Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2007-07-18

Czekanie na zaległe stypendia


Stypendia są wypłacane dzięki unijnym środkom od trzech lat. W tym roku najbardziej potrzebującym uczniom szkół średnich wypłacono je tylko za kilka miesięcy minionego roku szkolnego. Młodzież pyta i czeka.


Czytelniczka Kuriera zapytała nas w Internecie (www.nki.pl): „Nie wiem, czy ktoś jeszcze pamięta o stypendiach unijnych? Do tej pory zostały wypłacone za 6 miesięcy... od lutego szkoły milczą. Chciałabym po prostu dowiedzieć się, gdzie są nasze pieniądze i kiedy je dostaniemy?”.

Padła też i odpowiedź: „Niestety niepotrzebnie obwiniacie szkoły. My sami (pracuję w szkole) wielokrotnie próbowaliśmy uzyskać jakieś informacje od naszego starostwa, ale niczego konkretnego się nie dowiedzieliśmy (pieniążki przekazywane są przez urząd marszałkowski). Także bardzo proszę – nie miejcie pretensji do waszych szkół, bo wina naprawdę nie leży po naszej stronie”.


ODPOWIEDŹ JEST

– Wina nie leży po naszej stronie – mówi także Jadwiga Kolman, szefowa wydziału oświaty w iławskim starostwie. – Wnioski utknęły w urzędzie marszałkowskim.

Tam właśnie są weryfikowane wnioski o stypendia, jakie składają uczniowie szkół średnich.

– Ostatnie stypendia wypłaciliśmy w lutym – dodaje Kolman. – Potem uczniowie składali kolejne wnioski, a urząd marszałkowski, który przyznaje środki finansowe, ma dwa miesiące na ich sprawdzenie. Obiecujemy, że gdy tylko pieniądze wpłyną na nasze konto, zaraz ruszy ich wypłacanie.


DOPIERO NIEDAWNO DOSTALI

– Mamy dwa miesiące na weryfikację wniosków – mówi Anna Gamrat z Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Olsztynie, przy urzędzie marszałkowskim. – Wnioski z powiatu iławskiego trafiły do nas na początku czerwca, więc gdy tylko zostaną sprawdzone, to przekażemy środki na ich wypłacenie.

Jeszcze trzy miesiące temu weryfikacją wniosków zajmował się Departament Funduszy Strukturalnych przy wydziale kultury i oświaty w urzędzie marszałkowskim. Struktura uległa jednak zmianie i powstał nowy departament z nową szefową i nową kadrą. Możliwe zatem, że przeprowadzka spowodowała poślizg w wypłatach.


PIENIĄDZE NIE DLA WAGAROWICZA

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie mieszkający poza terenem szkoły, w której się uczą. Muszą mieszkać w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców i pochodzić z ubogich rodzin.

W roku szkolnym 2006/07 wnioski złożyło 795 uczniów. Pieniędzy jest mniej niż w zeszłych latach, dlatego zmniejszyły się wypłacane kwoty.

– Stypendium wynosi 100 złotych miesięcznie, wcześniej było to 140 złotych – liczy szefowa wydziału oświaty. – Nie ma takiej możliwości, by nie zostało one wypłacone nawet w przypadku, gdy teraz latem absolwenci szkół średnich wyjechali do pracy. Otrzymają je co do złotówki po powrocie.

Szkoły, i to nie tylko w Iławie, wprowadziły jeszcze dodatkowe wewnętrzne rozporządzenie – stypendium otrzyma uczeń, który nie wagaruje. Można mieć tylko 3 dni nieobecności w miesiącu.


FAKTUR NIE POTRZEBA

Po aferze, jaka miała miejsce w ubiegłym roku w szkole średniej w Kisielicach – podrabianie i kupowanie faktury przez maturzystów, które upoważniały ich do odbioru stypendiów – odstąpiono od wymaganych faktur za zakup środków edukacyjnych.

Dziś takim dowodem zakupu jest tylko oświadczenie rodzica (w przypadku niepełnoletniego) lub pełnoletniego ucznia, na co konkretnie wydano stypendium.

JOANNA MAJEWSKA

  2007-07-18  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129995610


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.