Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Nowe zarobki burmistrza
Tortury mrożące krew w żyłach
Pijany policjant za kółkiem!
Internetowy dział INFORMACYJNY czasowo zawieszony
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Więcej...

2005-01-26

Budżet powiatu: zdrowie najważniejsze


Wyposażenie nowej bryły szpitala, instalacje wind w DPS Lubawa i starostwie, zmiana systemu ogrzewania w Zespole Szkół w Suszu oraz przebudowa internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – to kilka z największych wydatków w budżecie na 2005 rok powiatu iławskiego. Będą też wydatki drogowe. Ponadto w DPS Susz kończona jest budowa przeszklonego tarasu z windą, a w szpitalu pojawi się nowy rentgen.

W tegorocznym budżecie powiatu iławskiego planuje się 49,2 mln zł dochodów. Wydatków będzie o 5,4 mln zł więcej. Powstały deficyt pokryją kredyty.

W tym artykule przedstawiamy przede wszystkim największe wydatki inwestycyjne powiatu, które w tegorocznym budżecie stanowią prawie 10% wszystkich kosztów. Reszta pieniędzy idzie na bieżącą działalność powiatowych instytucji (wynagrodzenia i koszty utrzymania obiektów).

SŁUŻBA ZDROWIA

W tym roku aż 3 mln zł z budżetu powiatu przeznaczonych zostanie na dofinansowanie wyposażenia nowej bryły iławskiego szpitala.

– Chcemy w ciągu najbliższych dwóch lat dokonać inwestycji w służbie zdrowia, by spełnić wszystkie wymogi sanitarne oraz bezpieczeństwa radiologicznego – mówi starosta iławski Ryszard Zabłotny. – Na przykład są decyzje nadzoru o wyłączeniu z użycia dwóch przestarzałych aparatów rentgenowskich, które znajdują się w naszym szpitalu. Dlatego w ubiegłym roku pozyskaliśmy unijne środki na nowy, cyfrowy rentgen. W tym tygodniu podpisujemy stosowne porozumienie w tej sprawie i nowa aparatura pojawi się jeszcze wiosną.

Aparat kosztować ma 1,4 mln zł, z tego unijna dotacja wyniesie aż 1,1 mln zł.

Powiat zamierza także w lutym złożyć dwa wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu medycznego dla szpitala. Jak mówi starosta, już przy uznaniu jednego wniosku uda się kupić sprzęt dla oddziału chirurgicznego i traktu porodowego, które znajdą się na I i II piętrze nowej bryły szpitala.

Jesienią natomiast zostanie złożony wniosek o fundusze unijne na ostateczną adaptację pomieszczeń w nowym budynku (ścianki działowe oraz instalacje). Optymistyczny plan zakłada, że do końca 2006 roku w nowej bryle szpitala zacznie funkcjonować porodówka i chirurgia.

– Następnym krokiem będzie przeniesienie oddziału dziecięcego z poddasza starego gmachu na miejsce zwolnione po oddziale chirurgicznym – mówi Ryszard Zabłotny.

POMOC SPOŁECZNA

W tym roku w DPS Susz zostaną zakupione nowe pralnice (30 tys. zł) oraz samochód towarowo-osobowy (dofinansowanie powiatu 30 tys. zł). W DPS Lubawa przy ul. Grunwaldzkiej pojawi się winda za blisko 60 tys. zł oraz garaż i pomieszczenia gospodarcze (20 tys. zł).

Pensjonariusze o największym stopniu upośledzenia przebywają w Domu Pomocy Społecznej w Suszu. Dlatego właśnie kończone są w tej placówce dwie inwestycje rozpoczęte jeszcze w zeszłym roku – instalacja windy oraz budowa na piętrze, od strony południowej, przeszklonego tarasu.

– Dzięki temu niektórzy pacjenci po raz pierwszy będą mieli szansę przebywać w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach, a dzięki windzie niektórzy po raz pierwszy od lat zjadą na trawę nad jezioro Suskie – mówi starosta.

Inwestycje finansowane są ze środków powiatu i województwa. Zakończenie prac już w lutym.

DROGI

W tym roku złożone zostaną trzy wnioski o unijne dotacje w powiatowym drogownictwie: na dokończenie modernizacji drogi Prątnica-Omule-Złotowo w miejscowości Omule (gm. Lubawa) długości 550 m (powiat zaciągnie kredyt 240 tys. zł, a 720 tys. chce pozyskać z zewnątrz), kapitalny remont wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi – ul. Wojska Polskiego (wyjazd na Radomno; wydatek 250 tys. zł) oraz remont drogi Ogrodzieniec-Trupel w gm. Kisielice (30 tys. zł; w tym przypadku prace mają się zakończyć w 2009 roku).

Budowa chodnika w Fijewie (droga Lubawa-Rumienica) ciągnąca się od 2000 roku, pochłonie w tym roku 50 tys. zł z budżetu powiatu. Ta najdłuższa inwestycja w powiecie ma się zakończyć ostatecznie w 2007 roku.

W tym roku ma zostać wykonana także dokumentacja modernizacji ul. Dąbrowskiego (za 70 tys. zł). Wiąże się to z opracowaniem przez miasto dokumentacji budowy obwodnicy północnej, która połączy ulice Dąbrowskiego i Ostródzką.

– Ulica Dąbrowskiego jest najbardziej obciążona ruchem pojazdów w Iławie, dlatego jest konieczne jej poszerzenie – mówi starosta. – Przy okazji poprawiony zostanie wyjazd z miejskiego przedszkola przy ul. Dąbrowskiego.

Zakupy za blisko 500 tys. zł zostaną dokonane w Powiatowym Zarządzie Dróg: przybędzie ścinarka poboczy, ciągnik oraz pług do odśnieżania.

– Zakup ścianki za 275 tysięcy złotych szybko nam się zwróci – mówi starosta. – Miesięcznie za ścięcie naszym sprzętem 14 kilometrów pobocza zapłacimy o ponad 28 tysięcy mniej, niż gdybyśmy mieli zlecać to w przetargu zewnętrznemu wykonawcy.

SZKOŁY

Tradycyjnie oświata pochłonie najwięcej powiatowych pieniędzy, bo aż 21,6 mln zł. Większość pójdzie na wynagrodzenia, ale nie zabraknie również inwestycji.

Za 550 tysięcy zł w czerwcu wykonany zostanie remont w Ośrodku Szkolno-Wychowaczym. W internacie OSW przy ul. Mierosławskiego w Iławie wyremontowana zostanie kuchnia. Teraz wszyscy uczniowie ośrodka żywić się będą w stołówce przy internacie.

– Dzięki modernizacji obiektu poprawią się warunki socjalne dla uczniów warsztatów iławskiego „mechanika”, które mieszczą się w piwnicy internatu – dodaje starosta.

Inną przygotowywaną inwestycją powiatu będzie wymiana systemu grzewczego w suskim Zespole Szkół (obiekt przy ul. Wiejskiej).

Prowadzone będą także bieżące remonty szkolnych budynków.

INNE WYDATKI

W tym roku zaplanowano także remont komendy straży pożarnej w Iławie. Ma być wymieniony dach, bramy wjazdowe dla wozów strażackich i karetki oraz ocieplone ściany. Oczywiście koszt tego przedsięwzięcia będzie wyższy niż 200 tysięcy przeznaczone w budżecie powiatu, dlatego starosta i w tym wypadku liczy na dotacje z budżetu państwa. Odpowiednie wnioski są już przygotowywane.

Planowane są także dalsze inwestycje w system informatyczny Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku straży. Rozwijany będzie także elektroniczny przesył informacji pomiędzy powiatowymi instytucjami, co ma usprawnić ich funkcjonowanie. Na ten cel zarezerwowano łącznie 116 tys. zł (I etap).

W budynku iławskiego starostwa zostanie zainstalowana winda za 253 tys. złotych. Ponadto klimatyzacja i wentylacja zostanie założona w Wydziale Komunikacji starostwa (8,5 tys.). Podyktowane jest to lawinowym wzrostem liczby klientów w związku ze zniesieniem cła na używane auta sprowadzane z Unii Europejskiej. Klimatyzacja ma ulżyć szczególnie latem zarówno klientom, jak i urzędnikom wydziału.

– Budżet 2005 roku jest moim zdaniem proinwestycyjny i ukierunkowany na dalszą poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców powiatu iławskiego – podsumowuje starosta Zabłotny.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2005-01-26  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132933921


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.