Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2005-02-23

Będzie zwrot podatku VAT!


Szanowna redakcjo! Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie mojej skomplikowanej sprawy.

W roku 1997 kupiłem mieszkanie w domu wielorodzinnym wraz z innymi mieszkańcami. Wykupiona działka pod, jak i wokół budynku została uznana jako wieczyste użytkowanie, za które płacimy podatek na rzecz Starostwa Powiatowego.

Obecnie otrzymałem pismo z informacją, że do płaconego podatku mam doliczyć jeszcze podatek VAT. Dlatego chciałbym wiedzieć, czy jest to zgodne z prawem. Czy można pobierać za jedną działkę podatek od podatku? Proszę redakcyjnego prawnika o szybkie wyjaśnienie mojej sprawy oraz odpowiedź.

JAN NAPIÓRKOWSKI


Od redakcji: O odpowiedź poprosiliśmy urzędników Starostwa Powiatowego w Iławie. Poniżej odpowiedź starostwa z 21 lutego br.


Starostwo Powiatowe w Iławie pobiera opłatę za użytkowanie wieczyste i trwały zarząd gruntów należących do Skarbu Państwa na podstawie art. 71 ust 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 z późn. zm.) w terminie do 31 marca każdego roku z góry za dany rok. Dochody z tytułu użytkowania wieczystego pobierane przez Starostwo Powiatowe są w 75% odprowadzane do Skarbu Państwa będącego właścicielem – za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego.

Z dniem 1 maja 2004 r. z art. 8 ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy opłata za użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu 22% podatkiem VAT.

Uznanie użytkowania wieczystego jako usługi i w związku z tym opodatkowanie opłat z tytułu użytkowania wieczystego podatkiem VAT wyczerpało przesłanki wynikające z art. 4 ordynacji podatkowej mówiące o powstaniu obowiązku podatkowego. Starostwo, określając wysokość opłaty rocznej za 2005 r. z tytułu użytkowania wieczystego gruntu doliczyło więc VAT i poinformowało pismem użytkowników w grudniu 2004 roku.

W 2005 r. w mediach, w tym w czasopismach ekonomicznych, pojawiły się sprzeczne informacje, kto ponosi ciężar tego podatku: użytkownik czy właściciel?

Na wystąpienie Starostwa Powiatowego z dnia 9 lutego 2005 roku o interpretację w przedmiotowej sprawie, Urząd Skarbowy w Iławie wskazał, że opłata za użytkowanie wieczyste, wyliczona zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami, stanowi kwotę brutto, a podatek od towarów i usług jest zawarty w tej opłacie.

W związku z powyższym przyjęte przez Starostwo Powiatowe od 1 stycznia 2005 roku wpłaty na rzecz Skarbu Państwa zostaną skorygowane i zwrócone użytkownikom. Natomiast do użytkowników, którzy nie dokonali wpłaty, zostanie przesłane sprostowanie.

Naliczenie VAT nie wynika z nieznajomości przepisów przez pracowników Starostwa Powiatowego, tylko jest skutkiem rozbieżności w interpretacji prawa przez różne gremia.

BARBARA MYSZKIEWICZ
Skarbnik Powiatu Iławskiego

  2005-02-23  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130995059


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl





Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.