Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Kozak. Wygrał ze... skrzynką
Trwa modernizacja placu dworca kolejowego PKP
Perony. Iława gorsza od Malborka
PRZEJAZD DO LIKWIDACJI...?
Radny powiatu zatrzymany za jazdę po alkoholu
Marlena Cichocka w programie „MasterChef”
Znaleźli czołg z II wojny światowej
Trzy metry po śmierć
Żuchowski o sytuacji w ratuszu: „Czy leci z nami pilot...?!”
Terytorialsów siła z Iławy
Musimy zmienić podejście do zwierząt
Pikieta mieszkańców pod ratuszem
Mieszkamy w Berlinie, ale kochamy Iławę!
Rzecznik prasowy Tomasz Więcek robił w szpitalu co chciał?
Problem ze szczurami w kamienicy
Majątek burmistrza Iławy
W porzuconym aucie mieszkają bezdomni
NOWA SZEFOWA KULTURY: WARTO INWESTOWAĆ W SIEBIE
„Bolszewicy” atakują powiatowy Inkubator Technologiczny
Karta Praw Rodziny. Kopaczewski i Młotek na „nie”
Więcej...

Forum

32358. 
Odnośnie wpisu numer: 32337

Szanowana Pani "iławianko 53", chyba niedokładnie przeczytała Pani moją wypowiedź albowiem nieco myli się Pani w swoich poście.
Napisałem "niektórym pracownikom urosły piórka bo tak wysoko podnoszą nosy. Ciekawe tylko czy wynika to z posiadanej wiedzy i umiejętności, czy też robienia sobie dobrego public relations na ostatnich zmianach jakie nastąpiły w ratuszu.
Ehhhhh, więcej pokory zalecam niektórym, bo kopanie dołków to nie jest dyscyplina sportowa". Odniosłem się w ten sposób to zachowań niektórych osób które starają sobie "coś" ugrać. W odpowiedzi udzielonej na zapytanie Pana Burmistrza wskazałem, iż jako nie byłem osobistym świadkiem takich zachowań (z tego prostego powodu jak zaznaczyłem, iż tam nie pracuje) i dlatego podawanie szczegółów które przekazały mi inne osoby (Iława i okolice nie jest metropolią, więc przebywanie wśród ludzi pozwala na uzyskanie różnych, ciekawych informacji) było by zbyt daleko posuniętym krokiem, poza tym wierzę, iż ruchy kadrowe w UM i instytucjach będą opierały się jedynie na wymiernych kryteriach takich jak wiedza, doświadczenie, umiejętności a nie - lubię, nie lubię, czy jest z tego czy owego komitetu.
Na marginesie zaś pragnę dodać, iż pomówienie dotyczy ściśle określonych osób, a nie całych grup (czy jak krytykujemy np. strajk w JSW to znaczy, iż pomawiamy wszystkich górników o rozwalanie swojego zakładu pracy czy tylko tych którzy skupiają się jedynie na obronie swojego ciepłego stołeczka i przywilejów nie mających ekonomicznego uzasadnienia).
Myli się Pani, iż nie mam wiedzy dotyczącej pracy urzędników albowiem mam duże doświadczenie zarówno z jednej jak i drugiej biurka i wiem, że nie zawsze administracja publiczna działa tak jak powinna (jak np. mała weryfikacja kadr, ciekawy dobór nowych pracowników, upolitycznienie). Ja np. nie rozumiem dlaczego osoby pracujące w administracji publicznej startują np. na radnych przecież w prosty sposób może powodować to m.in. konflikty interesów, gdzie interes całego społeczeństwa może zostać zepchnięty na dalszy plan.
Kończąc swoją wypowiedź - tak wiem, iż petenci bywają różni (chociaż przypomnę, iż moja wypowiedź nie dotyczyła takiej sfery) są różni, lecz tak samo różni bywają pracownicy urzędów - jedni Pani pomogą, a drudzy stwierdzą, iż nie leży to w ich kompetencji (choć wystarczyłoby nieco zwykłej ludzkiej życzliwości) i odsyłają do tego czy owego pokoju. Dodam, iż kilka spraw również załatwiałem w UM w Iławie i nie spotkałem się tam z nieżyczliwością.
 bobbi
 world, Sobota 14-02-2015

32357. 
Chciałbym odnieść się negatywnie do wypowiedzi radnego Bojko.
Jako mieszkaniec nie uczestniczę w sesjach Rady Miejskiej, bo do tej pory godzina 13 była poza moim zasięgiem. Pracuję do 16. A myślę, że jak kilku pracowników w ratuszu zostanie raz w miesiącu dłużej, to też nic im się nie stanie. To nie Hotel Tiffi czy Hotel Port 110 gdzie pracuje się 24/7 na umowach śmieciowych. Myślę, że burmistrz w taki czy inny sposób rozliczy pracownikom nadgodziny. Także popieram inicjatywę zwoływania sesji na godzinę 17:00.
Druga sprawa. Radny Brzozowski skarży się na małe zainteresowanie dyżurami radnych. I słusznie, bo ja nic o takiej inicjatywie nie wiem. A jeśli takowa jest, to muszę przewodniczącego i radnych miejskich za to pochwalić.
Bardzo proszę o szersze informacje na ten temat.
I nie zgadzam się z radnym Ryszardem Kabatem, że szkoda pieniędzy na rozpropagowywanie tej inicjatywy. Szkoda kasy to raczej na Pana, bo widzę, że nie poczuwa się Pan do społecznej funkcji radnego.
 mieszkaniec
 Iława, Sobota 14-02-2015

32353. 
Dla zainteresowanych mieszkańców Iławy podaję mój adres e-mailowy: radna.zakrzewska@ilawa.com.pl

Zapraszam do kontaktu.
 Anna Zakrzewska, radna Rady Miejskiej w Iławie
 Iława, Piątek 13-02-2015

32352. 
W suskim Rolmaxie ludzie zostali bez pracy.
Ciekawe co będzie następne?
W skali powiatu iławskiego, gmina i miasto Susz jest na drugim miejscu pod względem bezrobocia, a burmistrz Pietrzykowski myśli, że jak zakład masarski w Różnowie zostanie otwarty, to poprawi to sytuację.
Nie poprawi, bo to kropla w morzu potrzeb..
Ludzie nagminnie w sklepie na ul. Bałtyckiej zostawiali cv i nic z tego. Ziemię po tartaku nikt nie chce kupić, a i fabryki puszek nie widać...
 Waldek
 Susz, Piątek 13-02-2015

32348. 
Burmistrz Pietrzykowski, robiąc porządki personalne w centrum sportu, powinien również to samo zrobić w ośrodku kultury. W sąsiednich ośrodkach kultury dyrektorzy prowadzą osobiście różnego rodzaju zajęcia. W Suszu dyrektor pracuje 8 godzin.
Jakie było moje zdziwienie, kiedy zacząłem dochodzić, kim jest Pan doskonale prowadzący WOŚP, później w jego wykonaniu super występ z kolędami. Okazuje się, że to dyrektor domu kultury ze Starego Dzierzgonia.
Oczywiście nie każdy ma predyspozycje do prowadzenia zajęć muzycznych, ale bycie dyrektorem i nic poza tym, to lekka przesada.
 dociekliwy
 Susz, Piątek 13-02-2015

32346. 
Odnośnie wpisu numer: 32344

Skoro delikwent emeryt ma chęć dalej pracować to niech się zadeklaruje, że zapłaci cały ZUS a emerytury się zrzeknie. No bo skoro jest emerytem w wieku produkcyjnym to dlaczego mam na niego płacić to raz a dwa dlaczego ma zabierać pracę innym, dla których robota np w pogotowiu jest jedynym źródłem utrzymania.
To nie jest dyskryminacja ale pazerność i chciwość tego drugiego. Skoro jest taki głodny roboty to niech zostanie ochroniarzem w biedronce. Gość, o którym mowa głodem nie przymiera.
Co do punktów edukacyjnych, szpital szedł ratownikom na rękę i ustępstwa i wystarczyło odrobinę dobrej woli, ale co niektórym nawet zabrakło i tego. Wiesz doskonale, że ministerialne rozporządzenie nie reguluje kar za brak punktów a decyzję co zrobić z delikwentem jak 200 punktów nie przedłoży, pozostawiono do indywidualnej interpretacji pracodawcy. W Olsztynie, jak i wielu innych pogotowiach w Polsce jest krótka piłka: nie masz punktów edukacyjnych zostajesz zwolniony.
 bob ratowniczy
 Iława, Czwartek 12-02-2015

32345. 
Odnośnie wpisu numer: 32336

To ja też przytoczę ciekawostkę. Gmina Ostróda jest bardziej rozwinięta strukturalnie przemysłowo w regionie.
Radni Ostródy dbają o mieszkańców, zapewniają im pracę, inwestują w młodzież. A Susz to miejsce bez perspektyw na przyszłość. Ja się dziwie, aż tak dużo biorą, jakby mniej dostawali może by ruszyli cztery litery i pomogli rozbudować infrastrukturę przemysłową, a co masz w Suszu niż tylko przyklaskiwać na nierealne i bezsensowne pomysły włodarzy.
 sportowy
 Susz, Czwartek 12-02-2015

32344. 
Odnośnie wpisu numer: 32341

Odnośnie wpisu pana kabanosa.
Jeśli ktoś ma problemy ze zdobyciem pracy bo ma emeryturę policyjną, to jest to chyba jakaś dyskryminacja. A tak już na marginesie, to wielu ratowników iławskich jest spoza naszego powiatu, a w samej Iławie sobie tylko dorabiają.
Odnośnie 200 pkt edukacyjnych szkoda, że wszystkich nie potraktowano sprawiedliwie, a jeśli faktycznie były zawierane umowy tzw. kontraktowe z ratownikami bez ogłoszonego konkursu ofert, to jest to chyba niezgodne z prawem.
Czyli polityka karowa po staremu? Nepotyzm w szpitalu to normalka?
 tyż ratownik
 Iława, Czwartek 12-02-2015

32342. 
TŁUSTY CZWARTEK!
Mniam, mniam...
 KURIERZY
 Iława, Czwartek 12-02-2015

32341. 
Odnośnie wpisu numer: 32334

Noooo to było tylko kwestią czasu kiedy się odezwiesz na forum Kuriera "szanowny ratowniku" z gorzkimi żalami do dyrekcji szpitala, bo inni dostali robotę a ty nie.
Przecież wszyscy dookoła wiemy dlaczego nie pracujesz. Masz bracie emeryturę z policji i to nie małą, dodatkowo prowadzisz prywatny biznes i pchasz się z buciorami jeszcze do pogotowia chcąc nam ratownikom uszczuplić to co mamy. My ciężko pracujemy po to aby utrzymać rodziny, opłacić kredyty a ty chcesz pracować aby latać na wczasy po całym świecie i zmieniać samochody jak rękawiczki, oczywiście nowe a nie używane.
Wiesz co? Pracuj sobie, ale zrzeknij się emerytury i płać cały ZUS jak każdy z nas.
Co do zwolnienia ratowników z wieloletnim stażem. Wiesz doskonale, że owi ratownicy sami są sobie winni. Nie dopełnili obowiązku w ramach samodoskonalenia zawodowego, czyli nie zdobyli 200 pkt edukacyjnych w 5-letnim cyklu rozliczeniowym. Jak nie wiesz to powiem ci, że obowiązek szkolenia nałożył na ratownika medycznego Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia.
Co do formy zatrudniania ratowników, nigdy się nie kryłeś z tym, że poinformujesz prasę w jaki sposób zatrudniono 4 nowych kolegów do pracy. Wszyscy wiedzą dookoła kim jesteś i jaki masz charakter.

Ps. O twoim poziomie świadczy konieczność ingerencji moderatora. Mega!
 kabanos - też ratownik
 Iława, Środa 11-02-2015

32340. 
Otwieram Kuriera i oczom nie wierzę. Znowu Pani komendant straży miejskiej Magdalena Woś.
[...]
Tylko dlaczego bez munduru? [...] Jak wyczytałem w ustawie o straży, to strażnik może podejmować jakąkolwiek interwencję tylko w mundurze.
Czy szefowa jest ponad prawem?
[...] Co na to jej bezpośredni przełożeni w ratuszu miejskim?
 Maciej
 Iława, Środa 11-02-2015

32338. 
Ostrzeżenie dla staruszków
Ostrzeżenie dla młodzieży!

NACIĄGACZE!

W ostatnich dniach uaktywnili się agenci legalnej firmy energetycznej z Wrocławia (konkurencyjnej do obecnie dostarczającej prąd). Mają stronę w internecie, na której deklarują załatwianie wszystkich formalności, bo oferują niższe ceny za energię.
Szybciutko wypisują druki umowy, nie wyjaśniając jednak co zrobić z dotychczasowym dostawcą prądu. I tak skuszeni mniejszymi fakturami za prąd (mimo, że dziś płacą tylko 30-50 zł za 2 miejsce) starzy ludzie podpisują umowy...
Po nieprzespanej nocy dochodzą do wniosku, że zostali "lekko" nabrani. Rozpaczliwie szukają pomocy by te umowy wypowiedzieć. Druk wypowiedzenia znajduje się w załączonym do umowy, pouczeniu klienta. Ale ileż tych staruszków zgadnie co z tym fantem zrobić, gdy będą przychodziły 2 faktury...?
I tu kończą się już żarty. Znane są przypadki, gdy osoby zapłaciły po kilka tysięcy, mając obietnicę, że nowa firma w ich imieniu rozwiąże umowę z dotychczasowym dostawcą prądu.
Apel do wnuczków i dzieci osób starszych: sprawdźcie, czy rodzice, dziadkowie są świadomi co podpisali!
Na odwołanie jest 14 dni od podpisania umowy. Niby lege artis, lecz pośpiech w wypisywaniu umów, brak uczciwych wyjaśnień może przynieść potem rozstrój zdrowia seniorów, nie mówiąc już o ewentualnych kosztach.
 czytelnik z okolicy
 Susz, Środa 11-02-2015

32337. 
Odnośnie wpisu numer: 32322

Owe "ogólne stwierdzenie", jak Pan to ujął, jest właśnie pomówieniem wszystkich pracowników i przyszycie wszystkim łatki nieprzyjemnych i zarozumiałych. Jak tak można?
Tego typu stwierdzenia powodują powstawanie stereotypów o pracy urzędników. Skoro nie może Pan swoich wywodów poprzeć konkretnymi przykładami, to po co Pan o tym pisze?
Nigdy nie zrozumiem takich wypowiedzi, zwłaszcza oceniających czyjąś pracę bez jakiegokolwiek pojęcia.
Zdarzyło mi się kilka razy załatwiać jakieś sprawy w urzędzie i zawsze byłam miło obsłużona.
A może problem leży po drugiej stronie, czyli u petenta?
 iławianka 53
 Iława, Środa 11-02-2015

32336. 
Odnośnie wpisu numer: 32324

...miałem na myśli tylko dysproporcje w dietach radnych na przykładzie rady powiatu iławskiego, nie gminy Susz. Tylko porównałem ich wysokość z radą powiatu ostródzkiego.
Radny powiatu u nas 720 PLN, a radny powiatu ostródzkiego 1690 PLN.
Powyższe przytoczyłem jako ciekawostkę.
 mieszkaniec powiatu
 Susz, Środa 11-02-2015

32335. 
Odnośnie wpisu numer: 32329

PZLA, jak mi wiadomo, nie przewiduje w programie dodatkowego biegu masowego.
Ja nie pamiętam, aby na Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych juniorów i seniorów takie biegi planowano, ale proszę o kontakt z osobami zajmującymi się organizacją zawodów.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 11-02-2015

32334. 
A może szanowni Kurierzy zainteresują się nepotyzmem w powiatowym szpitalu iławskim.
Ludzie z wieloletnim stażem, którzy nie mieli znajomości zostali wywaleni z pracy (szczególnie chodzi o pogotowie ratunkowe). Poprzyjmowali nowych [...].
[...]
[...]
Może Dyrektor Orkiszewska odpowie, dlaczego w roku 2014 podpisano umowy cywilnoprawne z ratownikami bez ogłoszonego konkursu ofert? Przecież zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 15-04-2011 o działalności leczniczej taki konkurs ofert musi być ogłoszony.
 ratownik
 Iława, Środa 11-02-2015
Odp. 
Zgłoszenie przyjęte. Dziennikarze Kuriera sprawdzą ten temat.
Żeby ruszyć z miejsca, musimy uzyskać kilka informacji.
Prosimy o kontakt na adres e-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl
 moderator dyżurny
 KURIER IŁAWSKI, Środa 11-02-2015

32329. 
Odnośnie wpisu numer: 32326

Panie Feliksie, a gdzie zawody dla amatorów?
W Warszawie na Ursynowie odbywają się co roku i mają rangę Otwartych Mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 5 km pod auspicjami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Fajna inicjatywa, muszę Panu powiedzieć. Można by to przełożyć na bieg przełajowy.
 Kamil
 Iława, Środa 11-02-2015

32328. 
Ruszył konkurs na nowego szefa hali sportowej w Suszu.
Kurierzy, zapytajcie autora ogłoszenia, dlaczego zmienił wymagania formalne w porównaniu do ostatniego konkursu. Już nie jest wymagane wykształcenie zbliżone profilem do działalności sportowej. Skrócono również staż pracy.
Czyżby potencjalny wybraniec nie spełniał poprzednich wymogów?
 suszak
 Susz, Wtorek 10-02-2015

32326. 
Odnośnie wpisu numer: 32323

Owszem, takie mistrzostwa odbędą się.
Odpowiedzialnym za organizację jest Warmińsko-Mazurski Związek Lekkiej Atletyki w Olsztynie.
Jednakże całość imprezy techniczne, przygotowują i mają na głowie znani nasi iławscy działacze z Pawłem Hofmanem, nauczycielem i trenerem z liceum oraz Wojciechem Żmudzińskim, dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji.
Trasy są omówione. Mistrzostwa odbędą się 21-22 marca dla kategorii seniorskiej (dzień pierwszy) i juniorów młodszych/starszych (dzień drugi). Zgłoszenia, jak wiem, należy dokonać na portalu PZLA. Jednakże system przyjmuje tych, którzy posiadają aktualną licencję zawodniczą, wyrobioną w PZLA. [...]
 Feliks Rochowicz
 Iława, Wtorek 10-02-2015

32324. 
Odnośnie wpisu numer: 32321

Odpowiedz sobie sam na to pytanie czy sobie zasłużyli na dietę radnego w Suszu.
Brak perspektyw na przyszłość, kolesiostwo, wykorzystywanie środków gminy na swoje fanaberie, bale, triathlony, skate park. Czy naprawdę zasługują na złotówkę? Chyba nie.
Kierownik triathlonu, braciszek radnego koordynator lanser wolontariuszy brak jakiegokolwiek doświadczenia w wolontariacie. O czym tu gadać?
A kaska ucieka.
Nie porównuj Ostródy, bo tam to naprawdę rozwojowa gmina, a ten Susz to folwarczek maruderów.
 sportowy
 Susz, Wtorek 10-02-2015

32323. 
Chciałbym się zapytać na jakim etapie są przygotowania do mistrzostw Polski w biegach przełajowych?
Odbędą się one w ogóle? Chciałbym bardzo wystartować. Na razie cisza z tematem. Podpisany list intencyjny to tylko 1/10 drogi.
 Kamil
 Iława, Wtorek 10-02-2015

32322. 
Odnośnie wpisu numer: 32314

W zakresie zmian, które następują w ICK, to mam nadzieję, iż będą one na plus, gdyż miasto potrzebuje ożywienia kulturalnego, by móc zarówno przyciągnąć gości z zewnątrz jak i wciągnąć samych mieszkańców.
Ot, aby było więcej takich działań - jak np. wspólne zaangażowanie samorządu i prywatnych przedsiębiorców w zakresie realizacji mistrzostw Polski w biegach przełajowych.
Mam również nadzieję, iż w czasie sprawowania swojego mandatu w przypadku ruchów kadrowych będzie Pan również dawał szanse wykazania się po prostu również tym, z którymi wcześniej Pan nie współpracował. Najgorszą zmorą administracji publicznej w naszym kraju jest dobór pracowników, który nie zawsze jest oparty na powszechnym i transparentnym wyborze.
Co do kwestii drugiej, to może wyjaśnię - nie jestem, nie byłem i nie staram się, aby być pracownikiem UM, ani żadnej instytucji podległej - jednakże, jako, że Iława jest małym miastem i bywa się w mieście to się słyszy wiele rzeczy - niektóre dobre, a niektóre złe.
Jako, że bezpośrednio nie byłem świadkiem zachowań, o których wspomniałem to podawanie bardziej szczegółowych przykładów mogłoby haczyć o pomówienie (a daleko jestem od rzucania bezpodstawnych, wyraźnie spersonalizowanych oskarżeń), dlatego w swojej wypowiedzi oparłem się jedynie jak Pan to podkreślił ogólnym stwierdzeniu. System moich wartości opiera się na uczciwości, równości oraz rywalizacji opartej jedynie na posiadanej wiedzy, umiejętności i doświadczeniu, dlatego też pozwoliłem sobie zasygnalizować pewne zachowania, które w systemie administracji publicznej działającej przecież na rzecz Naszego, Wspólnego Dobra nie powinny mieć miejsce.
Dziękuje za zainteresowanie moim postem oraz udzieloną odpowiedzią i życzę powodzenia w dalszej pracy.
 bobbi
 world, Wtorek 10-02-2015

32321. 
Mój wpis będzie nieco niejako wbrew panującym nastrojom związanym z szeroko pojętą władzą lokalną. [...]
Diety radnych z sąsiedniego powiatu ostródzkiego w zależności od funkcji są one wyższe od iławskich nawet o tysiąc złotych - przy powierzchni i liczbie ludności porównywalnej dla obydwu powiatów. Może więc nie jest aż tak najgorzej z tą naszą władzą?
 mieszkaniec powiatu
 Susz, Wtorek 10-02-2015

32320. 
Czy prawdą jest, ze radny nie ma obowiązku ujawniać swoich pieniędzy na kontach bankowych, co najwyżej - z własnej woli...? Tak twierdzi Kukiz, ale dlatego, że nie wstydzi się swoich pieniędzy - ujawnił.
 niedoinformowany
 Iława, Wtorek 10-02-2015

32319. 
Ciekawy jestem na jakim etapie są ustalenia dotyczące ekranów przy torach kolejowych w Iławie. Niebezpiecznie cicho zrobiło się na ten temat.
 obserwator
 Iława, Wtorek 10-02-2015

32317. 
ANDRZEJ DUDA pokazał jak
być skutecznym i medialnym

Uwaga tekst optymistyczny! Starszy Pan, ten zaszczuty i sponiewierany we wszystkich ośrodkach szczucia i poniewierania, razem z całą „frekwencją”, która stanowiła tło dla Andrzeja Dudy, podrzucał kolorowe baloniki. Ta scena ujęła mnie najbardziej, bo przy pełnej zgodzie, że Jarka nie da się przedstawić w mediach jako lidera prawicy, na taki gest stać tylko wielkich. Nie wiem kto był scenarzystą i reżyserem całego spektaklu, ale kłaniam się nisko geniuszowi i bije brawo Kaczorowi za odwagę. Być wodzem i stanąć z boku, dla wspólnego celu, to się prawie w ogóle nie zdarza. Przypuszczam, że w każdym polskim domu sobota wyglądała bardzo podobnie, trzeba było nadrobić zaległości nagromadzone w tygodniu i dlatego telewizor wyłączony albo mruczy sobie w tle.

U mnie mruczał i naprawdę nie miałem ochoty śledzić, co się na ekranie dzieje, jednak padło kilka zdań, które mnie przyciągnęły. Ktoś w „dużym pokoju” zaczął mówić tak normalnie, naturalnie i prawdziwie, że wybiegłem z kuchni, aby sprawdzić, czy to na pewno ten Duda, który jest mylony z innym Dudą. Wyborcy mają nieograniczony komfort i mogą sobie wybrzydzać do woli, zupełnie inne wymagania są stawiane reporterom TVN i tym, którzy dzisiaj mają drugą zmianę naprawdę współczuję. Cholernie ciężko prymitywnie trzeba będzie się przyłożyć, żeby z Andrzeja Dudy zrobić Komorowskiego. Chwalenie polityka to zadanie dla samobójcy, niemniej mam dość pesymizmu i „przeintelektualizowania”. Na chłopski rozum! Mamy młodego, wygadanego, ambitnego, bo musiał ćwiczyć tę mowę ze sto razy, a po drugiej stronie pacynkę nadzianą na wskazujący palec Moskwy, która duka z kartki i co najważniejsze nie w naszym imieniu i interesie.

Wybrać kogoś czy głosować na coś? To żadne pytanie. Zrodził się długo oczekiwany optymizm i niech tak zostanie, choćby na siłę, a nawet koniecznie na siłę. Za chwilę Duda będzie miał gorzej od Macierewicza, bo stał się śmiertelnie niebezpieczny. Porównanie konwencji Komorowskiego i Dudy musi wyglądać, jak mecz Realu Madryt z Pogonią Ścinawa, z tym, że na takie spotkania nasi ligowi kopacze się motywują, a Komorowski liczy na „Fryzjera”. Głupio pisać z takim pensjonarskim podnieceniem na klawiaturze, jednak mnie przekonuje i dodaje wiary każda ciężka praca i beznadziejna na starcie walka. Andrzej Duda wystartował z pełnym przygotowaniem i talentem, niech mu się dalej na jeszcze wyższym poziomie darzy.
 Matka Kurka
 Piotr Wielgucki, Poniedziałek 09-02-2015

32316. 
Odnośnie wpisu numer: 32310

Janusz „Siara” Rewiński w swoim starym dobrym stylu kabaretowym wykpił Bronko Komorowskiego:
„Stań u drzwi, i sam się broń, bo Bronek śpi!”

 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 09-02-2015

32315. 
Odnośnie wpisu numer: 32281

Jeśli rozchodzi się o dobór kierowców do prowadzenia AdamPojazdu, to w Radzie Miejskiej mamy specjalistę-radnego, który prowadzi Naukę Jazdy. Ten gościu musi znać się na kierowcach.
Swego czasu lekarka z Nowego Miasta, radna wojewódzka z PSL, dobrała sobie na kierowcę osobistego do dowożenia jej do pracy w Olsztynie znanego na okolicę, byłego najwyższego stanowiskiem z milicji drogowej.
I co? Nachlanego za kółkiem zwinęli nasi koledzy policjanci.
Dobór nie sprawdził się.
 ORMO-wiec
 Iława, Poniedziałek 09-02-2015

32314. 
Odnośnie wpisu numer: 32311

Szanowny Panie Bobby, o ile przyjmuję do wiadomości Pańską uwagę dotyczącą obsady stanowiska dyrektora Iławskiego Centrum Kultury przez Panią Ewę Wiśniewską, o tyle bardzo mnie zaniepokoiła dalsza część Pana wypowiedzi.
W kwestii zmian personalnych w ICK mam na chłodno wkalkulowane wszelkie emocje, jakie temu wydarzeniu towarzyszą. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy od A do Z-et przyjmuję na siebie, oddając każdemu iławianinowi oddzielnie należny przywilej do swobodnej oceny mojej, akurat właśnie takiej personalnej decyzji.
Zupełnie inaczej rzecz wygląda gdy sygnalizuje Pan aktualną kondycję wybranych pracowników ratusza. Celnie uderza Pan w strunę, na dźwięk której jestem szczególnie wyczulony.
Od blisko dwóch i pół miesiąca zadaję sobie wiele trudu, by w ratuszu zbudować sensowny organizm zdolny do współdziałania ze sobą i otwarty na ludzi. Dlatego Pana słowa na temat urzędniczych zachowań stają się dla mnie tak bardzo nieprzyjemne. Będę Panu bardzo zobowiązany jeśli zrezygnuje Pan ze stwierdzeń o charakterze ogólnym i posłuży się jakimś solidnie dookreślonym przykładem. To jedyna możliwość bym przy Pana wydatnej pomocy mógł takim zachowaniom skutecznie się przeciwstawić.
 Adam Żyliński
 Iława, Poniedziałek 09-02-2015

32313. 
Drodzy Kurierzy, jest sprawa w ktorej jest wiele niejasnosci.
Powinien zostac ogloszony przetarg ofert na prowadzenie kregielni na obiekcie plywalni Ilawie (obecnemu dzierzawcy koniczy sie umowa).
Pan kierownik basenu i jego przelozony nabrali wody w usta.
Czyzby znowu wszystko bylo ustawione pod stolem?
 zinteresowany
 Ilawa, Poniedziałek 09-02-2015

32312. 
Na iławskim Osiedlu Ostródzkim przy ul Zielonej (w okolicy bagienka) zagraża wiszący pień starego drzewa.
Byłoby dobrze, aby odpowiednie służby uprzątnęły ten zwalony pień.
 mieszkaniec
 Iława, Poniedziałek 09-02-2015

32311. 
Odnośnie wpisu numer: 32283

Zmiany w funkcjonowaniu iławskiego Urzędu Miasta oraz jednostek podległych następują, tylko tak się zastanawiam czy faktycznie są one właściwe, bo jakoś odnoszę wrażenie, że nic w sposobie sprawowania władzy nic się nie zmieniło.
Odwołanie z ICK dyrektora Woźniaka co prawda odczuwam na plus, bo jakoś intensywnego życia kulturalnego w Iławie nie zauważyłem jak ten Pan był przy sterze, jednak sposób powołania nowego dyrektora (którym, jak wynika z informacji prasowych ma być była Pani dyrektor) odbieram negatywnie.
Nie przekonują mnie argumenty, że to uznany pracownik, że już był etc. Ja rozumiem, iż burmistrz chce mieć zaufane osoby koło siebie, ale nie popadajmy w paranoje - taki krąg powinien być ograniczony jedynie do najbliższego gabinetu, a nie wszelkich pozycji kierowniczych. Wydawało mi się, że karuzela stanowisk w UM i jednostkach podległych będzie opierała się na obiektywnym, transparentnym i opartym na posiadanej wiedzy i doświadczeniu wyborze danego kandydata, a jakoś mi tego brakuje w stosowaniu bezpośredniej nominacji.
Czy faktycznie liczy się to kto był w jakim komitecie i kogo popierał? Proszę nie stosujmy takich metod jak wybieranie specjalistów bez konkursu do nie istniejącego portu (zresztą ta budowa mnie wkurza albowiem starostwo buduje sobie porcik, którym będzie - jak mówią ludzie - kuriozalnie zajmował się Powiatowy Zarząd Dróg, a drogi wymagają napraw np. dalsza część drogi Tynwałd-Rudzienice, czy Frednowy-Wiewiórki).
Poza tym, jak wieści z ratusza niosą, to niektórym pracownikom urosły piórka bo tak wysoko podnoszą nosy. Ciekawe tylko czy wynika to z posiadanej wiedzy i umiejętności, czy też robienia sobie dobrego public relations na ostatnich zmianach jakie nastąpiły w ratuszu.
Ehhhhh, więcej pokory zalecam niektórym, bo kopanie dołków to nie jest dyscyplina sportowa.
 bobbi
 world, Poniedziałek 09-02-2015

32310. 
Wystawienie Andrzeja Dudy do wyborów prezydenckich jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu publicznym Jarosława Kaczyńskiego.
Od 25 lat żaden z polityków III RP nie wygłosił takiej mowy - 40 minut oracji bez kartki.
Mamy wreszcie w Polsce polskiego Obamę, który ze swadą, swobodą, energią przemawia do ludzi. Wyprostowany, szczupły, wygolony, gładki, idealnie skrojony garnitur, stonowany w barwach krawat. Tak ma wyglądać prezydent państwa.
Na salonach szok. Bo jak na tle Dudy wygląda Komorowski: zgnuśniały, zmęczony, wujowaty, ględzący, czytający z kartki bez przekonania we własne słowa.

 bazalt
 skorupa ziemska, Niedziela 08-02-2015

32308. 
Odnośnie wpisu numer: 32303

Ja złudzeń już dawno nie mam.
Uważam, że póki co jesteśmy niezbyt łakomym kąskiem dla Rosji. Przemysł mamy w rozkładzie, jesteśmy pomiatani przez Zachód, wojsko mamy słabe.
Putina interesuje póki co, aby utorować sobie drogę na Krym. I wydaje mi się, że nie odpuści bo byłoby to sprzeczne z jego wielkomocarstwowymi zapędami i wewnętrznym przekonaniem o tym, że Rosja musi być wielka. [...]
 Kamil
 Iława, Sobota 07-02-2015

32307. 
Podobno były starosta, obecny członek zarządu powiatu Maciej Rygielski jest nadal ujęty w arkuszu organizacyjnym szkoły "budowlanki" jako kierownik do spraw kształcenia. Zastępuje go jakaś pani tymczasowo na czas pełnienia funkcji w starostwie.
Jeśli tak jest, to mamy tu bezczelną kombinację i zapewnione miękkie lądowanie na wypadek autu ze starostwa.
Tak na marginesie, Benia jest specjalistką w tej materii i już dzisiaj ma zabezpieczoną przyszłość na wypadek niepowodzenia w najbliższych wyborach. Przepraszam, pani dyrektor "od budowy jaskiń i dróg okrężnych", bo żaden przytomny człowiek nie uwierzy w jej moc sprawczą, że dzięki niej Iława rozkwitła.
Ciekawe czy Stanisław Kastrau przechodząc na emeryturę kolejową na początku grudnia ubiegłego roku otrzymał odprawę emerytalną z PKP czy już według ustalonego wynagrodzenia ze starostwa. Ważne o tyle, że ta druga odprawa mogła być z 6 razy wyższa od tej pierwszej i wypłacona z naszych podatników pieniędzy...
 stokrotka 221
 Iława, Piątek 06-02-2015

32306. 
W MOPS-ie pracuje córka Pana przednika - władcy suskiej Filii Urzędu Pracy. Rozumiem, że znajomości pomogły w otrzymaniu wakatu, ale [...]
 sympatyk kultury
 Susz, Piątek 06-02-2015

32304. 
Odnośnie wpisu numer: 32302

Taka sytuacja nie tylko u nas w gminie wiejskiej jest normalnym tokiem rzeczy w Polsce. A w sejmie nie masz podobnych pijackich mord recydywistów? Nie chcę tu pisać.
Recydywiści, którym któryś raz już zabrano sądownie prawo jazdy, nie przejmują się tym - oni nadal prowadzą samochody, ciągniki, śmieją się nam w ślepia.
Widać, taka Polska miała być skrojona, by nas - podobnie jak w historii bywało - rozebrali, rozdarli na strzępy. Zresztą jaki wójt, taki radny, taki sołtys.
 separatysta
 Dąbrowa, Piątek 06-02-2015

32303. 
NASZE BEZPIECZEŃSTWO TO UŁUDA

Szpica NATO to kpina i manewr pod publiczkę! W przypadku agresji wroga na reakcję części sił wchodzących w jej skład będziemy musieli czekać nawet... 45 dni!
Jesienią ubiegłego roku NATO podjęło decyzję o utworzeniu tzw. szpicy, czyli wyspecjalizowanych sił szybkiego reagowania. Problem w tym, że tylko 5 tys. żołnierzy wchodzących w skład tej jednostki będzie gotowa do interwencji w ciągu 5-7 dni. Pozostałe siły (około 10 tys. żołnierzy komponentu lądowego, morskiego i powietrznego) będą gotowe do walki dopiero w ciągu... 30-45 dni!
Uwzględniając fakt stopniowej przez ostatnie lata likwidacji zdolności bojowej polskiego wojska przez ekipę PO, pomoc NATO w ciągu 45 dni może być zdecydowanie zbyt późna.
Zwłaszcza, że np. Rosjanie mogą choćby z Obwodu Kaliningradzkiego rozlać się po północnej Polsce słynną metodą hybrydową w ciągu 1 dnia.
Pamiętajmy, że Iławę od granicy z Rosją dzieli raptem 100 kilometrów.
 Agent J-23
 Iława, Piątek 06-02-2015

32302. 
Odnośnie wpisu numer: 32296

Panie Wójcie Harmaciński!
Dlaczego osoby z prawomocnym wyrokiem sądu mogą być sołtysami? Przecież każda osoba publiczna powinna świecić wzorem, a nie być kłusownikiem, awanturnikiem, złodziejem czy jeździć pod wpływem alkoholu.
"Statuty sołectw uniemożliwiają kandydowanie na sołtysa lub członka rady sołeckiej osobom skazanym prawomocnymi wyrokami sądów".
Dlaczego więc w Gminie Iława statut sołectw został zmieniony?
 zbólwersowana
 Gmina Iława, Czwartek 05-02-2015

32301. 
1. Napisali fakt w prawicowym tygodniku, że pewien osobnik przebrany za kobietę mieszka w domu z... kobietą.
Główny Ściek zawył! Jezuuuuuuuuuu jaka homofobia! To jest transfobia!
To jest oburzające! „Wszyscy jesteśmy Ania!” Dosyć! Walczmy o prawa ludzi prześladowanych i dyskryminowanych ze względu na orientację!
Ta Polska to straszne miejsce! Tu nie można swobodnie oddychać!

2. Islamiści zrzucili homoseksualistę z siódmego piętra [asysta kamer].
Ciszaaaaa......
 logik
 internety, Czwartek 05-02-2015

32299. 
Leszkowi Olszewskiemu zrobił Lenin wodę z mózgu.
Jego niedawny felieton (wydanie nr 5, strona 37) dobił się do dna.
[...] Okazuje się że każdy może pisać co mu ślina na jęzor przyniesie.
Dowiaduję się z tych miernych wypocin jaki to fajny pomocnik z tego Włodka Ilicza Lenina był dla młodego ucznia LO. Taki równiacha, co to pomaga w szkole przechytrzyć los i to za jedyne 10 zł wrzucone do kibla. Opisuje wiele sytuacji, gdzie prosił o pomoc Ilicza i już wszystko było tak jak należy.
Można by to było uznać za młodzieńcze wygłupy, jakich wiele człowiek w życiu popełniał, ale niestety dorosły Leszek nadal tęskni za swoim czarnoksiężnikiem (sic!). Zobaczył jego obraz wiszący gdzieś tam w galerii i już mu się marzy wysłać komando, aby nastąpił jego powrót do macierzy (sic!).
Pomijam żenujące użycie w kontekście "Matka Boska Częstochowska kontra Fatimska", ale dla takiego lewaka i antyklerykała to bułka z masłem. Co prawda na początku felietonu wspomina o ofiarach, gwałconych kobietach, mordach dokonywanych przez Armię Radziecką "oswobadzającą" w 1945 roku Deutch Eylau, ale nie przeszkadza mu to w dalszej części wspominać i "wygładzać" postać jednego z największych zbrodniarzy świata, czerwoną kanalię, która tę właśnie zdziczałą Armię współtworzył, a najazd której w 1920 roku bohatersko Polacy odparli. Ten bolszewicki morderca milionów ludzi nienawidził Polski i Polaków, kazał mordować duchownych katolickich i prawosławnych, niszczył wszystko co było związane z wiarą w Boga i polskością.
Koniec wypocin jest taki: "Ilicz wróci do macierzy! Najlepiej do LO, tam czarnoksiężnik działał, a przypuszczam, że działa nadal, tylko nikt o tym nie wie. Nie lekceważcie magii, nie opłaca się!" - pisze iławski okultysta zadżumiony komunistycznym ścierwem.
Dyrekcja znamienitego liceum, do którego też uczęszczałem, powinna wydać zakaz wstępu w swoje mury ludziom, którzy oficjalnie plują na pamięć Polaków, którzy ginęli broniąc Ojczyzny przed zalewem czerwonej bolszewickiej zarazy. [...]
Krótkie podsumowanie: haniebny i antypolski tekst Leszka Olszewskiego.
 Krzysztof Karbowski
 Bielice, Czwartek 05-02-2015

32298. 
Odnośnie wpisu numer: 32297

Papugi i pawie Europy są w każdej epoce.
Słowo "like" (wym. lajk) wrzucone w zdanie w języku polskim brzmi jak czkawka, która dopada mówcę.
Zamiast "lajk" można użyć słowa "pochwała", a może zdrobniale "pochwałka".
"Chat" (wym., w przybliżeniu, czat). Słyszę często o "czatowaniu", że ktoś jest "na czacie". Dla obeznanych nawet na poziomie podstawowym z językiem angielskim używanie tego czasownika jest śmieszne, prostackie. A przecież "chat" po polsku to "pogawędka", "pogadanka". Czy to nie brzmi ładniej...?! [...]
 bazalt, lingua straniera
 Polonia, Czwartek 05-02-2015

32297. 
Odnośnie wpisu numer: 32293

Cechą współczesnego języka jest to, że jest żywy i szybko się zmienia. Słowo "lajk" z pewnością niedługo trafi do słowników nie jako całościowy synonim słowa "polubienie", a określenie konkretnej czynności wyrażającej aprobatę dokonywanej za pomocą kliknięcia myszką w ikonkę w kształcie kciuka uniesionego w górę (na popularnym portalu społecznościowym "twarzoksiążki"). Czy takie ujęcie tematu zadowala Pana Panie bazalt?

Brak u niektórych radnych indywidualnego konta e-mail, jak również brak woli, żeby je posiadać niesie określone konsekwencje. Owszem wciąż będą dostępni dla wielu swoich wyborców, ale nie dla wszystkich. Nasuwa się pytanie czy radny reprezentuje tylko tych co na niego głosowali (a to w dużej mierze ludzie, z którymi wiążą go jakieś związki osobiste) czy wszystkich mieszkańców okręgu, z którego startował? Także tych, którzy nie mają z radnym bezpośrednich relacji sąsiedzkich, rodzinnych czy koleżeńskich, ale są za to mocno zaangażowani w sprawy lokalnej społeczności?

Jest grupa obywateli, wcale liczna, dla których Internet to naturalny kanał komunikacji. To osoby, które chętnie spotkałyby się z radnym twarzą w twarz, a jakże, ale po godz. 19 w dzień powszedni, albo w weekend. Który z radnych będzie gotowy na takie poświęcenie? Szkoda Panie bazalt, że skupił się Pan na złośliwościach względem mojej osoby zamiast na samym problemie, a chyba nie jest taki błahy jak się zdaje na pierwszy rzut oka.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Czwartek 05-02-2015

32296. 
Czytałem wywiad z wójtem gminy Kurzętnik Wojciechem Dereszewskim, laureatem konkursu „Eko-Lider Warmii i Mazur 2014”. Mowa jest głównie o osiągnięciach wójta i gminy za które ten tytuł został przyznany. Jestem pod wrażeniem co do osiągnięć.
Zastanawia mnie jednak inna śmieszna sprawa co do "Eko-Lidera". Niech w końcu wójt Harmaciński wypowie się publicznie w tej sprawie. Podprowadził tytuł czy nie? (jak mu to zarzucano w kampanii wyborczej). Przekonuję się, że jednak to PSL miał rację.
Niech Pan Harmaciński nie pokazuje już tego trefnego zaświadczenia od Pani wiceprezes wojewódzkiego funduszu, bo może jej za to pismo bardzo zaszkodzić.
Odwagi wójcie Harmaciński, odwagi! A może PSL to do końca wyjaśni.
 wędkarz
 gmina iława, Środa 04-02-2015

32295. 
Co jest grane?
Zapraszam do spojrzenia na tablicę informacyjną przy Gminie w Suszu.
Nawet można się dowiedzieć o kredytach jakie są kochane i można żyć z tych kredytów.
Szkoda tylko, że nie można dowiedzieć się na przykład o pracy gminy.
[...]
 juras 86
 Susz, Środa 04-02-2015

32294. 
Odnośnie wpisu numer: 32289

Ale co, radny Stachu Milewski nie chciał skrzynki e-mail?
Chodziłem do niego na wykłady z prawa jazdy - takiego nowoczesnego zgrywał. Wygadany, obeznany. A tu poczta elektroniczna przeraziła go?
To po co on nam potrzebny w ratuszu, gdy świat do przodu idzie, a on nadal w [...].
 kursANTY
 Iława, Środa 04-02-2015

32293. 
Odnośnie wpisu numer: 32289

"Jak za facebookowymi lajkami".
A może by tak po polsku jaśnie nowoczesny Europejczyk napisał. Lajk! Lajk! Tak, to rooooooooobi wielkie na mnie wrażenie. Ta światowość. Ta angielskość.
Ci starcy, "sędziwi radni", tacy zacofani, że wolą żywy, bezpośredni kontakt z wyborcą.
Nowoczesny Europejczyk pisze dalej:
"A najlepszy kontakt w ich mniemaniu to spotkanie twarzą w twarz i jak tak się głębiej zastanowić, to wcale nie jest takie zacofane. W małych, lokalnych społecznościach to zawsze będzie najskuteczniejsza forma kontaktu z koegzystującym otoczeniem."
Tu Europejczyk okrywa wręcz Amerykę. Wzrusza mnie jego wysoka domyślność i błyskotliwość. Żywię więc nadzieję, że Europejczyk z Iławy zbliży się do realnego świata ludzi, co nie musi wykluczać nowoczesnych technik łączności. W życiu bowiem ważne są proporcje i umiar.
 bazalt
 skorupa ziemska, Środa 04-02-2015

32292. 
Odnośnie wpisu numer: 32236

Ty pracowałeś, a koordynatorzy-naganiacze lasowali się na triathlonie. Odwalcie ciężką robotę a oni tylko spijali śmietankę z waszej pracy.
Zamiast zajmować się wolontariuszami, naganiacz-historyk latał koło burmistrza jak [...] a wolontariusze mdleli na trasie.
Nie sztuka zaprosić 1000 zawodników ale zapewnić im zabezpieczenie.
A oni musieli przebierać się na parkingach i pod Biedronką. Jeszcze tyle wyzwisk nie słyszałem pod adresem organizatorów.
Wstyd i żenada.
Wiejską zabawę to mogą organizować - jeden z epitetów od zawodnika.
Aż szkoda było tego słuchać.
 sportowy
 Susz, Środa 04-02-2015

32291. 
Odnośnie wpisu numer: 32289

Szanowny Panie Tomaszu!

Z tym sędziwym wiekiem Pana Pankowskiego, mego kamrata, to poleciałeś Panie po bandzie jak Bródka w finale olimpijskim w Soczi.
Po bandzie tzn. na granicy wyczerpania fizjologicznego, czyli w obszarze przekroczonej bariery zakwaszenia wysiłowego.

Sędziwym wiekiem to obnosi się moja teściowa, która - dożywszy setki - przy dobrym zdrowiu obstaje i nie uważa się wcale za sędziwą osobę. Jakże daleko radnemu Pankowskiemu do sędziwości.

Doskonale zauważasz czym kierują się wyborcy, wybierając nieco starszych od Was. Dla nich właśnie Pan Pankowski jest autorytetem jeszcze i nieważny był jego wiek, a nawet, jak sądzę, specjalne zaangażowanie społeczne, widoczne w mediach.

Tymczasem mój koleś również, działacz sportowy, którego nazwisko znane nie tylko w mediów, nie dostąpił już dwukrotnie progu rady, zaś innemu znajomemu, nie starczyło autorytetu, by zaliczyć piątą, jak się nie mylę, kadencję w radzie.

Ja zaś, przeciwieństwie do wielu, nurzam się w Internecie i jak łódka brodzę, omijam ostrowy burzanu, czyli chwasty jakie tam wyrastają. Wolę być - jak Kiejstut Dąbrowski powiada - oko w oko na rozmowach z towarzystwem podobnej profesji i działania.

Kto chce, ten mnie znajdzie i jest rozmowa, kogo ja chcę, też go znajdę i jest druga rozmowa. Tak było w sprawie pewnych zdarzeń np. w Klubie WiR. Kontakt przez pocztę elektroniczną na nic by się zdał. Ot i cała prawda, Panie Kiejstucie, o potrzebie elektronicznych skrzynek pocztowych.
 Feliks Rochowicz
 Iława, Środa 04-02-2015

32290. 
Babcie i Dziadkowie! Weźcie to pod uwagę.
Trwońcie majątek i nie oglądajcie się na rodzinę.

Uciekli do miasta: Jaś, Kasia i Władek.
A na działce został tylko stary dziadek.

Jasiu jest magistrem, inżynierem Władek.
Kasia mecenasem, działkowiczem dziadek.

Jasiu ma toyotę, mercedesa Władek,
Kasia jeździ oplem, a rowerem dziadek.

Jasiu mieszka w bloku, a willę ma Władek.
Kasia duży bliźniak, w altance mieszka dziadek.

Przyjechali na działkę: Jaś, Kasia i Władek.
Będą pomagali, ucieszył się dziadek.

Kasia się opala, działkę kopie dziadek.
[.......................................................]

Szaszłyczek dla Jasia, karkówka dla Władka,
Kasia je skrzydełka, kaszanka dla dziadka.

Miał dziadek w tym roku plon nie byle jaki.
Wszystko mu zabrały miejscowe próżniaki:

Wór jabłek dla Jasia, wór śliwek dla Władka,
Ziemniaki dla Kasi, szczaw został dla dziadka.

Brzuszka dostał Jasiu, siły nabrał Władek,
Kasieńka rumieńców, z głodu umarł dziadek.

Sprzedali więc działkę, podzielili spadek,
Wszyscy coś dostali. Dostał nawet dziadek...

Jaś, Kasia – pieniądze, kosiarkę wziął Władek,
A łopatą w dupę, od grabarza – dziadek.
 pradziadek
 Iława, Środa 04-02-2015

32289. 
Odnośnie wpisu numer: 32288

Indywidualnych maili, jak widać, nie chcieli przede wszystkim starsi radni, czyli osoby, które zapewne gorzej sobie radzą z Internetem i wciąż są nieufni wobec tego medium. Może nie powinniśmy się na to obrażać, bo to osoby, które preferują kontakt indywidualny z wyborcami, którzy podobnie jak oni, z Internetem są raczej na bakier.

Taka specyfika naszego samorządu i trzeba jeszcze trochę czasu, żeby to zmienić. Na przykład radny Pankowski mimo sędziwego wieku i rekordowego stażu w Radzie Miasta zmiażdżył w wyborach dużo młodszych od siebie konkurentów na swoim okręgu. Na jego miejscu też czułbym się pewnie i nie zawracał sobie głowy jakimiś mailami i Internetami. Skoro dotąd nie było mu to potrzebne to po co ma w jesieni życia eksperymentować? Lepsze jest wrogiem dobrego.

Zależność jest prosta. Jak za facebookowymi lajkami młodego pokolenia nie pójdzie w parze obywatelskie zaangażowanie i gotowość do działania poza sferą wirtualną to się nam władza nie unowocześni. Na razie starsze pokolenie wciąż jest górą, bo w odróżnieniu do młodych potrafi się zmobilizować w najważniejszych momentach,(m.in. na wybory). Dlatego owo pokolenie wciąż wyznacza trendy komunikacji władzy lokalnej ze społeczeństwem.

A najlepszy kontakt w ich mniemaniu to spotkanie twarzą w twarz i jak tak się głębiej zastanowić, to wcale nie jest takie zacofane. W małych, lokalnych społecznościach to zawsze będzie najskuteczniejsza forma kontaktu z koegzystującym otoczeniem.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 03-02-2015

32288. 
NIESPEŁNA POŁOWA RADNYCH
BĘDZIE MIAŁA SŁUŻBOWE MAILE

W batalii o służbowe skrzynki poczty elektronicznej radnych w Iławie stanęło na tym, że ratusz założy je tylko chętnym. W efekcie na 21 radnych wyraziło taką gotowość tylko 9:

ROMAN BRZOZOWSKI
WŁODZIMIERZ HARMACIŃSKI
EWA JACKOWSKA
RYSZARD KABAT
TADEUSZ LOTZ
JANINA OKOŁOWSKA
GRZEGORZ PRZYTUŁA
ANETA RYCHLIK
ANNA ZAKRZEWSKA

Powstanie też jeden wspólny adres e-mail dla całej rady miejskiej.
Szczegóły w najbliższym wydaniu Kuriera w środę.

Teraz polecamy wcześniejszy artykuł na ten temat:
http://www.kurier-ilawski.pl/czytaj/Rdni-czytac-e-maile-moga-razem/4329
 KURIERZY
 Iława, Wtorek 03-02-2015

32285. 
Radni opozycyjni PSL na sesji powiatu zakwestionowali budowę "portu śródlądowego (towarowego)".
Ktoś mi przypomniał, iż Iławie jest potrzebny taki port, by miała dostęp do morza. Ale nie o to idzie, lecz o koszty i jego bezużyteczność na skutek obniżenia się wody w stawie zwanym Jeziorak.
Ten ktoś również wyjawił pewien sekret o którym niewielu w Iławie wie, albo jeszcze nikt. Tym sekretem jest doskonale widoczne obniżanie się poziomu lustra wody w Jezioraku, oczywiście skutkiem problem hydro- oraz geologicznych, czego mądrale z "główna doradcą" w starostwie nie przewidzieli. A mogli, jeśli tacy mądrzy.
Owe obniżenie lustra wody będzie generowało kolejne koszty przebudowy istniejących pomostów na niższe - o czym jeszcze radni nie wiedzą - by żeglarz przy niskim poziomie wody nie musiał za pomocą drabiny na pomst z łodzi wchodzić.
O "statkach towarowych" już nie wspomnę.
A zatem kolejny w starostwie mają problem, którego sami nawarzyli.
 separatysta
 Gizerek, Wtorek 03-02-2015

32283. 
Odnośnie wpisu numer: 32281

Jak się czujemy, gdy jedziemy autem z kimś obcym za kierownicą?
Ja bynajmniej niekomfortowo.
Dlaczego? Bo zwłaszcza za kółkiem powinna siedzieć osoba zaufana.
 iławianka 53
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32282. 
Odnośnie wpisu numer: 32279

W informacjach na temat byłego dyrektora Woźniaka, lansowanego na króla młodzieżowej muzyki w Iławie, jakieś nieporozumienie się wkradło. Dowiadujemy się o nim, jako o podobno nadzwyczajnym znawcy kultury POspolitej, szczególnie młodzieżowej, a tymczasem, masz babo placek - poszedł precz, bo słaby.
Jak dziś pamiętam fakt, kiedy wywiadowcy Kuriera latali po mieście z mikrofonami, do których gęgała właśnie młodzież, że w Iławie latem była muzyczna i kulturalna nędza.
A podobno Woźniak w opiniach pewnych sfer, lansujących PO-kulturę, wypadał na fenomena i awangardę kulturową XXI wieku.
 separatysta iławski
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32281. 
Odnośnie wpisu numer: 32271

Panie burmistrzu Żyliński!
Czy na zatrudnienie Pana M. jako osobistego kierowcy miał wpływ fakt, że startował z Pańskiej listy wyborczej w ostatnich wyborach i nie został radnym, więc trzeba było w inny sposób jemu to zrekompensować?
 ważka
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32280. 
Odnośnie wpisu numer: 32276

...tym bardziej, że przedłużenie umowy o pracę dla dyrektora Woźniaka nastąpiło dosłownie w [!] ostatnich chwilach urzędowania poprzedniego burmistrza Ptasznika, a to dopiero budzi ogromne wątpliwości i niesmak.
Bo na przykład, czy Pan Ptasznik pytał nowego burmistrza Żylińskiego o zgodę na przedłużenie wieloletniego kontraktu dyrektora Woźniaka?
Pytanie retoryczne.
 iławianka 53
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32279. 
Odnośnie wpisu numer: 32272

"Grupa Miłośników Muzyki Rockowej"- jaka grupa?
To wstyd i żenada! Małolaty ze zgrabiami zamiast gitary i garów.
Dyrektor Tomasz Woźniak? Śmiech na sali. I nie mowa tu o Carnigoll Holl, tylko o kinoteatrze i amfiteatrze w Iławie.
A niech sobie płaczą i gile wycierają. Stypę już urządzili w IOWA CLUB (bodajże u kolegów Tomcia i piątkę można było nawet Ojcu Dyrektorowi przybić). Jaka to błazenada!
Czy wy (koledzy) myślicie o innych mieszkańcach Iławy? Nie sądzę! Najazd na obecnego burmistrza jest co najmniej nie na miejscu. Woźniak ma to, na co sam zapracował zasłużył. Nie robił nic, tylko kumple się liczyli (dj-e od siedmiu boleści).
Noooooooo i ten tort na urodziny... No comment.
Pamiętam Panie Tomaszu, jak Pan i kumpelstwo zaufanych pracowaliście!
 MRJ
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32277. 
Odnośnie wpisu numer: 32272

"Grupa Miłośników Muzyki Rockowej" zrobiła sobie z Iławskiego Centrum Kultury swoisty prywatny folwark.
Jako stary wielbiciel ciężkiego grania (włosy długie nosiłem jeszcze wtedy, gdy koledzy z GMMR bawili się foremkami w piaskownicy), sam niejednokrotnie próbowałem ruszyć temat co do kapel występujących na Famie Rock. Argumentowałem, że może by zrobić sondę albo jakiś plebiscyt jakie gwiazdy chcielibyśmy widzieć w Iławie. Niestety bez odzewu, bez chęci nawet podjęcia tematu. Nudne się zrobiło ciągłe słuchanie Vervraxu albo P4P.
Ponadto stary dyrektor Woźniak niejednokrotnie płakał, że z biletów nie wyszli na prostą. I wcale się nie dziwię jak pół Iławy właziła na koncerty z plakietką zwieszoną na smyczy i przyczepioną do szlufki w spodniach, że niby organizator.
Chlanie piwska, palenie zioła na terenie amfiteatru - oto jaki obraz pozostał mi w pamięci jak zamykam oczy i widzę GMMR. Wielcy iławscy rockersi są teraz w ciemnej dupie, bo zabrali im ich guru w ICK, a tym samym skończyła się samowolka co do kapel przynajmniej na Famie. Śmiem stwierdzić, że zapraszali kapelki, które to im leżały i przy których mogli błysnąć na gwiazdy.
Gdy Woźniak obejmował w Iławie resort kultury, łudziłem się, że powieje świeżością, że będziemy mieli prawdziwą petardę w ICK-u, a tymczasem mieliśmy jak co roku imprezy nic niewarte.
 bob budowniczy
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32276. 
Odnośnie wpisu numer: 32271

Szanowny Panie!
Burmistrz nie ma formalnego obowiązku konsultacji z jakimkolwiek podmiotem w sprawie powołania tej czy innej osoby na stanowisko dyrektora zakładu miejskiego.
Ponadto, co najważniejsze, Pani Ewa Wiśniewska pracowała już na tym stanowisku i to, zdaje się, ważyło, aby przywrócić ją do zajmowanego dawniej stanowiska.
Opinia wielu osób jest za Nią, w tym - również środowiska artystycznego.
 spec-doradca
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32275. 
Bardzo proszę Kurierów o interwencję w sprawie oznakowania odcinka obwodnicy iławskiej od ronda przy IPB (ulica Lubawska) do mostu nad rzeką Iławką (koło Ekodrobu).
Stan znaków drogowych jest opłakany, tablice znaków są wyblakłe, słupki znaków powykrzywiane, naprzeciw zakładów drobiarskich z ziemi wystaje kawałek słupka od znaku (około 30 cm). Nie wspomnę o pozarywanych krawężnikach przy zjazdach.
Jednak największą bolączką jest oznakowanie przejścia dla pieszych przy hurtowni budowlanej. Od strony Lubawskiej brak znaku drogowego informującego o przejściu dla pieszych, a malowanie pasów tego przejścia już praktycznie nie istnieje, starło się.
Ostatnio byłem świadkiem, jak kierowca samochodu na obcych tablicach o mało nie potrącił tam kobiety. Pewnie nawet nie wiedział, że jest tam przejście dla pieszych.
Przejściem tym porusza się wiele osób, szczególnie w godzinach, kiedy pobliskie zakłady kończą lub rozpoczynają zmiany. Czy musi się wydarzyć tragedia, żeby oznakowanie zmieniono?
 KZM
 Iława, Poniedziałek 02-02-2015

32273. 
Mija dziś 30 lat od śmierci największego polskiego pisarza XX wieku - Józefa Mackiewicza.
W telewizorniach - cisza. Został tylko Internet.
Gdy pytam się ludzi w Iławie, co mówi im to nazwisko, zapada milczenie.
A przecież wiele jego powieści powinno znajdować się w kanonie lektur szkolnych.
Miał, i ma nadal wielu wrogów. Na emigracji np. Jan Nowak Jeziorański (szef Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa). Adam Michnik w latach 80-tych XX wieku mówił mniej więcej tak: "Jego powieści będą wydawane w Polsce po moim trupie".
I tak się niestety dzieje. Są wydawane, ale w Anglii. Można te książki jednak w Polsce nabywać.
Wpis mój nie dotyczy spraw lokalnych, o co czasem czytelnicy tego forum mają pretensje. Uważam jednak, że mieszkańcy naszej małej ojczyzny zasłużyli na zapoznanie się z twórczością tego zamilczanego, acz wielkiego pisarza. Ułatwi to nam zrozumienie naszej polskiej, i nie tylko, współczesności.
 bazalt
 http://www.pch24.pl/cena-prawdy,33683,i.html
 skorupa ziemska, Sobota 31-01-2015

32272. 
Oświadczenie "Grupy Miłośników Muzyki Rockowej" to dziecinada. Ręce opadają. Niedojrzałe dzieci zabierają zabawki i odchodzą, bo dyrektora Woźniaka nowy burmistrz wyrzucił z ICK!
Było wiadomym, że tak się stanie. Niebezpiecznie jest wierzyć, że coś trwa wiecznie. Chłopcy, dla kogo robiliście swoją muzykę? Wychodzi na to, że tylko dla siebie i dla dyrektora Woźniaka!
Zresztą takie opinie po mieście chodziły już od dawna.
Chłopcy, nikt inny jak tylko fani festiwalu FamaRock ucierpią na Waszym zachowaniu, a chyba muzykę tworzy się dla ludzi, którzy chcą jej słuchać i dają temu wyraz kupując bilety itp.
Można to robić dalej - bez względu na to, kto jest dyrektorem ICK.
 rockowiec
 Iława, Sobota 31-01-2015

32271. 
Panie burmistrzu Żyliński!
Bardzo proszę o informację w jakim terminie i z jakimi środowiskami artystycznymi przeprowadzał Pan konsultacje w sprawie powołania Ewy Wiśniewskiej na nowego dyrektora ICK...?
Od kiedy Pani Wiśniewska wiedziała o objęciu przez nią tego stanowiska? Jakie są główne założenia umowy programowej zawartej z tą osobą?
Czy na zatrudnienie tej akurat osoby miał wpływ fakt, że startowała z Pańskiej listy w ubiegłorocznych wyborach?
 Baltazar
 Iława, Piątek 30-01-2015

32270. 
Odnośnie wpisu numer: 32267

Ma Pan rację - 45 lat, a nie 60. To, co działo się po 89 roku, to też wolna amerykanka. To, co się dzieje tu i teraz, też mocno odbiega od tego, jak powinno być.

Ponad dwa miliony osób na emigracji pokazuje bezpośrednio jak źle jest w Polsce. Kolejne dwa miliony na bezrobociu też wskazuje, że źle się dzieje. Część zarejestrowanych jako osoby bezrobotne jedynie wykorzystuje system, aby zarobić więcej.

Pracodawcy też chętnie zatrudniają na czarno, bo to oszczędność. Przykładowo osoba zarabia na rękę 1500 złotych, co jest sumą bardzo skromną (niecałe 400 €) pracodawca płaci 2500, a państwo zabiera 1000 złotych, czyli 75% od sumy wynagrodzenia jaką dostaje osoba pracująca. Można też policzyć procent wynagrodzenia od kosztu pracownika (jak się ma 1500 do 2500) wyjdzie 60%. A gdzie vat, akcyza, podatek od nieruchomości? (jak ktoś ma szczęście mieć nieruchomość). A gdzie OC dla szczęśliwców co mają samochód i inne podatki...? (np w paliwie).

W momencie jak sobie wszystko policzymy to Państwo zabiera o wiele za dużo. Do kopalń dopłacamy 200 000 000 złotych miesięcznie, ale kto tam tak zarabia? Ten co pracuje, czy ten z przerośniętej administracji? W Polsce w wielu dziedzinach, gdzie przerost administracji, procedur jest absurdalny. Kto za to płaci? My w ogólnie pojętych podatkach, jak i w kredytach, które rząd na nas bierze, a pewnego dnia będzie trzeba je spłacić. Majątek skutecznie wyprzedawany.

Przykład usilnych prób prywatyzacji Lasów Państwowych. Jeśli dalej osoby nami rządzące będą szły tą drogą to z czasem sami oddamy się np niemieckiemu rządowi, bo tak bardzo będziemy mieli dość rodzimych partii jak i polityków. Możemy też być świadkami, gdy wielkie korporacje przejmą władzę. Bo państwo musi działać w granicach prawa, które tworzy (najczęściej na szybko, niechlujnie, aby ugasić istniejący pożar, a nie mu przeciwdziałać) a korporacja, co widać po bankach, robi co chce, i pozostaje bezkarna personalnie, bo żaden menger za wielomilionowe, czy wielomiliardowe przekręty nie poszedł do więzienia. A koszty ewentualne i tak przerzucają na klientów, czyli nas. Wsparcie z unii? Innowacyjność? Dym w oczy.

Biedne społeczeństwo nie może majsterkować na odpowiednim poziomie. Nie może tworzyć nowych technologii, bo nie ma zaplecza, ani czasu, bo próbuje wiązać koniec z końcem, spędzając dziesiątki godzin dodatkowo w pracy, jak i na np remontach, gdzie godnie zarabiający po prostu by zatrudnił ekipę budowlaną. Najbardziej innowacyjne są osoby zaradne, pracujące, a wsparcie jest dla bezrobotnych najlepiej wieloletnich, patologicznych, którzy już nie potrafią być innowacyjni, bo tak życie ich niczym walec rozjechało.
 Aleksander Krygier, lat 35
 Iława, Piątek 30-01-2015

32269. 
NIEBEZPIECZNY ŚWIR

Przez lata budził strach wśród mieszkańców Siemian. Groził ludziom, że ich zabije i spali im dobytek. Gdy ostatnio wyszedł zza krat, we wsi doszło do pożaru i innych zniszczeń. Wtedy to 120 osób podpisało się pod dramatycznym apelem do wójta, a ten wysłał go do prokuratury i policji.

– Pamiętam, co ostatniego lata wydarzyło się w Szałkowie, dlatego uznałem, że nie ma na co czekać – mówi wójt Harmaciński, mając na myśli Łukasza D., który zadźgał nożem swojego ojca i ciężko ranił matkę.

Wtedy mieszkańcy Szałkowa też alarmowali, że boją się mężczyzny, który później okazał się niepoczytalny.

W bieżącym wydaniu czytaj na stronach 2-3.
 KURIERZY
 Iława, Środa 28-01-2015

32268. 
Odnośnie wpisu numer: 32267

A mi się wydaje, że jakby cały czas normalnie było, jakby pracę ludzie mieli, jakby traktowani byliby normalnie, to i normalnie by było. A tak wychodzą w takich chwilach z ludzi złe przywary - zawiść, zazdrość, cwaniactwo.
Jednakże też jest w tym dużo naszej winy, bo zamiast wyjść na ulice i zamanifestować, ludzie wolą frustracje wylewać po forach internetowych albo na Facebooku.
 Kamil
 Iława, Wtorek 27-01-2015

32267. 
Odnośnie wpisu numer: 32265

Panie Aleksandrze, gburów nie siała tzw. komuna, bo oni sami się rodzili i zawsze rodzą.
Czy do komuny zaliczył Pan kilkanaście lat po 1998? Uważam, że teraz jest największy wysyp gburów i durniów. Do tego dochodzą złodzieje, oszuści i różnego autoramentu przekręty.
Dotyczy to wszystkich środowisk - władzy od góry w Warszawie do dołu w Iławie, i różnych środowisk biznesmeńskich. W każdym środowisku widać dewiacje.
To, co teraz obserwujemy jest wytworem nowych czasów, po 1998 roku.
Według niektórych to, co się działo za tzw. 45 lat komuny to mały pikuś!
 czytelnik z okolic
 Iława, Wtorek 27-01-2015

32266. 
Odnośnie wpisu numer: 32265

Wybacz kolego, ale jest wśród nas pewna specyficzna nacja, która szczególnie się wyróżnia.
Ona osiedliła się niegdyś w PZPR, potem w SdRP, następnie SLD, potem część z nich przeszło do różnych Porozumień Lokalnych, albo sztucznych kutasów i świńskich ryjów, by po czasie i porażce niektórzy z nich znowu wrócili na dawne czerwone śmieci. Niestety kolego, ale są to bardzo nieciekawi ludzie.
Ale można koło nich żyć. Trzeba tylko nauczyć się omijania.
 ORMO-wiec
 Iława, Wtorek 27-01-2015

32265. 
Odnośnie wpisu numer: 32261

Iławianko 84.
Uważam, że Iława i jej mieszkańcy co do gościnności jak i otwartości są w średniej krajowej.
60 lat komuny niestety z wielu zrobiło gburów. Bardzo dużo nam brakuje do Rzeczpospolitej sprzed zaborów, która była niesamowitą mieszanką kulturową. Teraz wiele osób starszych 40+ jest ksenofobami, tak przed obcymi jak i przed młodymi.
 Aleksander Krygier, lat 35
 Iława, Wtorek 27-01-2015

32264. 
Odnośnie wpisu numer: 32250

Panie Tomaszu, zapoczątkowany przez Pana temat nie dotyczy naszego stosunku do historii Iławy, lecz Pana stosunku.
Wspomina Pan o współczesnych iławianach. A czyż Pan Lecher nie jest współczesny?
Rozmowa z Panem przypomina grę w szachy z gołębiem... Argumenty zbywa Pan mianem "interesujących" oraz "uważamy, myślimy, musimy, mamy". Ucieka Pan od odpowiedzi na konkretne pytania. Gdyby Pan znał lepiej historię miasta Iławy, jak i jej mieszkańców, nigdy by Pan takich bzdur nie napisał.
Odpisując do Pana Lechera, że "poniosło go", uważam to za chamstwo. Widać słowo pokora nie jest Panu znane.
Jeśli chce Pan dowiedzieć się czegoś o historii Iławy, polecam udać się na spotkanie z Panem przewodnikiem Paczkowskim.
 Aleksander Krygier, lat 35
 Iława, Wtorek 27-01-2015

32263. 
Odnośnie wpisu numer: 32261

Upsssssss, a ja jestem osobą napływową, czyli co - jestem niegościnny i nie bardzo miły? A mi zawsze się wydawało, że wszystko zależy od człowieka i nie można generować na podstawie obrazu grupy cech pojedynczej osoby.
No ba ale jak widać człowiek codziennie nabywa nowej wiedzy;) Choć wydaje mi się, że takie stwierdzenie my lepsi a wy gorsi można określić powiedzeniem - przyganiał kocioł garnkowi;)
Zapomina się, iż winę za wszelkie konflikty ponoszą Ci którzy zawsze mają najlepsze pomysły i chcą zmieniać świat - politycy. To oni w pędzie to władzy, przywilejów doprowadzają do nieszczęść o takich szarych ludzi. Czemu winne była np. 12-letnia Helga, 2-letni Piotrek czy też 8-letnia Żenia? Temu, że paru debili chciało przetestować swoje urojenia? Niestety na polityce zawsze tracą Ci najmniejsi, najbiedniejsi czy też najbardziej uczciwi.
I takie działania występują również w dniu dzisiejszym w otaczającym nas świecie - nie zawsze przyjmują one formę działań zbrojnych bo dziś są bardziej wyrafinowane, ale ich skutek jest taki sam - grupa traci, aby mogła zyskać garstka!
 bobbi
 world, Wtorek 27-01-2015

32261. 
Odnośnie wpisu numer: 32251

Wmieszam się poniekąd do dyskusji odnośnie pięknej przedwojennej Deutsch Eylau.
Również jestem zainteresowana wojennymi losami ludzi z Prus. Niestety wydaje mi się, że zbyt wiele nie uda się już dowiedzieć w tej materii, bo ci, którzy jeszcze żyją to albo nie maja sił na opowieści, albo maja Alzheimera albo nie znają się na komputerze, co też i nie dziwi. Zresztą wielu z nich spolszczyło swoje nazwiska, żeby moc tu dalej mieszkać, toteż nie łatwo pewnie ich odszukać.
Dziwi mnie za to, to ze są na tym forum ludzie, którzy poniekąd bronią czerwonych "wyzwolicieli", że niby zdarzali się wśród nich "normalni"z ludzkimi odruchami, Ano jak wszędzie, ale w przeważającej części to była dzika horda, bo wiadomo, ze na front zawsze wysyłali trzodę, najgorszy motłoch. A przecież nie plądrowali tylko Iławy, ale cała Polskę i Niemcy.
I gwarantuję wam, że gdyby (odpukać!) mieliby tu wejść poprzez wojnę, to zrobiliby to samo nawet w XXI w.
Co do tego, że Iława poparła Hitlera, to nie ma się co dziwić. Po prostu poparli silniejszego, jak im się wtedy wydawało.
A trzeba pamiętać, że na pruskich terenach obowiązywał język niemiecki. Ponieważ te tereny zamieszkiwali Prusacy (nie mylić z Niemcami, bo Prusacy to plemiona nie spokrewnione z Niemcami tylko "spokrewnione" językowo, bo na osadnictwie niemieckim). Mieszkali tu również Niemcy i Polacy - w pewnym odsetku. Zatem poparcie dla Polski nawet nie wschodziło w grę.
Minusem tych powojennych zajść, jest dziś to, że Iława jest niestety zlepkiem narodowości. Pomijam autochtonów, nawet pominę Niemców i Polaków, którzy wcześniej mieszkali tu razem a Prusakami. Ale przez pozostałą ludność napływową Iława jest dość niegościnnym i niesympatycznym miejscem.
I nie jest to 100% moja opinia, ale ludzi którzy nas odwiedzają. Może to wina ich odrębnych obyczajów i kultury totalnie innej on "naszej pruskiej" ale tak niestety jest.
 iławianka 84
 Iława, Poniedziałek 26-01-2015

32260. 
Po spotkaniu noworocznym Susza, rozgrzmiały wpisy na forum na temat
triathlonu, osób zaproszonych i samych włodarzy. I słusznie! W stosunku do innych samorządów takich wpisów nie ma. A dlaczego?
Odpowiedź jest prosta.
Pozostałe samorządy w powiatu iławskiego dawno już zrezygnowały z
takich biesiadnych i WYSTAWNYCH imprezek. [...] Bo takie spotkania nie służą żaden sposób mieszkańcom, tylko ich dzielą.
Burmistrz Susza zaprosił 350 osób. I po analizie fotorelacji, dobrze już
wiemy dla kogo te spotkanie było i na pewno nie służyło wymianą
poglądów na rzecz rozwoju gminy, ale było podziękowaniem za kompanię
wyborczą zaproszonych z klucza gości – sklepikarzom, naganiaczom i
byłym radnym.
Wydano około 40 tys. złotych na prywatną imprezkę Pietrzykowskiego. To niezła sumka, za która można by było zrobić bardzo wiele w Suszu… ale cóż, zabawa ważniejsza niż potrzeby mieszkańców.
 gość
 Susz, Poniedziałek 26-01-2015


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 41 42 43 ... 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... 212 213 214 ... 342 343 344 następna ] z 344126189750


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.