Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

2014-10-29

Wirusy! Myjmy ręce!


W Iławie i regionie coraz więcej dzieci choruje na wirusowe zakażenia jelitowe wywoływane przez rotawirusy, norowirusy czy edenowirusy. W większości przypadków ustępują samoistnie, w przeciwnym razie niezbędna jest wizyta u lekarza.


Z danych sanepidu wynika, że w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim o jedną trzecią wzrosła liczba dzieci do 2 lat cierpiących z powodu biegunek i wymiotów wywoływanych przez wirusy jelitowe.

W powiecie iławskim do 24 października zarejestrowano 194 przypadki, w tym 93 u dzieci do lat 2. W stosunku do roku ubiegłego liczba zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wzrosła ‒ w 2013 roku odnotowano 122 przypadki (60 u dzieci do lat 2.).

Zadzwoniliśmy do kilku iławskich przedszkoli i zapytaliśmy, czy zauważalny jest wzrost zachorowalności u podopiecznych na tzw. „jelitówki”. Poinformowano nas, że nie.


DBAJMY O HIGIENĘ

Wirusowe zakażenia jelitowe to choroba układu pokarmowego wywoływana najczęściej przez rotawirusy, norowirusy, rzadziej adenowirusy. Wnikają one w błonę śluzową jelita ‒ niszczą ją i powodują wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów: gorączki, nudności, wymiotów i obfitej, wodnistej biegunki.

W jaki sposób zarażamy się wirusami jelitowymi i jakie powinniśmy zachować środki ostrożności, aby się przed nimi uchronić?

‒ Infekcje wirusowe, które charakteryzuje wysoka zakaźność przenoszą się w szybki sposób drogą fekalno-oralną ‒ tłumaczy Jolanta Labiś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie. ‒ Wydalany ze stolcem wirus dostaje się do przewodu pokarmowego następnego osobnika najczęściej w efekcie zaniedbania podstawowych zasad higieny. Transmisji wirusów sprzyjają kontakty z osobami, o których wiemy, że mają biegunkę oraz skupiska ludzkie takie jak żłobki, przedszkola czy szpitale – wirus jest obecny na zabawkach i różnych przedmiotach.

Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę i częste mycie rąk. Osoba chora, zaraża jeszcze na kilka dni przed wystąpieniem objawów, w trakcie trwania choroby i kilka dni po ustąpieniu jej objawów. Najbardziej narażone na infekcje są dzieci od 3 miesięcy do 3 lat i to u nich ma ona najcięższy przebieg. W późniejszych latach mija łagodniej.


CZĘŚCIEJ CHORUJĄ JESIENIĄ

Lekarze potwierdzają, ze w tym roku wzrosła ilość chorych z wirusowym zakażeniem jelitowym. Jego objawy są bardzo nieprzyjemne. Nasuwa się pytanie: kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

‒ Większość epizodów ostrej biegunki spowodowana jest zakażeniami wirusowymi oraz bakteryjnymi i ustępuje samoistnie ‒ mówi Anna Elmerych, pediatra z Niepublicznej Przychodni Medycyny Rodzinnej „Zdrowie” w Iławie. ‒ Może jej towarzyszyć gorączka i wymioty. Jeżeli ostra biegunka ma przebieg niepowikłany, leczenie można prowadzić w domu. W początkowej fazie jej leczenia zwykle nie jest konieczne ustalenie jej przyczyny. W domu zawsze powinien znajdować się doustny płyn nawadniający, dostępny w aptece bez recepty.

To, czy wizyta u lekarza jest niezbędna, można ustalić na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, ustaleniu czynników ryzyka, obecności schorzeń przewlekłych, niedawno przebytych chorób, bólu brzucha, ilości oddawanych stolców, wymiotów, obecności krwi w stolcu, możliwości lub braku pojenia dziecka lub osoby dorosłej, ilości oddawanego moczu, a także stanu świadomości i obecności lub braku objawów neurologicznych.

‒ Bezwzględnie badania lekarskiego wymagają niemowlęta z objawami biegunki do ukończenia 2 miesiąca życia ‒ kontynuuje pediatra.


PRZEDE WSZYSTKIM NAWADNIAĆ

Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami? Przede wszystkim musimy zapobiec odwodnieniu i wyrównać niedobory elektrolitów.

‒ Wymioty nie stanowią przeszkody do stosowania doustnego płynu nawadniającego ‒ kontynuuje Anna Elmerych. ‒ Należy go podawać 5 ml co 2-3 minuty. Jest to istotne zwłaszcza u małych dzieci.

Jeśli ktoś się odwodnił, żywienie powinno być kontynuowane dopiero po nawodnieniu (po około 4 godzinach). Nie powinnyśmy stosować żadnych diet biegunkowych. W większości przypadków chory powinien stosować dietę taką samą jak przed epizodem ostrej biegunki ‒ ewentualnie lekko zmodyfikowaną.

‒ U dzieci nie należy przerywać karmienia piersią, a w przypadku niemowląt karmionych sztucznie nie zaleca się rutynowego stosowania preparatów ubogo lub bezlaktozowych ‒ mówi pediatra. ‒ Czas trwania biegunki skracają też probiotyki, racekadotryl czy smektyn. Można rozważyć też stosowanie leków przeciwwymiotnych.

U osób, u których nie jest możliwe nawadnianie drogą doustną, należy uwzględnić nawadnianie dożylne, a co za tym idzie hospitalizację chorego. Warto wspomnieć, że rodzice mogą zaszczepić niemowlęta przeciwko rotawirusom. Decyzję tą należy podjąć wcześnie, ponieważ pierwsza dawka powinna zostać podana między 6 a 12 tygodniem życia dziecka. Nie zabezpieczy ona maluszka w 100% przed zakażeniem, ale uchroni przed ciężkim przebiegiem infekcji rotawirusowej w pierwszych latach życia.

OLA KROTOWSKA




Jolanta Labiś, dyrektor sanepidu w Iławie,
zwraca uwagę, że chory zakaża już kilka dni
przed wystąpieniem objawów, a następnie
w trakcie choroby i również kilka dni po.




Anna Elmerych, pediatra z iławskiej przychodni „Zdrowie”,
tłumaczy jak istotny jest reżim sanitarny.


  2014-10-29  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102767065



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.