Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2011-02-16

Zaplecze budowy ścieżki ma być ważniejsze od przedszkola


Dwa razy miasto chciało sprzedać niewielką działkę przy ul. Kajki w Iławie. W przetargach nie było chętnych. Gdy potem chęć nabycia ziemi zgłosiło działające w sąsiedztwie niepubliczne przedszkole „Pluszak”, burmistrz odmówił negocjacji, uniemożliwiając przez to rozbudowę placówki o kolejnych 80 miejsc dla dzieci.


– W 2006 roku przekształcono na mój wniosek sąsiadującą z moją posesją działkę o powierzchni 12 arów z terenu zielonego na turystyczno-budowlany – mówi Jerzy Humięcki, przed laty znany w Iławie biznesmen, radny i działacz sportowy, a dziś właściciel niepublicznego przedszkola „Pluszak” przy ulicy Sikorskiego, niedaleko skrzyżowania z Kajki.

Humięcki chciał kupić ziemię od miasta i postawić na niej pensjonat. Plany jednak się zmieniły i powstała nowa idea – kupno ziemi z przeznaczeniem na rozbudowę „Pluszaka”. Jego właściciel chciał na działce postawić nowy budynek, dzięki czemu w przedszkolu przybyłoby 80 miejsc dla dzieci i 12 miejsc pracy.


OBIECAŁ NEGOCJACJE

W ubiegłym roku ratusz ogłosił przetarg na sprzedaż ziemi. W pierwszym przetargu działkę wyceniono na 305 tys. zł brutto. Nie było chętnych. W drugim przetargu cena wywoławcza działki wynosiła 244 tys. zł brutto. Chętnych znowu nie było.

– Po pierwszym przetargu burmistrz zapewnił mnie, że jeśli z braku chętnych nie dojdzie również do drugiego przetargu, to przystąpi ze mną do negocjacji cenowych – twierdzi Humięcki. – Wstępnie powiedziałem, że maksymalna kwotę, jaką jestem w stanie zapłacić, to 150 tysięcy złotych brutto.

Po drugim przetargu Humięcki poprosił burmistrza Włodzimierza Ptasznika o przystąpienie do negocjacji.

– Niestety wtedy burmistrz zdecydował inaczej, nie dotrzymując danego mi słowa – uważa przedsiębiorca. – Obecnie planuje teren ten przeznaczyć na zaplecze budowy ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorakiem. Nie był zainteresowany miejscami dla przedszkolaków ani nowymi miejscami pracy. Co jest ważniejsze: nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach, czy zaplecze budowy? Zwracam uwagę, że zapewnienie miejsc w przedszkolach jest zadaniem własnym gminy, zaś co roku dla około 150-200 dzieci z Iławy brakuje miejsc w publicznych przedszkolach. Byłem więc przekonany, że władze miasta moją inicjatywę przyjmą z otwartymi rękami! Stało się inaczej.

Stworzenie jednego miejsca w przedszkolu to według Humięckiego koszt ok. 30 tys. zł. Chciał to zagwarantować ze środków własnych i unijnych.


WAŻNE TO, CO NA PIŚMIE

W ostatnim piśmie z ratusza do Humięckiego czytamy, że miasto nie przewiduje zbycia nieruchomości w drodze negocjacji. Póki nie zostanie dokończona ścieżka pieszo-rowerowa nad jeziorem, ziemia ma być rezerwą na zorganizowanie zaplecza budowy. Po zakończeniu tej inwestycji planowana jest sprzedaż, ale już dwóch działek przy Kajki – tej o którą występował prezes Humięcki i sąsiedniej, mniej atrakcyjnej i jemu zbędnej. Obie działki tworzą podłużną nieruchomość o bokach 1:5, równoległą do ul. Kajki.

Zapytaliśmy burmistrza o to, jak jego pisemna odmowa negocjacji z Humięckim ma się do wcześniejszych ustnych obietnic.

– W rozmowie można analizować różne rozwiązania, natomiast liczy się to, co jest na piśmie – komentuje Włodzimierz Ptasznik. – Mam taki zwyczaj, że ważne decyzje zawsze przekazuję wyłącznie na piśmie.

Jeszcze w listopadzie 2010 roku władze miasta były zdecydowane sprzedać teren, zaś już w grudniu odmówiły negocjacji w sprawie zbycia ziemi.

– Zlokalizowanie zaplecza akurat w tym miejscu to ewentualność, którą musimy brać pod uwagę – przekonuje odpowiedzialna za inwestycje wiceburmistrz Mariola Zdrojewska.


KORZYSTNE, ALE DLA KOGO?

– Chcemy sprzedać ten teren wyłącznie w drodze przetargu – dodaje wiceburmistrz. – To najkorzystniejsze rozwiązanie dla miasta.

Humięcki podaje jednak fakt, że teren pod budowę nieodległego Grand Hotelu Tifii miasto sprzedało po 70 zł za m2, a już za działkę pod przedszkole chce 194 zł za m2.

– Cena, którą z kolei ja zaproponowałem, to 119 zł za metr, więc i tak znacznie więcej, niż dało Tiffi – mówi iławski przedsiębiorca.

Różnice w cenach obu działek, co do których wątpliwości ma Humięcki, wiceburmistrz Zdrojewska uzasadnia nieporównywalną wielkością. Podkreśla, że wyceny nieruchomości dokonał rzeczoznawca…

JUSTYNA JASKÓLSKA
zdjęcia: Radosław SafianowskiJerzy Humięcki w jednej z sal niepublicznego
przedszkola „Pluszak” w Iławie, którego jest właścicielemDziałka, o którą starał się Humięcki, nie znalazła kupca
mimo ogłoszenia dwóch przetargów. Ostatni ogłoszono
w listopadzie. Gdy miesiąc później przedsiębiorca chciał
kupić teren w drodze negocjacji, by powiększyć prywatne
przedszkole „Pluszak”, spotkał się z odmowąIle ratusz płaci za dzieci w przedszkolu?

Jak informuje Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie, w roku szkolnym 2010/11 do miejskich przedszkoli nie przyjęto ok. 150 dzieci. Miasto, oprócz przedszkoli publicznych, z mocy przepisów dotuje także placówki prywatne.

– W ubiegłym roku miesięczna dotacja na dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosiła 465,29 złotych oraz 248,16 w punkcie przedszkolnym – informuje Kamińska. – W przedszkolach publicznych dopłata wynosiła 563,11 zł.

W 2010 roku miasto do prywatnych form wychowania przedszkolnego dopłaciło prawie 380 tys. zł.

  2011-02-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129973039


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.