Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Wakacyjne promocje w instytucie IMAGE
Woźnicki rozmawia z kierowcami (sierpień)
Gabinet Urologiczny Michał Borowik
Woźnicki rozmawia z kierowcami (lipiec)
Jak osiągnąć efekt „angielskiego” trawnika
Woźnicki rozmawia z kierowcami (czerwiec)
Powody do wymiany okna
Woźnicki rozmawia z kierowcami (maj)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (kwiecień)
Wstydliwy kłopot? Nie bój się lekarza
Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem
Woźnicki rozmawia z kierowcami (marzec)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (luty)
Market BricoMarche radzi jak odświeżyć stare meble
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Na zajęciach dla pań ciężarnych
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (50)
„Doktor Pijawka” w akcji!
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (46)
Więcej...

kogel-mogel

2015-10-14

Stanisław Gorczyca. Rewitalizacja Kanału Elbląskiego


Senator STANISŁAW GORCZYCA, również przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, mówi o rozwoju infrastruktury turystycznej i coraz piękniejszych małych i średnich miastach.

– Sezon turystyczny już za nami. Gdyby w trzech zdaniach miał pan ująć największe atrakcje turystyczne Iławy oraz bliższych i nieco dalszych jej okolic…

STANISŁAW GORCZYCA: – Walory turystyczne regionu iławskiego od dawna znane są nie tylko Polakom. Bez cienia przesady można powiedzieć, że każdego roku, zwłaszcza w okresie letnim, odwiedzają nasze tereny goście niemal z całego świata. Niewątpliwie do największych atrakcji turystycznych zachodniej części naszego województwa należy Kanał Elbląski. Inną perełką, zwłaszcza dla żeglarzy i wioślarzy, jest Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce, z którego dumni są zarówno mieszkańcy Iławy, jak i okolicznych miejscowości. Za jedno z najbardziej urokliwych miejsc uważam Kanał Dobrzycki łączący jeziora Jeziorak i Ewingi.

– Jak pan ocenia tegoroczny sezon?

– Wypada tylko cieszyć się, że na Warmii i Mazurach coraz poważniej podchodzi się do turystyki, jako ważnej gałęzi gospodarki. Tegoroczny sezon turystyczny w całej Polsce był bardzo udany. Na pewno swoje zrobiła pogoda, ale też napięta sytuacja w krajach arabskich, co miało niewątpliwy wpływ na plany urlopowe Polaków. Jestem głęboko przekonany, że ci, którzy przyjechali do nas, nie żałują tego.

– W tym roku obchodziliśmy 155-lecie funkcjonowania Kanału Elbląskiego. Budowany dla celów gospodarczych, dzisiaj służy przede wszystkim turystom.

– Cały szlak wodny z Elbląga do Miłomłyna i Ostródy, z odnogami do Starych Jabłonek, do Iławy i Zalewa z powodzeniem służył do transportu drewna, materiałów budowlanych czy płodów rolnych. Kanały jednak przetrwały do czasów nam współczesnym tylko dzięki funkcji turystycznej. Wspomnę, że Kanał Dobrzycki jest o wiele, wiele starszy.

– W ostatnich latach Kanał Elbląski przeszedł spektakularną rewitalizację. Podobno jej koszty przekroczyły sto milionów złotych.

– Pierwszy etap tych prac rewitalizacyjnych już się zakończył. Prace były związane z kapitalnym remontem pochylni, jazów i śluz. To były niezbędne inwestycje, bo stan tych urządzeń był już naprawdę bardzo zły. Teraz czeka nas jeszcze oczyszczanie dna. W tym roku, ze względu na suszę i w konsekwencji niski poziom wód, na niektórych odcinkach żegluga była nawet niemożliwa.

– Związek Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, podjął ostatnio starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dlaczego tak wam zależy na liście UNESCO? Bo to prestiż, bo to będzie magnes na turystów?

– Trafnie pan to ujął: jedno i drugie. Raz, że prestiż, a dwa, że wielki magnes na turystów. Są na świecie takie nacje, jak chociażby Japończycy, którzy w swoich podróżach kierują się właśnie listą UNESCO. Lista, to dla nich wskazówka, pewna podpowiedź, co jest warte obejrzenia w wędrówkach po świecie.

– No ale szlaki wodne to nie wszystko.

– To prawda, dlatego cieszę się, że cała infrastruktura turystyczna się rozwija. Tak jak wspomniałem na wstępie, turystyka to ważna gałąź gospodarki i przedsiębiorcy oraz władze naszych samorządów to widzą. Powstają ścieżki rowerowe, hotele, parki, amfiteatry, restauracje, nie mówiąc już o pięknych, nowoczesnych marinach, takich jakie są w Zalewie i Iławie. W ogóle nasze miasta pięknieją, bo rewitalizacja starych, czy budowa nowych budynków wpływa na wizerunek. Podam przykład iławskiego dworca kolejowego czy budowa nowego sądu rejonowego.

notował:
ZYGMUNT ILIŃSKI


MATERIAŁ WYBORCZY KW PLATFORMA OBYWATELSKA: A/2015/10/41/15.


  2015-10-14  

Wróć   Góra strony
125342231


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl





wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.