Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz Żyliński żegna się startem wielkiej inwestycji
Ruszył projekt budowy nowej szkoły
Pomnik na stadionie. Nowa tablica na 100-lecie
Tajemniczy list. Więcek atakuje, Ryszczuk odpiera
Nasza miss ruszyła na podbój świata
Nie narzekajmy, żyjemy w fajnym kraju
Zamknięte kioski RUCH-u szpecą miasto
Pijany policjant uciekał kolegom
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Miejskiej w Iławie
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Powiatu Iławskiego
Czy policja mataczyła w sprawie pijanego kolegi?
Kino poprawia dźwięk
Miejscowy folklor dworcowy
Tłum odprowadził mistrza Bogdana Olkowskiego
Rozłam w SLD z powodu poparcia na burmistrza
PiS kontra kameleony
Znowu dzikusy na „dzikiej” plaży
Piękna i silna laska z Iławy
Szpital. Leczenie metodą na milczenie
Radny z wyrokiem. Nic się nie stało?
Więcej...

CZYTAJ

2003-10-13

Bieda z chorobą – zawsze w parze


Pomagamy Oleńce, która po zapaleniu mózgu
utraciła wzrok, a teraz traci też mowę.

Rodzina Warmińskich z Franciszkowa w gm. Iława boryka się z najgorszym, co może przynieść los: choroba dzieci i brak pieniędzy. Sześcioosobowa rodzina żyje z niewiele ponad 500 złotych miesięcznie. Najstarsza córka Warmińskich ma rozszczep podniebienia i wymaga ciągłej hospitalizacji oraz kontroli w warszawskim centrum. Najmłodsza – Ola – po zapaleniu mózgu utraciła już wzrok, a teraz traci mowę. Dziewczynce potrzebne są leki, a co najważniejsze pieniądze na ich wykupienie i na częste kontrole u specjalistów. Rodzice szukają pomocy, gdzie się da. Mamy nadzieję, że Wy, Czytelnicy, też pomożecie małej Oli.

Ola urodziła się dwa lata temu. Była zdrowym niemowlakiem, nie było z nią żadnych problemów wychowawczych i zdrowotnych. W wieku dziewięciu miesięcy już sama chodziła. Jest silną dziewczynką.

SĄDNY DZIEŃ

– Całą ciążę czułam się bardzo dobrze – mówi Ela Warmińska, mama Olki. – Oleńka urodziła się zdrowa trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem i nic nigdy jej nie było, aż do tamtego dnia. Olka dostała gorączki. Potem doszły wymioty. Nie umiałam sobie sama poradzić z tak wysoką gorączką, więc pojechaliśmy do lekarza.

Dziewczynka trafiła do iławskiego szpitala. Potem do Olsztyna. Diagnoza była straszna dla rodziców – zapalenie mózgu, które spowodowało trwałe jego uszkodzenia. Oleńka w ponad 90 proc. jest niewidoma. Jej mowa staje się także coraz bardziej uboga.

– Ola mówi tak samo, jak przed chorobą, gdy miała niespełna 9 miesięcy – dodaje jej mama. – Potrafi tylko wypowiadać podstawowe słowa: mama, tata i dada. Nie powtarza słów, które do niej mówimy. Nie przychodzi jej nic łatwo.

Następstwem zapalenia mózgu jest także padaczka. Skutków tej choroby nie można usunąć operacyjnie. Każde wirusowe zapalenie mózgu jest krytyczne w skutkach. Regeneracja tego organu jest długotrwała. Czasami chorym udaje się powrócić do normalnego trybu życia. Zdarza się jednak, że ta choroba przesądza o dalszym życiu.

OŚRODEK „TĘCZA”

Dziewczynka jest pod opieką ośrodka dla osób niewidomych „Tęcza”. Pani Ela otrzymała listę ćwiczeń, jak się bawić z córką, by móc ją przygotować do życia w ciemności.

Warszawski ośrodek nie zapewnia jednak sprzętu do rehabilitacji i zabawy, który rozwijałby Olę manualnie. Na kartce spisano jedynie kilka prostych rzeczy, które rodzice mają wykonywać w obecności dziecka: przesuwanie firanek, otwieranie drzwi, które wydają piszczący dźwięk oraz zamykanie szafy, czy też włączanie i wyłączanie telewizora.

– Nie mam pieniędzy, by zakupić dla niej zabawki ze światełkami, by wspomagać jej wzrok – mówi matka. – Mamy niecałe 600 złotych na miesiąc, w tym zasiłki rodzinne. Dostaję też zasiłek pielęgnacyjny na starszą córkę, która ma rozszczep podniebienia. Do ośrodka jeździmy po uzyskanie nowych metod ćwiczeń dla Oli. Takie wyjazdy są bardzo kosztowne. Raz w miesiącu z Olką, innym razem ze starszą córką.

WARSZAWA, ELBLĄG I LEKI

Od ponad roku co miesiąc rodzice wraz z Olą jeżdżą na konsultacje lekarskie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Taka wyprawa pożera w połowie miesięczny dochód całej rodziny. Co miesiąc odwiedzają też prywatną praktykę lekarską onkologa-neurologa w Elblągu. Koszt samej wizyty to 100 złotych, do tego dojazd no i oczywiście najważniejsze... wykupienie recept.

– Za jedne leki, które Ola potrzebuje tylko na pięć dni, płacę 20 złotych – oblicza Warmińska. – Do tego jeszcze leki na padaczkę i pozostałe, które musi systematycznie przyjmować. Teraz od lekarza z Elbląga dostałam leki homeopatyczne, które są bardzo drogie. Jednak bardzo jej pomagają. Ola jest teraz taka uśmiechnięta... I lubi spacerować. Wcześniej tylko leżała i nie miała ochoty na nic innego.

Warszawscy lekarze, jak mówi mama Oleńki, nie dają szans na odzyskanie wzroku. Matka jednak wierzy, że jej córka będzie widziała i będzie taka jak inne dzieci – zdrowa. Taką malutką nadzieję daje jej lekarz z Elbląga, który pracuje w Akademii Medycznej w Gdańsku.

POMÓŻMY OLI!

Nasza redakcja będzie wspierać akcję pomocy dla małej Oli. Liczymy na Państwa pomoc.

Pan Adam, ojciec Oli, potrafi zrobić wszystko. Może w którejś z lokalnych firm znajdzie się dla niego praca?

Dary pieniężne można przynosić do siedziby stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ulicy Jagiellończyka w Iławie w dniach: wtorek i czwartek w godzinach od 15:00 do 17:00, w środy od 12:00 do 15:00.

Pieniądze można też wpłacać na konto rodziców Oli w banku PKO BP, nr 29-10203583-537395785.

Tej rodzinie jest potrzebna każda pomoc. Za dobre i szczere serce Ola przesyła swoje uśmiechy.

JOANNA MAJEWSKA

  2003-10-13  

Komentowanie zostało wyłączone (tymczasowo).
Zapraszamy na FORUM
Wróć   Góra strony
119940239


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.