Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Mowa ciała prawdę powie. Burmistrz Dawid Kopaczewski
Jest wykonawca drogi ekspresowej S5 Ornowo-Wirwajdy
Więcej...

CZYTAJ

2003-09-26

Radni wzięli się za burmistrza


Przewrót w Iławie. Marcin Woźniak zamiast Stanisława Żygadło i Zbigniew Rychlik zamiast Jerzego Brzozowskiego na stołkach wiceprzewodniczących – to skutek roszad personalnych w iławskiej radzie miejskiej. Zmiany te pokazały, że zdecydowaną większość w radzie zdobyła nowa, tzw. grupa piętnastu, w której skład wszedł dotąd opozycyjny klub „Zgoda i Rozwój”, jednoznacznie kojarzony z poprzednim burmistrzem Iławy Adamem Żylińskim.

Zaczęło się od wniosku, jaki odczytał radny Marek Polański, szef opozycyjnego klubu „Zgoda i Rozwój”:

„W imieniu klubu składam wniosek o dokonanie zmian w składzie prezydium Rady Miejskiej. Ukształtowany po wyborach i trwający prawie rok układ koalicyjny nie sprawdził się. Wniosek nasz jest sprzeciwem wobec dotychczasowych praktyk i działań pana burmistrza i ludzi skupionych wokół niego. Fatalne w skutkach decyzje pana burmistrza wprowadzają chaos w pracach rady, stawiają w niekorzystnym świetle całą radę i ośmieszają ideę demokracji lokalnej.

Wspólnie z radnymi, dla których idea samorządności i dobro Iławy jest ważniejsze od partykularnych, doraźnych celów politycznych, chcemy wymóc na organie wykonawczym, czyli na burmistrzu – podejmowanie takich decyzji, które wyprowadzą Iławę z marazmu.

Dlatego niezbędne jest przejęcie inicjatywy w zakresie działań merytorycznych, by przywrócić iławskiemu samorządowi należny prestiż i profesjonalizm, z którego znany był w całej Polsce.

Nowy układ potrzebuje nowych ludzi, dlatego wnioskujemy o weryfikację prezydium Rady Miejskiej”.

BOJKO ZWERYFIKOWANY

Choć wniosek padł tylko o wymianę wiceprzewodniczących rady, to pod weryfikację radnych podał się także przewodniczący Edward Bojko.

W tajnym głosowaniu za odwołaniem przewodniczącego Bojko było tylko 2 radnych, a przeciw 17.

– Okres pełnienia funkcji przewodniczącego był najtrudniejszy w moim życiu – wyznał po głosowaniu Edward Bojko i podziękował za okazane zaufanie. – Może trochę brakowało mi doświadczenia, ale starałem się to robić najlepiej, jak tylko mogłem. Zrobię wszystko, by kierować radą skutecznie, twórczo, z korzyścią dla Iławy.

Odwrotnie było z jego dotychczasowymi zastępcami. Za odwołaniem z funkcji wiceprzewodniczącego rady Stanisława Żygadło głosowało 15 radnych (4 głosy przeciw), a za odwołaniem Jerzego Brzozowskiego 14 radnych (5 głosów przeciw).

NOWE WYBORY

Od razu przystąpiono do wyboru nowych wiceprzewodniczących. Klub „Zgoda i Rozwój” ustami Polańskiego zgłosił kandydaturę Zbigniewa Rychlika, zaś radny Eugeniusz Dembek zgłosił Marcina Woźniaka.

– Przepraszam, a w czyim imieniu zgłosił pan kandydaturę pana Woźniaka? – zapytał radnego Dembka Henryk Dzierzęcki, szef klubu SLD-UP. Obaj panowie weszli bowiem do rady z tej samej listy.

– Zgłaszałem jako ja. Jako radny Dembek – odpowiedział zapytany.

– W takim razie poproszę o 10 minut przerwy – powiedział Dzierzęcki i po przerwie w imieniu klubu radnych SLD-UP zgłosił kandydaturę Włodzimierza Harmacińskiego. Zgodnie z przepisami radny musiał wyrazić zgodę na kandydowanie.

– Nie lubię uczestniczyć w takich sytuacjach, do tej pory na całe moje szczęście nie miałem sposobności... Wola jest taka, żebym zgłosił swoją kandydaturę, wyrażam zgodę – smutnym tonem powiedział radny Harmaciński.

W tajnym głosowaniu najmniej głosów poparcia, zaledwie sześć, uzyskał właśnie Harmaciński. Funkcję wiceprzewodniczących rady objęli więc radni Rychlik (18 głosów poparcia) i Woźniak (13 głosów).

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

Komentarz:

Król jest nagi

Stało się. Po zaledwie niecałych 10 miesiącach urzędowania nowego burmistrza Iławy (od 19 listopada 2002 roku) Jarosław Maśkiewicz stracił nie tylko głosy wielu wyborców, ale i własnego zaplecza politycznego w iławskiej radzie.

To bardzo znamienne, że w tak krótkim czasie ten, który miał przynieść Iławie niemal zbawienie, dziś jest tylko cieniem tamtego „mocnego” człowieka. Znamienne, że tak szybko dostrzegli to jego niedawni zwolennicy, członkowie sztabu wyborczego, a nawet najbliżsi koledzy z partii.

Ale Maśkiewicz na to zasłużył. Prezentowany przez niego fatalny styl kierowania miastem, ciągnący się od wyborów ogon niemożliwych do spełnienia obietnic, podejmowane lub niepodejmowane decyzje, zerowa komunikacja z otoczeniem, nawyki z poprzedniej epoki, no i ten niepokojący, straszny brak charyzmy oraz wizji potrzebnej do kierowania miastem takim jak Iława, zdają się mówić same za siebie.

Powakacyjne, czwartkowe zmiany w Radzie Miejskiej mogą być teraz otwarciem przysłowiowej puszki Pandory. Konsekwencją tego może być przyszłoroczne referendum w sprawie odwołania burmistrza i nowe wybory. Ale jeśli tak ma być dalej, to będzie warto.

Król jest bowiem nagi. Pytanie tylko: kto rok temu wmówił mu, że odziany jest w królewskie szaty?

Jarosław Synowiec

  2003-09-26  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129514250


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.