Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Wakacyjne promocje w instytucie IMAGE
Woźnicki rozmawia z kierowcami (sierpień)
Gabinet Urologiczny Michał Borowik
Woźnicki rozmawia z kierowcami (lipiec)
Jak osiągnąć efekt „angielskiego” trawnika
Woźnicki rozmawia z kierowcami (czerwiec)
Powody do wymiany okna
Woźnicki rozmawia z kierowcami (maj)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (kwiecień)
Wstydliwy kłopot? Nie bój się lekarza
Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem
Woźnicki rozmawia z kierowcami (marzec)
Woźnicki rozmawia z kierowcami (luty)
Market BricoMarche radzi jak odświeżyć stare meble
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Na zajęciach dla pań ciężarnych
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (50)
„Doktor Pijawka” w akcji!
Dariusz Woźnicki rozmawia z kierowcami (46)
Więcej...

kogel-mogel

2005-06-08

Przetarg, który brzydko pachnie


Burmistrz Miasta Lubawa Edmund Standara poinformował: „Postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego o wartości poniżej 60 tys. euro na wyłonienie wykonawcy „modernizacji kompleksu sportowo-turystycznego i rekreacyjnego przy ul. Łąkowej w Lubawie – etap I” zostało rozstrzygnięte. Wykonawcą została Lubawska Spółka Komunalna sp. z o.o. Oferowana cena ilościowo-ryczałtowa za wykonanie zamówienia z wszystkimi narzutami i elementami cenotwórczymi wynosi 4.271.616,27 zł”.


Andrzej Kleina


Innymi słowy jest tak: LSK wygrała ofertą modernizacji kompleksu sportowego w Lubawie za kwotę 17 (?!) razy większą od kwoty związanej z przetargiem. Niewykluczone, iż w zawiadomieniu burmistrza brał udział chochlik drukarski, który słowo: „powyżej”, zamienił na „poniżej”. Sprostowania jednak nigdzie nie zauważyłem. Nie dziwi to mnie jednak wcale, gdyż w wymaganiach przetargowych wystąpił również „błąd pisarski” informujący, iż grubość warstwy poliuretanowej bieżni ma wynosić 14 cm (winno być 14 mm).

Oznacza to być może, jak mnie poinformował jeden z radnych, chcący zachować bezwzględnie anonimowość, iż przetarg – definicyjnie nieograniczony – był de facto ograniczony kwotą 60 tys. euro, co stanowi równowartość około 250.000 PLN i, co jest rzeczą wyjątkowo niezrozumiałą, zakończył się przyjęciem oferty za ponad 4,2 miliona złotych.

Cały ten przetarg ma niezwykle czytelny zapaszek. Jak może wygrać firma bladego przecież pojęcia nie mająca o budowie obiektów sportowych? Kim byli członkowie komisji przetargowej i jakie posiadali kwalifikacje? Czy specyfikacja istotnych warunków zamówienia nie przewidywała elementarnego doświadczenia dotyczącego budowy tego typu obiektów?

„Tanie mięso, psy jedzą”. Tradycyjnie udałem się na lubawski pigalak, będący oazą trzeźwych wypowiedzi, nie zawsze trzeźwych dżentelmenów. Jeden z nich powiedział krótko: „Kto tanio buduje, drogo remontuje. Spytaj pan byle jakiego murarza, to panu to samo powie”.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami trzech firm, biorących udział w przetargu. Były to: 1. TAMEX Projektowanie i Realizacja Obiektów Sportowych z Warszawy (oferta: 5.630,014 zł); 2. POLCOURT Budowa i Wyposażenie Obiektów Sportowych z Gostynina (5.037,818 zł); 3. Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne SANMEL Brodnica (5.013,398 zł). Jak łatwo zauważyć, ceny ryczałtowe za wykonanie zamówienia są bardzo zbliżone, zdecydowanie najtańszą, wyraźnie odbiegającą, jest oferta LSK.

Uzyskałem informację, iż firmy biorące udział w przetargu złożyły protesty, zarzucając wadliwość oferty złożonej przez Lubawską Spółkę Komunalną, czyli faktycznie została oprotestowana decyzja komisji przetargowej. Burmistrz Standara zarzuty te odrzucił, podtrzymując opcję wygranej przez LSK (jest to ta sama firma, o której w ostatnim czasie głośno bardzo było w związku ze sprawą miejsko-gminnych śmieci).

Według informacji burmistrza, wykonawca dokumentacji modernizacji obiektów sportowych zobowiązał się do pełnienia bezpłatnego nadzoru autorskiego w trakcie realizacji inwestycji. Burmistrz powiada, iż całkowita wartość modernizacji miejskiego stadionu będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie wykonawcy obsługi inwestora zastępczego, który w imieniu Urzędu Miejskiego w Lubawie będzie nadzorował przebieg prac inwestycyjnych. Widzę niespójność logiczną obu wypowiedzi.

Firma POLCOURT z Gostynina, po odrzuceniu zażalenia przez burmistrza Standarę (co jej przedstawicieli nie zdziwiło), zgodnie z przysługującym jej prawem złożyła odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. No i nadeszła z Warszawy smutna wiadomość, iż przetarg dotyczący rozbudowy i modernizacji lubawskiej Mekki sportu został unieważniony postanowieniem Sądu Arbitrażowego.

Spodziewać się należy, iż burmistrz Standara sprawę dotyczącą unieważnienia przetargu wyjaśni na forum publicznym. Niewystarczająca jest bowiem lakoniczna wypowiedź Stanisława Kieruzela, który stwierdził, iż zarzuty wniesione przez POLCOURT są kuriozalne (mówił to przed ogłoszeniem postanowienia arbitrażowego). Zespół Arbitrów był innego zdania i scenariusz przetargowy będzie powtórzony.

Stanisława Kieruzel powiada też, że nawet 3-miesięczne opóźnienie robót w związku z ewentualnie ponowionym przetargiem („czarny scenariusz” – jak to określił wiceburmistrz Lubawy) nie spowoduje późniejszego wejścia piłkarzy na stadion. Niewykluczone, iż magistrat posiada już dzisiaj wiedzę, iż ewentualne ponowne wygranie przetargu przez LSK spowoduje uruchomienie dodatkowych „mocy przerobowych” i sprostanie terminowi rozgrywek.

W sytuacji jaka zaistniała, będzie miał burmistrz okazję wykazania się nie tylko odpornością na stres, ale także i tym, że kolejna procedura przetargowa nie będzie jawną kpiną z prawa – jak zauważył mój stary znajomy z „pigalaka”.

Andrzej Kleina


  2005-06-08  

Wróć   Góra strony
125339241


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.