Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2006-10-18

Oszukiwali dziennikarzy


Skandal! Dwaj właściciele spółki IT-Press, wydawcy skandalizującego, promującego burmistrza Iławy brukowca (już nieistniejącego), przez rok oszukiwali swoich pracowników. Od września ubiegłego roku nie opłacali im składek ZUS. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.


W redakcji „Iławskiego Tygodnia” etaty były fikcją.

– Materiały z ZUS-u otrzymaliśmy poprzez prokuraturę rejonową – mówi oficer prasowy iławskiej policji Janusz Skuzjus. – W tej chwili zespół do spraw zwalczania przestępczości gospodarczej i korupcji pracuje nad tą sprawą. Trwają czynności zmierzające do ustalenia, czy zaistniało przestępstwo, czy też nie. W przypadku zaistnienia przestępstwa osobom podejrzanym zostaną postawione zarzuty.

Skontaktowaliśmy się z prokuraturą.

– 1 września wpłynęło doniesienie z inspektoratu ZUS-u w Iławie, dotyczące uporczywego uchylania się od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez IT-Press, spółka cywilna w Iławie – mówi prokurator rejonowy Tomasz Rek. – Zgodnie z poleceniem prokuratora, 6 września policja wszczęła dochodzenie. Aktualnie gromadzone są dowody w sprawie.

Wiadomo już jednak na pewno, że aż ośmiu pracowników „Iławskiego Tygodnia” nie miało opłacanych składek ZUS od września 2005 roku do czerwca 2006. Cierpieli na tym zarówno pracownicy, jak i skarb państwa.

Pokrzywdzeni dziennikarze oszukańczej gazety są już po pierwszych przesłuchaniach. Nie kryją, że zostali bezczelnie oszukani. Tomasz Więcek mówi wprost: – Dla mnie jest karygodne, że pracodawca nie opłaca składek ZUS-owskich pracowników, tym bardziej, że jest to obowiązek, o którym mówi kodeks pracy.

Tymczasem właściciele „Iławskiego Tygodnia” wydają się nie przejmować tym, że oszukali swoich podwładnych.

– Potwierdzam, że toczy się postępowanie odnośnie nieopłacania składek ZUS – tłumaczy nam się przez telefon Przemysław Kaperzyński, drugi obok Rafała Jarnutowskiego ex-wydawca gazety. – Nie płaciliśmy ich z powodu kłopotów... finansowych. Jednak nasi pracownicy o wszystkim wiedzieli. Wiedzieli, że ich składki nie są opłacane.

– To nieprawda – zaprzecza z kolei Więcek. – O niepłaceniu składek dowiedzieliśmy się dopiero wtedy, gdy osobiście poszliśmy do iławskiej siedziby ZUS.

Rzecznik prasowy elbląskiego ZUS-u Ewa Kołakowska potwierdza, że IT-Press składek pracowników nie opłacał.

– W przypadku niedopełnienia obowiązkowego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ZUS składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wykroczenia do Sądu Grodzkiego – czytamy w faksie od Kołakowskiej. – Ponadto nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowej przez ubezpieczonych powoduje, iż ZUS w oparciu o art. 304 Kodeksu Postępowania Karnego kieruje do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 218 par. 1 Kodeksu Karnego. Zgodnie z brzmieniem wspomnianego artykułu każdy, kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

MONIKA SMOLIŃSKA


Komentarz autora


Kłamcy do kwadratu!

Również jestem byłym pracownikiem spółki IT-Press. Dokładnie 2 października dowiedziałam się, że przez kilka miesięcy bezczelnie mnie oszukiwano. Etat okazał się fikcją! Nie opłacano mi obowiązkowych składek ZUS. Narażono mnie na płacenie za świadczenia zdrowotne, ponieważ nie byłam ubezpieczona. A o całej sprawie poinformował mnie... dopiero policjant z wydziału przestępczości gospodarczej podczas przesłuchania. Telefoniczna wypowiedź Przemysława Kaperzyńskiego – którą odbył ze mną – była największą brednią, jaką usłyszałam. Facet wspiął się na szczyty chamstwa, mówiąc mi „oni wiedzieli”! Ja nie wiedziałam. Za każdym razem Kaperzyński i Jarnutowski podkreślali: „Cieszcie się, że macie etaty. Nikt inny wam by ich nie dał!”. Śmiechu warte. Etaty, na które oni dostali grube dotacje, a my... zostaliśmy z ręką w nocniku.

  2006-10-18  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129972872


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.