Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Chciał spalić go żywcem
Mieszkał z trupem
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Więcej...

2007-04-11

Lubawa kontra reszta powiatu


Środkowe i północne gminy powiatu iławskiego znów działają, by zabrać z Lubawy powiatowe biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tym razem sprawa jest poważna, bo niebawem agencji kończy się dzierżawa lokalu w Lubawie.


Dyskusja na temat siedziby biura ARiMR (zwanego przez rolników potocznie „ajaksem” od skrótu IACS – unijnego systemu kontroli inwentarza) rozgorzała na ostatnim posiedzeniu Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Dyskusja była tym bardziej ostra, że gościem spotkania był sam Waldemar Sekściński, dyrektor wojewódzkiego oddziału ARiMR w Olsztynie.

– Pełnimy rolę służebną i nie nam decydować, gdzie znajdzie się biuro powiatowe – zapewnił dyrektor. – O tym decyduje wyłącznie wola rolników.


GMINY MUSZĄ DAĆ KASĘ

Sprawa zaś wygląda tak, że siedziba biura w Lubawie, na południu powiatu, jest utrudnieniem dla rolników z gmin Kisielice, Susz i Zalewo. Także rolnicy z gminy Iława opowiadają się za przeniesieniem biura do Iławy. Z biurem muszą współpracować wszystkie gospodarstwa rolne korzystające z unijnych dopłat, czyli praktycznie wszystkie istniejące.

– Są już głosy, że niektórzy wolą jeździć do Olsztyna albo Kwidzyna – ostrzegł wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński i przypomniał, że w Iławie jest lokal odpowiedni dla biura agencji: po POM-ie przy ul. Ostródzkiej.

– Siedzibę biura da się przeflancować – zapewnił dyrektor Sekściński. – My na to jednak nie wygospodarujemy pieniędzy, musi więc być udział finansowy samorządów.

– Wiem jednak, że w Lubawie kończy się umowa dzierżawy, a agencja ma pieniądze na zakup lokalu, więc tak czy siak będziecie kupować dla siebie jakąś nieruchomość – wytknął burmistrz Zalewa Bogdan Hardybała, zorientowany z racji tego, że wcześniej był kierownikiem właśnie „ajaksu” w Lubawie. – Poza tym w Lubawie jest ciasno, a archiwum z dokumentami rośnie.

Sekściński stwierdził, że po świętach wielkanocnych spotka się z samorządowcami powiatu iławskiego (gminami oraz starostwem) i ustali wreszcie jednoznaczne stanowisko co do siedziby biura.


BARDZIEJ ZARADNI

Wtedy to na spotkaniu padła kontra.

– Nie oddamy tak łatwo biura! – zaoponował Kazimierz Urbański, członek Izby Rolniczej, a także prezes Lubawskiej Spółdzielni Usług Rolniczych i Handlowych od której ARiMR dzierżawi lokale przy ul. Kupnera w Lubawie. – Ponieśliśmy wydatki na adaptację pomieszczeń. W Lubawie i okolicach ludzie są bardziej zapobiegliwi i gospodarni. Kiedy myśmy w 2002 roku chodzili koło tego, to gdzie wyście byli?! Jeśli zabierzecie nam biuro, wówczas Lubawa poszuka innego partnera, który potraktuje ją poważniej!

Przypomnijmy, że w 2002 r. poprzednie kierownictwo ARiMR o umiejscowienie siedziby biura w Lubawie obwiniło iławskie starostwo oraz władze miasta Iławy, które to rzekomo nie zaproponowały lokalu na terenie Iławy. Jak jednak broniła się ówczesna starosta Aleksandra Skubij, agencja dostała dwie propozycje – starą komendę policji oraz prywatny budynek po biurowcu Rolimpexu obok targowiska – i z żadnej z nich nie skorzystała.

– Przekłóciliśmy 4 lata. Teraz mamy nadzieję, że problem załatwi za nas władza – skwitował Witold Socha, członek Izby.

Po tych słowach władza pojechała zwiedzać nieruchomość na ul. Ostródzkiej w Iławie.

RADOSŁAW SAFIANOWSKIKazimierz Urbański z Lubawy: – Nie oddamy biura!„Ajaks” wywołuje emocje. Dyskusja była chwilami ostra.

  2007-04-11  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
133028309


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.