypadek niedotrzymania przez inwestora terminu rozpoczęcia budowy? Jedynym zapisem w akcie notarialnym na ten temat jest prawo odkupu w tej sytuacji ziemi za cenę sprzed dwóch lat, czyli 6,5 mln zł.


DOTACJA Z UNII

O to, czy w przyszłorocznym budżecie Iławy władze miasta zarezerwowały pieniądze na odkupienie nieruchomości, zapytał w ubiegłym tygodniu na jednej z komisji radny Henryk Witkowski.

– Na dziś nie widzę takiej konieczności – odparł burmistrz Ptasznik. – Mam zresztą innych inwestorów, którzy chętnie te ziemie odkupią.

Dużo wskazuje na to, że hotel – i to 5-gwiazdkowy! – postawiony zostanie jednak przez Grabowskich: w ostatni piątek inwestorzy podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowę o dofinansowaniu budowy z funduszy unijnych.

Iławska inwestycja za około 50 mln zł dostała 15-milionowe wsparcie rzutem na taśmę. Po ocenie formalnej oraz merytorycznej wniosek Grabowskich o dotację zajmował bowiem odległe 17. miejsce, jednak na ostatnim etapie weryfikacji zarząd województwa ze względu na „strategiczne znaczenie dla regionu” inwestycji przyznał wnioskowi dodatkowe punkty, co pozwoliło mu się znaleźć w siódemce beneficjentów.

Dla porównania, przywileju takiego nie dostąpił Ireneusz Słowik z ostródzkiego OPB, który wnioskował o dotację na budowę w Ostródzie centrum pobytowego dla piłkarzy podczas mistrzostw Euro 2012, choć po ocenie merytorycznej jego wniosek zajmował wysokie 5. miejsce. A jednak...

Do urzędu marszałkowskiego wysłaliśmy pytanie o powody strategicznej istotności inwestycji w Iławie. Obiecano nam odpowiedź jeszcze w tym tygodniu.

RADOSŁAW SAFIANOWSKINa ziemi po zakładach drobiarskich w Iławie nadal nie widać robót, choć powinny już tu być gotowe fundamenty hotelu
Fragment aktu notarialnego podpisanego przez burmistrza Iławy oraz inwestorów narzucający harmonogram inwestycji oraz definiujący pojęcie „rozpoczęcia inwestycji”

  2009-11-25  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129994591


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.