Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Szukaj
FORUM

INFORMACJE
Systematyczne wykradanie kasy z kasy
Płód dziecka znaleziony w lesie
Zjawa czy wabik na kierowców?
Porwali i katowali
Podpalił się z miłości...?
Wioskowa strzelanina
PKO Bank Polski w nowej wersji
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Więcej...

2005-06-01

18 tysięcy na dobry początek


Dla osób, które marzą o własnej firmie, drzwi do biznesu wkrótce mogą stanąć otworem. Iławska Izba Gospodarcza niebawem przystąpi bowiem do realizacji projektu, który umożliwi nowicjuszom start własnego przedsięwzięcia.

Koszty projektu będzie finansować wsparcie budżetu Państwa i Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Główną jego zaletą jest fakt, że założona w trakcie trwania projektu firma otrzymuje na pierwsze inwestycje 18.000 zł. To jednak nie wszystko. Przez pierwsze pół roku (co miesiąc) firma otrzymywać będzie 700 zł na sfinansowanie składek na ubezpieczenie społeczne z szansą na przedłużenie finansowania o kolejne pół roku.

Oczywiście wcześniej projekt przeprowadzi uczestników przez wszystkie etapy tworzenia przedsiębiorstwa, oferując im szkolenia i fachowe doradztwo.

DLA ODWAŻNYCH...

Urzeczywistnienie tego projektu to szansa dla osób, które mają już konkretny pomysł na biznes, ale jeszcze szukają informacji szkoleniowej, fachowego doradztwa, no i pieniędzy.

Nie ma ograniczeń co do wieku, płci i doświadczenia zawodowego beneficjentów. Jednakże priorytetowo traktowane będą osoby, które odchodzą z rolnictwa, a także zagrożone utratą pracy. Poza tym na szczególnych prawach pozostanie młodzież do ukończenia 25. roku życia nie zarejestrowana jako bezrobotna.

– Celem projektu jest wykreowanie warunków sprzyjających samodzielnej aktywności gospodarczej oraz wzrost zatrudnienia poprzez tworzenie lokalnych firm działających poza sektorami tradycyjnymi – mówi Marek Słociński, dyrektor Iławskiej Izby Gospodarczej.

KOMPLEKSOWY CHARAKTER

Ewentualni uczestnicy projektu, czyli osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą będą miały zapewnione kompleksowe wsparcie – na przykład wsparcie z zakresu usług doradcy zawodowego, który zdiagnozuje celowość pomocy, sporządzi plan działania i dobierze właściwe formy. Dla beneficjentów przewidziane są również kursy, które mają rozwijać ich umiejętności zawodowe. Część szkolenia zajmie przekazywanie ekonomicznej wiedzy know-how z elementami indywidualnego doradztwa (coaching). Dodatkowym atutem jest na pewno wsparcie materialne.

– Z pewnością dla przyszłych przedsiębiorców najistotniejszą pomocą będzie, oprócz wsparcia pomostowego, wsparcie finansowe powiązane bezpośrednio z rozruchem przedsiębiorstwa – mówi dyrektor Słociński.

WYSTARCZY POMYSŁ

Projekt będzie się składał z kilku etapów. Warunkiem zakwalifikowania uczestników do etapu pierwszego jest rozmowa kwalifikacyjna z doradcą zawodowym, na której chętni przedstawią pomysły na przyszłą działalność gospodarczą. Kolejnym kryterium będzie pozytywne zaliczenie testu predyspozycji do samodzielnej działalności.

Osoby, które przejdą wstępną rekrutację, zostaną objęte działaniami etapu pierwszego. Beneficjenci na tym szczeblu projektu mogą liczyć na fachową pomoc doradcy. Zdiagnozuje on zakres i rodzaj pomocy niezbędnej do realizacji zamierzonych planów przyszłych przedsiębiorców. Dzięki tym zabiegom stworzone zostaną indywidualne plany działania.

Ponadto uczestnicy zostaną objęci blokiem informacyjnym, na który składają się usługi doradcze i szkoleniowe z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzania. Etap zakończy się oceną biznes-planów przez komisję i rejestracją firm. Natomiast etap drugi projektu to kontynuacja opieki doradcy oraz usługi szkoleniowe w zakresie indywidualnego planu działania beneficjenta. W szczególności obejmą one tematykę podatkową, marketingu, wykorzystania komputerów oraz wiedzę dotyczącą wypełniania wniosków o wsparcie finansowe.

WAŻNA PRAKTYKA

Istotnym aspektem realizacji projektu będą spotkania beneficjentów ostatecznych z przedsiębiorcami.

– To świetne uzupełnienie kwestii teoretycznych – dodaje dyrektor Słociński. – W czasie takich spotkań osoby dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z biznesem będą miały możliwość czerpania wiedzy z doświadczeń działających od kilku lat przedsiębiorców. Poza tym może to być okazja do nawiązania kontaktów biznesowych.

CO TERAZ

Osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia, a przy tym spełniają wymagane warunki, Iławska Izba Gospodarcza zaprasza do swej siedziby przy ul. Sobieskiego 37a (tel. 089 648-57-51 lub 648-63-34).

Wszelkie informacje o Działaniu 2.5 ZPORR można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (www.wmarr.olsztyn.pl).

EWELINA MATUSIAK


  2005-06-01  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
93336113


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.