Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2013-07-31

Sąd uniewinnił hip-hopowców oskarżonych o obrazę policjantów


Zakończył się ciągnący od 2 lat proces trójki młodych muzyków z Nowego Miasta oskarżonych o napisanie piosenki obrażającej nowomiejską policję. Wszyscy zostali uniewinnieni. Sad utajnił proces ze względu na dobro oszkalowanych imiennie policjantów, gdy tymczasem utwór ciągle jest ogólnodostępny w internecie. Odtworzyło go ponad 80 tysięcy osób!


Kamil i dwóch innych chłopaków tworzących hip-hop stanęli przed nowomiejskim sądem za napisanie piosenki, która poniża funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście. W tekście padają konkretne nazwiska.

Utwór „Nowomiejska policja” cały czas – od maja 2009 roku – jest dostępny w internetowych serwisach Youtube i Wrzuta. Zadaliśmy pytanie oficerowi prasowemu nowomiejskiej policji, czy komenda – niezależnie od rozprawy sądowej – występowała o usuniecie nagrania z wymienionych serwisów. Czekamy na odpowiedź.

Sprawą jako pierwsi w 2010 r. zaczęli zajmować się policjanci z Ostródy, jednak Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Ostródzie z siedzibą w Morągu umorzył wówczas sprawę, ponieważ zniesławienie ścigane jest z oskarżenia prywatnego. Dwa lata temu zdecydował się na to komendant policji w Nowym Mieście Mieczysław Wójcik. W nowomiejskim sądzie odbyło się kilka rozpraw. Pełnomocnikiem policji w procesie był radca prawny Jarosław Sztachański.


UNIEWINNIENI

Kamil oraz jego rodzice mogą na razie odetchnąć z ulgą. W piątek sędzia Michał Lasota uniewinnił wszystkich trzech muzyków. Koszty procesu poniesie policja. Proces został utajniony przez sędziego ze względu na dobro zniesławionych, nie mogliśmy więc wysłuchać uzasadnienia wyroku. Podczas ogłoszenia wyroku na sali sądowej nie było żadnego przedstawiciela policji.

Według relacji uniewinnionego muzyka, który zgodził się z nami porozmawiać, sędzia w uzasadnieniu stwierdził, że jedyną przesłanką stanowiącą o winie trójki chłopaków było zeznanie jednego policjanta uczestniczącego w postępowaniu jako świadek. W treści tego zeznania miał on przedstawić, że zachowanie jednego z oskarżonych podczas przesłuchania wskazywało na to, że cała trójka miała być autorami nagrania. Zarzut ten zdaniem sądu nie miał dalszego uzasadnienia.

– Kanał na Youtubie, gdzie pojawił się ten utwór, nie należy do mnie – wyjaśnia nam 21-letni Kamil. – Policja sama nie mogła dojść do tego, kto nagrał i wrzucił tę piosenkę do sieci. Dane zostały usunięte. Policja pisała do Google Polska, później do Stanów Zjednoczonych, ale odpowiedzi chyba nie uzyskała. Przedłożyłem przed sądem płytę z nagraniem mojego głosu, by sąd porównał go z głosem z piosenki.


JAK NIE KIJEM...

Dla rodziców młodego hip-hopowca było jasne od początku, że ich syn jest niewinny.

– Tłumaczyliśmy na komendzie, że porównując utwór „Nowomiejska policja” z twórczością mojego syna ewidentnie słychać, że to śpiewają różne osoby – mówi matka Kamila. – Usłyszeliśmy wtedy, że syn zostanie oskarżony za rozpowszechnianie nagrania. To ja mówię: jak nie kijem, to pałą!

Tata Kamila cieszy się z wyroku, ale boi się wraz z żoną, że policja znowu się odwoła i znowu będą mijały lata do zakończenia całej sprawy. Czy te obawy są uzasadnione? Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście poczeka z decyzją do otrzymania pisemnego uzasadnienie wyroku.

– Po otrzymaniu uzasadnienia będziemy rozważać złożenie apelacji – informuje Ludmiła Mroczkowska, oficer prasowy nowomiejskiej policji.

Z kolei rodzice Kamila rozważają skierowanie sprawy do sądu przeciwko komendantowi policji o odszkodowanie za straty moralne i psychiczne syna. Uważają, że cena, jaką Kamil zapłacił za bezpodstawne ich zdaniem oskarżenia oraz nieudolność policji jest zbyt wysoka i wymaga rekompensaty.

ALEKSANDRA MALINOWSKA
Sędzia Michał Lasota uniewinnił wszystkich oskarżonych
o zniesławienie nowomiejskich policjantów
Rodzice Kamila rozważają skierowanie sprawy do sądu przeciwko Mieczysławowi Wójcikowi, komendantowi policji w Nowym Mieście o odszkodowanie za straty moralne i psychiczne syna

  2013-07-31  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129980701


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.