Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

TEKSTY

2006-05-17

„eMeMy” mają się dobrze


Niedawno głośno było o likwidacji zakładu Mazurskich Mebli International w Olsztynie. Jak sytuacja wygląda w Iławie? Na szczęście tu o zwolnieniach czy likwidacji się nie mówi. Wręcz odwrotnie: brakuje meblarzy i czeka na nich praca!


O likwidacji zakładu MMI w Olsztynie i grupowych zwolnieniach pracowników niedawno było głośno w całym województwie. Powód zwolnień?

– Niski kurs euro i mocna złotówka, które utrzymują się od kilku miesięcy, naraziły nas na ogromne straty – tłumaczył w „Gazecie Olsztyńskiej” Stefan Tkaczyk, prezes zarządu MMI, którego 90 proc. produkcji trafia na eksport. – Dłużej nie możemy generować długów i stąd taka decyzja.

Dziś większość pracowników MMI w Olsztynie została już zwolniona – pozostawiono jednak linię do produkcji tzw. płyty komórkowej.


W IŁAWIE SPOKÓJ

W pewnym momencie pojawił się niepokój, że być może zwolnienia nastąpią także w iławskim zakładzie MMI, produkującym meble nietapicerowane.

– Plany zwolnień nigdy nie dotyczyły zakładu w Iławie, a tylko i wyłącznie w Olsztynie – wyjaśnia Witold Fotek, dyrektor ds. organizacyjnych olsztyńskiej centrali MMI. – Co do zakładu w Iławie nie mamy nawet cienia wątpliwości, że będzie istnieć.

– Co prawda jakiś czas temu nie przedłużaliśmy umów o pracę na czas określony, ale nie było to związane z żadnymi globalnymi problemami – dodaje Dariusz Miśtal, dyrektor Zakładu MMI nr 11 w Iławie przy ul. Lubawskiej. – Tak dzieje się cyklicznie co roku w branży meblarskiej. Potem późnym latem znowu ogłosimy nabór ludzi do pracy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w MMI szykują się zmiany organizacyjne – każdy zakład ma stanowić osobną spółkę. Zakład nadal jednak pozostanie w rękach niemieckiego kapitału.

Prywatnym firmom finansowo może pomóc także samorząd lokalny. Chodzi tu o ulgi czy odroczenia płatności w podatkach za grunty i nieruchomości. Choć o kłopotach, jak napisaliśmy wyżej, mowy nie ma, to – jak zapewnił nas burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz – w temacie odroczeń deklaruje on „swoją otwartość” dla MMI.


BRAKUJE... RĄK DO PRACY!

Kapitałowo z MMI powiązane są dwa inne zakłady w Iławie: Mazur Comfort, produkujący meble tapicerowane oraz MM Logistic, zajmujący się magazynowaniem i spedycją mebli.

– Żadne istotne zmiany się u nas nie szykują – informuje Wojciech Sawicki, dyrektor MM Logistic, mieszczącego się przy ul. Ostródzkiej. – Zatrudnienie u nas waha się w granicach 120-130 osób.

Na brak zamówień nie narzeka Mazur Comfort, zatrudniający prawie 450 ludzi. Problemem jest za to... brak rąk do pracy!

– To naprawdę zastanawiające, że ludzie się do nas nie garną. Mam 20 wolnych stanowisk do obsadzenia – mówi Andrzej Podlewski, dyrektor Mazur Comfort, którego zakład stoi przy ul. Lubawskiej. – Niebawem wraz z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizujemy kurs tapicera. Ludzi do pracy potrzebujemy jednak od zaraz i naprawdę się dziwię, że stabilna praca, jaką oferujemy, nie ma wzięcia!

Dlatego dyrektor Podlewski za pośrednictwem Kuriera apeluje do bezrobotnych mieszkańców Iławy, Susza, Prabut, Kisielic i innych miejscowości – nawet do tych bez wykształcenia tapicerskiego, ale chętnych do nauki – by zainteresowali się pracą w Mazur Comfort.

– Zarobki przy produkcji wynoszą od 600 do 1200 złotych na rękę, w zależności od doświadczenia i wydajności danego pracownika. Pieniądze te są wypłacane zawsze na czas – zachęca dyrektor. – Do tego każdy pracownik ma dostęp do świadczeń z funduszu socjalnego, takich jak paczki dla dzieci na święta, refundacje kolonii czy bony na zakupy wręczane z różnych okazji.

RADOSŁAW SAFIANOWSKIZakład MMI w Iławie: jak zapowiada szefostwo,
tu zwolnień grupowych nie będzie

  2006-05-17  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132215237


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.