Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2013-10-30

Ruszył proces porywaczy


Sześciu mężczyzn stanęło przed sądem za porwanie dla okupu przedsiębiorcy z Iławy. Wśród oskarżonych są nawet... prezes klubu piłkarskiego i nauczyciel. Motywem miały być rozliczenia finansowe pomiędzy zleceniodawcą a porwanym.


Przypomnijmy. Do porwania doszło pod koniec października ubiegłego roku na ul. Prusa w Iławie. Wychodzący rano z posesji 40-letni właściciel firmy budowlanej został siłą wciągnięty do samochodu stojącego w zaułku ulicy, wywieziony do innego województwa i pobity. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna został wypuszczony – dostał czas na zebranie 107 tys. zł okupu.

Dwa dni później antyterroryści oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali w tej sprawie pięć osób: 35-letniego Dariusza K. z podiławskiej wioski podejrzanego o zlecenie porwania oraz czterech porywaczy – braci Grzegorza i Mariusza K., Piotra G. i Sebastiana B. Kilka miesięcy później zarzut pomocnictwa w uprowadzeniu usłyszał Marek K., nauczyciel jednej z suskich szkół. Przyznał się.


AKT OSKARŻENIA GOTOWY

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Elblągu, która nadzorowała śledztwo w tej sprawie, skierowała do sądu akt oskarżenia.

– Wszyscy podejrzani zostali oskarżeni o porwanie dla okupu, czyli o popełnienie zbrodni zagrożonej karą od 3 do 15 lat więzienia – mówi prokurator Jerzy Waryszak, naczelnik wydziału śledczego elbląskiej prokuratury. – Czterej sprawcy, którzy mieli dokonać porwania, usłyszeli dodatkowo zarzut rozboju na poszkodowanym, którego mieli pobić i zabrać mu 600 zł. Mariusz K. będzie odpowiadał w warunkach recydywy, ponieważ w przeszłości wielokrotnie karany był za przestępstwa przeciwko mieniu i pobicia, za co odbywał karę więzienia.

Porywacze oraz zleceniodawca tuż po zatrzymaniu zostali tymczasowo aresztowani. Jednak w sądzie odpowiadać będą z wolnej stopy, ponieważ w lutym i w marcu byli sukcesywnie wypuszczani na wolność. Wpłacili kaucje w kwotach od 10 do 50 tys. zł, zostali objęci dozorem policji oraz mają zakaz opuszczania kraju.


PRACA BEZ UMOWY?

Z jakiego powodu iławski przedsiębiorca został porwany, a następnie zażądano od niego, by uzbierał 107 tys. zł?

– Motywem miały być rozliczenia finansowe pomiędzy zleceniodawcą porwania a poszkodowanym przedsiębiorcą – odpowiada prokurator. – Jednak kwota, jaką artykułowali porywacze, jest zdecydowanie wyższa od potencjalnych wierzytelności, których istnienie będzie wyjaśniał sąd.

A dlaczego prokurator mówi zaledwie o „potencjalnych wierzytelnościach”? Ponieważ na ich istnienie nie ma dowodów. Według naszych nieoficjalnych informacji, Dariusz K. miał podjąć desperacką decyzję w celu odzyskania uczciwie zarobionych pieniędzy przez firmę bliskiej mu osoby. Owa firma miała być podwykonawcą na budowie prowadzonej przez porwanego przedsiębiorcę. Problem w tym, że na wykonaną pracę nie było żadnego potwierdzenia w dokumentach.


JEDEN SPOŁECZNIK
DRUGI NAUCZYCIEL

Zleceniodawcą porwania jest znany w gminie społecznik. Dariusz K. to prezes klubu piłkarskiego GKS Szymbark. Ma na swoim koncie między innymi wspieranie domu dziecka i niewielkiej fundacji działającej na rzecz dzieci. Z kolei w miejscowości, w której mieszka, pomógł zbudować plac zabaw, ogrodził figurkę Matki Boskiej oraz opiekuje się (zimą odśnieża, latem kosi trawę) lokalnym boiskiem piłkarskim.

Z kolei Marek K. z Iławy (usłyszał zarzut pomocnictwa w uprowadzeniu) to nauczyciel jednej z suskich szkół. Jego rola w tym przestępstwie miała polegać na skontaktowaniu Dariusza K. z porywaczami.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Samochód porywaczy czekał na przedsiębiorcę
w zaułku ulicy Prusa w Iławie


  2013-10-30  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129985012


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.