Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Trzy metry po śmierć
Żuchowski o sytuacji w ratuszu: „Czy leci z nami pilot...?!”
Terytorialsów siła z Iławy
Musimy zmienić podejście do zwierząt
Pikieta mieszkańców pod ratuszem
Mieszkamy w Berlinie, ale kochamy Iławę!
Rzecznik prasowy Tomasz Więcek robił w szpitalu co chciał?
Problem ze szczurami w kamienicy
Majątek burmistrza Iławy
W porzuconym aucie mieszkają bezdomni
NOWA SZEFOWA KULTURY: WARTO INWESTOWAĆ W SIEBIE
„Bolszewicy” atakują powiatowy Inkubator Technologiczny
Karta Praw Rodziny. Kopaczewski i Młotek na „nie”
Stare Miasto wreszcie troszkę stare
Ile zapłacimy za parkowanie przed Starym Spichlerzem
Na terenie szpitala znaleziono zwłoki
Obiecaj, że nie złamiesz prawa
Pałac Kamieniec. Archeolodzy zbadają ślady Napoleona
Burmistrz Iławy odwołał skarbnik miasta
Konkurs na dyrektora SP3. Sprzeciw
Więcej...

CZYTAJ

2003-03-06

BURMISTRZA ŚCIGA PROKURATORJarosław M. podejrzany o fałszerstwo
i nadużycie władzy, czyli jak działał
LUBAWSKI GANG OLSENA


Minęło ledwie 100 dni od wyborów samorządowych, a tu taki skandal! Dawniej burmistrz Lubawy, a obecnie Iławy, jest podejrzany o nadużycie władzy i fałszowanie dokumentów z czasów swego burmistrzowania w Lubawie. Według iławskiej prokuratury Jarosław M. wraz z podległymi mu urzędnikami wyłudził znacznej wysokości dotacje na miejskie inwestycje, które nigdy nie powstały.

Nadużycie władzy i poświadczenie nieprawdy w dokumentach – taki zarzut iławska prokuratura przedstawiła Jarosławowi M., (SLD) obecnemu burmistrzowi Iławy, a w poprzedniej kadencji Lubawy. Grozi mu kara do pięciu lat więzienia.

Za fałszerstwo dokumentów odpowiadać będą również: Wiesław P., kierownik wydziału inwestycyjnego w lubawskim urzędzie (a obecnie kierownik jednego z wydziałów w iławskim ratuszu) oraz Marian B., niegdyś wiceburmistrz Lubawy.

Cała trójka jest podejrzana o to, że potwierdziła wykonanie nieistniejącej inwestycji w Lubawie.

Sprawa, prowadzona przez iławską prokuraturę, miała swój początek w lutym 1998 roku. Lubawski magistrat otrzymał wówczas 100 tysięcy złotych dotacji celowej od wojewody olsztyńskiego na budowę chodników, jezdni i przebudowę sieci energetycznej na osiedlu Rzepnikowskiego w Lubawie. Drugie tyle wyłożył lubawski samorząd.

– Już w styczniu 1999 roku do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie wpłynęły wszystkie dokumenty rozliczające rzekomo zakończoną budowę – mówi Tomasz Rek, prokurator rejonowy w Iławie.

Mimo sporządzonej dokumentacji na osiedlu Rzepnikowskiego przebudowano jedynie linię energetyczną – kable napowietrzne schowano w ziemię. Chodnik i jezdnia nie powstały do dziś.

Co dziwne, budowę nieistniejącej ulicy zatwierdzili urzędnicy wojewody. Jak to możliwe?

– Gdy miała przyjechać kontrola, lubawscy urzędnicy pod osłoną nocy pozamieniali tablice z nazwą niezabudowanej ulicy Chrobrego na niewielką obok, ale odpowiednio już wykończoną osiedlową uliczkę Królowej Jadwigi – mówi pragnący zachować anonimowość pracownik lubawskiego magistratu. – Dla niewtajemniczonego oka droga była. Kontrola odjechała więc zadowolona.

Sprawa zapewne nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie sprzeczka w urzędniczej „rodzinie”, zakończona bezzasadnym zwolnieniem dyscyplinarnym niepokornego i nie umiejącego trzymać język za zębami pracownika, Mariana B. To właśnie dzięki niemu sprawa wyszła na jaw w połowie 2002 roku, kiedy mimo wszystko odważył się złożyć doniesienie do prokuratury.

– Burmistrz M. i jego urzędnicy świadomie potwierdzili nieprawdę – uważa prokurator Tomasz Rek. – W proceder zamieszany jest również jeden z lubawskich przedsiębiorców, który wystawił faktury za fikcyjne roboty budowlane.

Podejrzany burmistrz M. tłumaczy się, że pieniądze przeznaczył na budowane od 1997 roku gimnazjum przy ul. Świętej Barbary. Czy tak było w rzeczywistości, okaże się dopiero po ukończeniu śledztwa. Do tej pory ukończono zaledwie 10 proc. tamtej inwestycji, bo w kasie miasta wciąż brakuje kilkunastu milionów złotych.

Jarosław M. wygrał zdecydowanie ubiegłoroczne wybory na burmistrza Iławy, startując z listy SLD.

– Nie chcę na razie o tej sprawie rozmawiać – mówi.

– Czy zrezygnuje pan ze swojej funkcji w związku z zarzutami prokuratora?

– Zobaczymy – stwierdził burmistrz Jarosław M.

Dla „Nowego Kuriera”:
KRZYSZTOF OLSZEWSKI
„Gazeta Wyborcza”


Oto treść oświadczenia burmistrza Jarosława Maśkiewicza, jakie otrzymaliśmy tuż przed zamknięciem bieżącego wydania „Nowego Kuriera”:

W związku z anonsami prasowymi, dotyczącymi postępowania prokuratorskiego w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Miasta w Lubawie, oświadczam, że pełniąc do listopada 2002 roku obowiązki burmistrza Lubawy w żaden sposób i nigdy nie naruszyłem prawa.

Z uwagi na brak znajomości materiałów postępowania przygotowawczego Prokuratury Rejonowej w Iławie, nie mogę ustosunkować się do szczegółów podawanych przez media. Pragnę jedynie nadmienić, że osobiście jeszcze w 2002 roku zawiadomiłem prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z obecnie prowadzonym postępowaniem.

Jednocześnie muszę dodać, że rygory Kodeksu Karnego (art. 241 § 1) uniemożliwiają mi dzielenie się wiedzą dotyczącą aktualnie prowadzonego postępowania.

Iława, 24 lutego 2003 r.
/ – / JAROSŁAW MAŚKIEWICZ


KOMENTARZ

W Lubawie dzięki pomysłowości burmistrza Jarosława M. każdą kontrolę można było obejść. Wystarczyło, tak jak w tym konkretnym przypadku, że księżycowy krajobraz ulicy Chrobrego na jeden dzień przemieniał się – przy pomocy wypróbowanych ludzi i śrubokrętów – w całkiem przyzwoicie wyglądającą ulicę Królowej Jadwigi. Podmienione tabliczki nazw ulic spowodowały, że okoliczni mieszkańcy osłupieli ze zdumienia, a komisja z Olsztyna odjechała zadowolona w przekonaniu, że... samorządność kwitnie.

JAROSŁAW SYNOWIEC

  2003-03-06  

Wróć   Góra strony
125363789


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.