Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2007-10-10

Bezprawne znaki zakazu


Przy ulicy Bandurskiego i Mierosławskiego ustawiono znaki zakazu zatrzymywania się i postoju. Mieszkańcy iławskiego Starego Miasta podnieśli istne larum. Jak udało nam się ustalić, nie wykonano projektu zmiany organizacji ruchu, zatem znaki ustawiono bez zgody zarządcy drogi.


Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, o postawienie znaków zakazu wnioskowała Komisja ds. Bezpieczeństwa na Drogach i Szlakach Wodnych Miasta Iławy, w której skład wchodzą m.in. radni, instruktorzy jazdy i naczelnik iławskiej drogówki.

– Nie mamy protokołu ze spotkania, na którym zdecydowaliśmy o ustawieniu znaków. Było ono raczej luźne – mówi jednak radny Andrzej Pankowski, szef komisji. – Nie był sporządzany projekt, nie było też żadnych wymaganych zezwoleń zarządcy drogi.

Każdy projekt zmiany organizacji ruchu na drodze gminnej, a takiej dotyczy sprawa, zatwierdza starosta.

– Nie wpłynęło do mnie z ratusza żadne pismo dotyczące zmian organizacji ruchu na drogach nam podległych – mówi starosta Maciej Rygielski.


PROSIŁ „MECHANIK”

– Nie było wymaganego projektu na ustawienie znaków – przyznaje Dariusz Ogonowski, szef Wydziału Inwestycyjno-Technicznego w ratuszu. – Znaki postawiliśmy doraźnie, zanim znajdziemy jakieś konkretne rozwiązanie. Za ich umieszczeniem wnioskował dyrektor „mechanika”.

– Owszem, wnioskowałem za ustawieniem tych znaków, ale prawie rok temu – przyznaje Stanisław Kusznieruk, dyrektor „mechanika”. – Stało się to po tym, jak mieliśmy próbny alarm przeciwpożarowy w 2006 roku i wóz straży pożarnej utknął na wysokości piekarni „Typolska”.

– Każde ustawienie znaków wymaga projektu organizacji ruchu i tu nie ma znaczenia, czy to jest tymczasowe, czy też stałe – mówi Jacek Konieczny, inspektor z referatu inwestycji budownictwa i infrastruktury komunalnej w jednym z miast województwie kujawsko-pomorskiego, niezależny ekspert Kuriera.

Przykład tymczasowej zmiany organizacji ruchu, która nie wymaga sporządzenia projektu to np. zmiany w komunikacji w obrębie cmentarzy w święto zmarłych. Pod warunkiem jednak, że zostaną wytyczone inne, dodatkowe miejsca parkingowe oraz dojazdowe do nekropolii.


MANDATÓW NIE PRZYJMOWAĆ!

– Prawdą jest, że nie został sporządzony projekt na zmianę organizacji ruchu. Ta zmiana nie została także zatwierdzona przez komendanta policji – mówi Stanisław Kieruzel, zastępca burmistrza Iławy. – Możliwe, że niesporządzenie projektu wiązało się z oszczędnościami. Na pewno w niedługim czasie dopełnimy wszystkich formalności.

– Jeżeli znak jest ustawiony niezgodnie z przepisami, to można nie płacić mandatu – zwraca uwagę Jacek Konieczny.

Zastępca burmistrza uważa jednak inaczej: – Jeśli znak zakazu zostałby zasłonięty np. tablicą reklamową i byłby niewidoczny, to w tym wypadku można nie płacić mandatu. Tutaj znaki są widoczne – wyjaśnia Kieruzel. – Jeśli już zatem stoją, to trzeba się do nich dostosować i liczyć się z konsekwencjami, czyli mandatami.

– Wyjściem jest odmowa przyjęcia mandatu – dodaje nasz ekspert. – Jako powód należy podać choćby brak zgody zarządcy drogi na postawienie znaków zakazu.

– Nie ustawiliśmy tych znaków na złość – uzasadnia jednak Kieruzel. – Każde ustawienie znaków zakazu spotyka się z dużym protestem. Proponuję, byśmy jednak tę sprawę przedyskutowali wspólnie na umówionym spotkaniu z członkami komisji.


NIEZŁY KABARET

Tak skwitował całą sytuację Witold Topka, instruktor prawa jazdy i jednocześnie członek drogowej komisji.

– Nie byłem na ostatnim spotkaniu komisji – zastrzega. – Trzeba pomóc mieszkańcom tej ulicy i ludziom, którzy w niedzielę uczestniczą w mszy świętej. Moim zdaniem znaki postawiono bez zastanowienia. Wychodzi na to, że rządzi ten, kto pierwszy wstanie. Tak być nie może. Jeśli nie ma też protokołu z posiedzenia komisji, na którym wydano nakaz ustawienia znaków, to takiej komisji realnie nie było.

Inny członek komisji – Waldemar Filaber, naczelnik iławskiej drogówki, gdy zapytalismy, na jakiej zasadzie ustawiono znaki zakazu i czy postawiono je zgodnie z przepisami, odesłał nas do ratusza.

Jak się jednak dowiedzieliśmy nieoficjalnie, to na jego rozkaz policjanci z drogówki w minioną niedzielę, w godzinach mszy świętych w „czerwonym” kościele wlepiali mandaty kierowcom parkującym na zakazie.

Straż miejska, podległa pod ratusz, póki co w konfliktowe miejsce nie zajeżdża.

JOANNA MAJEWSKA


  2007-10-10  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129972734


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.